taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
116.511
3,7443
4,6495
162,18
64,8500

Dışişleri Bakanlığı: Barzani'nin yaklaşımı hatalı

25 Eylül'de bağımsızlık referandumu yapmaya hazırlanan Barzani yönetimine Dışişleri Bakanlığı'ndan bir tepki daha geldi.

Ajanslar | 14.09.2017 - 08:49..

Dışişleri Bakanlığı: Barzani'nin yaklaşımı hatalı

Dışişleri Bakanlığı, IKYB Lideri Mesut Barzani'nin referandum hazırlığıyla ilgili açıklama yaptı.

"BEDELİ OLUR, VAZGEÇİN"

Barzani yönetimin hatalı bir yaklaşım içerisinde olduğunun ifade edildiği açıklamada, referandumun mutlaka bir bedelinin olacağı belirtildi.

Açıklamada, "IKBY’nin aksi yöndeki bütün dostane tavsiyelere rağmen referandum konusundaki yaklaşımında ısrar etmesinin mutlaka bir bedeli olacağını dikkate alması gerektiğini vurguluyor; bu itibarla, IKBY’yi biran önce aklıselim ile davranmaya ve sözkonusu hatalı yaklaşımından vazgeçmeye davet ediyoruz." denildi.

IRAK TEMSİLCİLER MECLİSİ'NİN KARARI

Bakanlığın açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

"Irak Temsilciler Meclisi’nin, “IKBY tarafından yapılması öngörülen bağımsızlık referandumunun yasadışı olduğu ve bu girişimin reddedildiği” yönünde 12 Eylül 2017 tarihinde aldığı kararı memnuniyetle karşılıyoruz.

IKBY tarafından 25 Eylül 2017 tarihinde yapılması planlanan referandumun IKBY başta olmak üzere dost ve kardeş Irak halkı ile bölgemiz açısından arzettiği risklere müteaddit açıklamalarımızla dikkat çekmiş ve bu girişim aleyhindeki görüşlerimizi şüpheye yer bırakmayacak şekilde kayda geçirmiştik.

Irak Temsilciler Meclisi’nin 12 Eylül tarihli kararını da Irak’ın siyasi birliğine ve toprak bütünlüğüne atfedilen önemin net bir ifadesi olarak görüyor ve kuvvetle destekliyoruz.

REFERANDUM ISRARI ENDİŞE VERİCİ

Ülkemizin ve uluslararası toplumun sağduyu sahibi tüm üyelerinin uyarılarına rağmen IKBY liderliğinin referandum bağlamındaki ısrarcı tutumunu ve giderek duygusal bir hal alan açıklamalarını endişe verici buluyoruz.

MUTLAKA BEDELİ OLACAK

IKBY’nin aksi yöndeki bütün dostane tavsiyelere rağmen referandum konusundaki yaklaşımında ısrar etmesinin mutlaka bir bedeli olacağını dikkate alması gerektiğini vurguluyor; bu itibarla, IKBY’yi biran önce aklıselim ile davranmaya ve sözkonusu hatalı yaklaşımından vazgeçmeye davet ediyoruz.

Türkiye, Bağdat-Erbil ilişkilerinin anayasal ve adil bir zeminde yürütülmesini, bu bağlamda, IKBY’nin anayasal anlaşmazlıklara dayanan meşru taleplerine ilişkin hususların diyalog yoluyla çözüme kavuşturulmasını arzu etmektedir. Bu yaklaşımla, Merkezi Hükümet ile IKBY arasındaki ilişkilerin toprak bütünlüğü, siyasi birlik ve karşılıklı fayda temelinde kuvvetlendirilmesi için Türkiye elinden gelen desteği vermeye hazırdır."

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)