Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Tarihteki sıradışı ilkler

İlk karikatür - Tarihte karikatürün doğmasını ilk "Daumier" sağladı.

1/13

Dünyadaki ilk trafik lambası - Kırmızı ve yeşil ışıklı olmak üzere 1868 yılında, Londra’da kullanıldı. Henüz motorlu araçların icat edilmediği o zamanlarda, at arabalarının yoğun olduğu caddelerde, gaz lambaları ile trafik düzenlemesi yapılmaya çalışılıyordu.

2/13

Siviller için ilk cep telefonu- Dünyadaki siviller için ilk cep telefonu olan Motorola DynaTAC 8000X 1983 yılında 3.900 dolara satışa sunulmuştu. ÖZELLİKLERİ: Boyut: 28x8x6 cm Ağırlık: 850gr Ekran: Yok Devre sayısı: 30 Konuşma süresi: 35 dakika Şarj süresi: 10 SAAT Fonksiyonları: Konuşma, dinleme, tuşlu arama

3/13

Anadolu’ya ilk pop müzik turnesi- Anadolu'ya konser turnesi yapan ilk pop sanatçı Erol Büyükburç'tu.

4/13

Prime Time’a giren ilk çizgi film - Taş Devri çizgi filmi Dünya kanallarında prime time denilen en çok izlenen saatler arasına giren ilk çizgi film oldu.

5/13

İlk uçan insan- Kendisinin geliştirmiş olduğu kanatlarla uçmayı başaran ilk insan Hezarfen Ahmet Çelebi'ydi.

6/13

Tarihte çekilen ilk fotoğraf - İlk fotoğraf 1826 yılında J. Nicephore Niepce tarafından çekilmişti.

7/13

Tarihin ilk güzellik yarışması - Homeros’un İlyada destanına göre dünyada ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yer Kaz Dağları- Ayazma. Bu yarışmanın birincisi ise mitolojiden tanımış olduğumuz tanrıça Afrodit.

8/13

İlk bireysel zeka testi- İlk bireysel zeka testi 1905 yılında Fransız Binet ile Simon tarafından uygulandı.

9/13

Tarihteki ilk selfie - 1839'da bu fotoğrafı çeken Robert Cornelius'un tarihte bilinen ilk selfieyi çektiği düşünülüyor.

10/13

İlk dondurulmuş gıdalar- Ayrı ayrı paketlenmiş ürünler halinde Clarence Birdseye tarafından geliştirildi ve 6 Mart 1930'da, ABD'nin Massachussets eyaletinin Springfield kentinde 10 ayrı mağazada satışa sunuldu.

11/13

İlk havayolu - Tarifeli seferlerle yolcu taşıyan ilk havayolu bağlantısı, St. Petersburg ile Tampa arasında, "St. Petersburg-Tampa Airboat Line" adı altında 1 Ocak 1914'te kuruldu. Yolcular, 20 mil genişliğindeki Tampa Körfezi üzerinde teker teker taşınıyorlardı.

12/13

Parmak izinden ilk yararlanma - Bu sistem, İskoçyalı fizikçi Henry Faulds tarafından, Tokyo'daki Tsukiji Hastanesi'nde çalıştığı sırada geliştirildi. Faulds'un "Nature" dergisine yazdığı şu mektup, 2 Ekim 1880'de yayınlandı: "Eğer bir balçığa, cama, kâğıda ya da herhangi bir şeyin üzerine parmak izleri alınırsa, bu,suçluların bulunmasında büyük ölçüde yardımcı olur. Ben, bu konuda iki deney yaptım ve çok başarılı sonuçlar aldım. Deneylerden birinde, şişenin üzerinde kalan yağlı parmak izleri, yasak bir ilacı kimin içtiğini ele verdi. İkinci olayda da beyaz badanalı bir duvara tırmanmaya çalışan bir adamın bıraktığı parmak izleri, kendisinin bulunmasını çok kolaylaştırdı."

13/13