taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
112.122
4,0461
4,9929
174,62
73,7800

Konut alıcılarına yeni bir özelge hazırlandı

Hazırlanan yeni bir özelgeyle konutların net alanı balkon, kat bahçesi ve terası dikkate alınmadan hesaplanacak.

19.10.2016 - 11:30..
Konut alıcılarına yeni bir özelge hazırlandı

Maliye Bakanlığı yeni bir özelge hazırladı. Bu özelgeyle konutların net alanı balkon, kat bahçesi ve terası dikkate alınmadan hesaplanacak.

Konut alıcılarına yeni bir özelge hazırlandı

ALICI VE SATICI YÜKTEN KURTULACAK

Maliye Bakanlığı uygulamanın 1 Mayıs 2014 tarihinden itibaren teslim edilen veya edilecek konutları kapsayacağını açıkladı. Böylece konut alan ve satan kişiler de ciddi bir yükten kurtulacak.

Maliye Bakanlığı 150 metrekarelik net alanı 'konut içerisinde duvarlar arasında kalan temiz alan' olarak tanımlarken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 'Bağımsız bölüm içerisindeki kapalı duvarlar arasında kalan net alan” şeklinde açıklarken bir türlü uzlaşma sağlanamıyordu.

ALICI DA SATICI DA KAZANÇLI OLACAK

Maliye Bakanlığı'nın yaptığı düzenlemeye göre konutlarda net alan hesabı tamamen değiştirildi. KDV Tebliği uyarınca net alan hesabına dahil edilen balkon, teras kat, otopark, kat ve çatı bahçesi, kömürlük, depo gibi yerleri net alan hesabından çıkarıldı. Böylece 150 metrekarenin üzerinde olan birçok konutun net alanı 150 metrekarenin altında kaldı. Bu sayede de konutlara uygulanacak KDV oranının da yüzde 18'den yüzde 1'e veya yüzde 8'e inmesi imkanı oluştu.

Konut alıcılarına yeni bir özelge hazırlandı

DAHA FAZLA KONUT SATABİLİYOR

Konuyu değerlendiren Yeminli Mali Müşavir Abdullah Tolu, “Bu konutların inşasında yüklenilip indirilemeyen KDV'ler müteahhitlere nakden veya mahsuben iade ediliyor. Konutlardaki indirimli KDV uygulaması ayrıca alıcılara ise yüzde 7-17 arasında bir fiyat avantajı getiriyor, müteahhitlere ise KDV iadesi şansı veriyor. Yine müteahhitler indirimli oran sayesinde ortaya çıkan fiyat avantajı ile daha fazla konut satabiliyor” dedi.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)