taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
89.898
4,8485
5,6678
193,84
75,0800

Suriyelilerin bayram sonrası dönüşleri sürüyor

Kurban Bayramını ülkelerinde geçiren Suriyelilerden 21 bin 200'ü Türkiye'ye dönüş yaptı.

AA | 17.09.2017 - 13:57..

SURİYE

Bayramı ülkelerinde geçiren Suriyelilerin Türkiye'ye dönüşleri hafta sonunda da devam etti. Esselame Gümrük Kapısı'ndaki işlemlerinin ardından Öncüpınar Sınır Kapısı'na gelen Suriyeliler, Göç İdaresi İl Müdürlüğü ve polis ekiplerinin nezaretinde Suriye plakalı minibüslerle Öncüpınar Sınır Kapısı'na getirildi.

Suriyeliler, burada Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekiplerince yapılan kontrolün ardından Türkiye'ye giriş yaptı.

21 BİN 200 KİŞİ DÖNDÜ

Öncüpınar Gümrük Müdürlüğü yetkilileri, 5 Eylül'den bu yana 21 bin 200 Suriyelinin Türkiye'ye giriş yaptığını, bugün de 2 bin kişinin daha Türkiye'ye giriş yapmasının beklendiğini bildirdi.

Suriye Türkmen Meclisi Üyesi Şükrü Dede, AA muhabirine, yıllar sonra eşi ve çocuklarının Suriye'de yaşayan yakınlarını ziyaret edebilme fırsatı bulduğunu söyledi.

"TÜRK DEVLETİ SAYESİNDE..."

Yaklaşık 5 yıldır evininden ve birçok yakınından haber almadığını anlatan Dede, bayram dolayısıyla verilen izin sayesinde eşi ve çocuklarını Suriye'ye gönderdiğini ifade ederek, "Türk devleti sayesinde ailem yıllar sonra bayramı yakınlarımızla kendi topraklarımızda geçirme fırsatı buldu. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen herkese Suriyeliler adına şükranlarımı sunuyorum." diye konuştu.

2 KİLOMETRELİK ARAÇ KUYRUĞU

Öte yandan Suriyelilerin Türkiye'ye dönüş yapmaya başlaması ve ülkenin çeşitli bölgelerinden gönderilen insani yardım malzemelerini taşıyan tırlar, Öncüpınar Sınır Kapısı'nda yoğunluğa neden oldu. Kapıdaki araç kuyruğu 2 kilometreye ulaştı.

55 BİN SURİYELİ GİTMİŞTİ

Kurban Bayramı dolayısıyla 55 bin 200 Suriyeli ülkesine gitmişti.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)