taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
90.267
4,8459
5,6868
193,87
72,0600

Adanalı çiftçilere pankartlı 'anız' uyarısı

Adana'daki çiftçiler, tarladaki anızları yakmamaları için kentin birçok noktasına asılan pankartlarla uyarılıyor.

AA | 13.08.2017 - 10:59..

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin mısır üretiminin yüzde 20'sini karşılayan Adana’da mısır hasadının her yıl ağustos ayının ilk yarısında başladığını, geç ekimler nedeniyle aralık ayına kadar devam ettiğini belirtti.

ŞEHRE KÜL YAĞIYOR

Hasat sonrası bazı çiftçilerin tarlasını bir sonraki ürün ekimine hazırlamak adına anız yakmak gibi yanlış bir yol seçtiğine dikkati çeken Doğan, anız yangınları nedeniyle gökyüzünü kaplayan dumanların, şehre kül olup yağdığını kaydetti.

Adanalı çiftçilere pankartlı 'anız' uyarısı

"ANIZLA BİRLİKTE GELECEĞİMİZİ YAKMAYALIM"

Anız yangınlarının çevre kirliliğinin yanı sıra toprakta verimin azalmasına ve ekolojik dengenin bozulmasına da yol açtığını vurgulayan Doğan, üreticilere, "Anızla birlikte geleceğimizi yakmayalım" uyarısında bulundu.

Adanalı çiftçilere pankartlı 'anız' uyarısı

"HER YIL MİLYARLARCA MADDİ ZARARA NEDEN OLUYOR"

Anız yangınlarının hem insan sağlığını hem de toprağın geleceğini tehdit ettiğini ifade eden Doğan, açıklamasında şunları kaydetti: "Hasat sonrası geriye kalan anızın yakılmasıyla, orman yangınları, telefon ve enerji iletim hatlarının yanması, sis oluşumu nedeniyle çeşitli trafik kazaları, hasat edilmemiş komşu tarlaların yanması gibi riskleri de beraberinde getiriyor. Anız yangınları her yıl milyarlarca liralık maddi zarara neden oluyor."

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)