taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
116.511
3,7443
4,6495
162,18
64,8500

ABD Barzani'den referandumun ertelenmesini istedi

DEAŞ'la Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi McGurk'un referandumun IKBY Meclis'i tarafından ertelenmesini talep ettiği bildirildi.

AA | 14.09.2017 - 07:03..

ABD Barzani'den referandumun ertelenmesini istedi

ABD'nin DEAŞ'la Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk, IKBY'deki ziyareti kapsamında geldiği Süleymaniye'de bölgede muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi lideri Ömer Seyid Ali ile parti merkezinde bir araya geldi.

3 MESAJ İLETTİ

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantının detayları hakkında gazetecilere konuşan Goran Hareketi Diplomatik İlişkileri Sorumlusu Hoşyar Ömer, çok ciddi bir görüşme yaptıklarını, McGurk'un kendilerine üç mesaj ilettiğini ifade etti.

ABD REFERANDUMA KARŞI

Ömer, McGurk'un mesajları hakkında şunları söyledi: "Brett McGurk, Goran'a üç mesaj iletti. Birincisi, ABD yüzde yüz referanduma karşı ve bunun dışında söylenenlerin hiçbiri doğru değildir. Önümüzdeki süreçte referandum meselesinde daha ciddi açıklamalarının olacağını söyledi. İkincisi, referandumun (IKBY) meclis kararıyla ertelenmesi gerektiğini belirtti. Üçüncüsü ise ABD, Fransa ve İngiltere'nin desteğiyle önümüzdeki hafta Birleşmiş Milletler'de yeni bir çerçevede Erbil ve Bağdat arasında ciddi görüşmelerin başlamasına destek vermeye hazır olduklarını söyledi."

McGurk'un, Erbil'de referandum meselesini ele almak için IKBY Başkanı Mesut Barzani ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Irak ziyareti kapsamında başkent Bağdat'ta gelen Mcgurk, Irak Başbakanı Haydar el İbadi ile bir araya gelmişti.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)