taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7691
Euro
7.3649
Altın
1646.41
Borsa
93225.22
Gram Altın
358.317
Bitcoin
49742.34

3 kez afla kurtulan katil: Ali Tamkoşar

Ali Tamkoşar 1990'da öldürdü, hapisten çıktı. 1997'de Rahşan Affı'na uğradı. 2004'te katliam yaptı, dün hapisten çıktı.


Whatsapp ile paylaş
3 kez afla kurtulan katil: Ali Tamkoşar

3 kez afla kurtulan katil: Ali Tamkoşar

CMK 102 madde nedeniyle tahliye edilen cinayet sanığı Ali Tamkoşar daha önce iki kez cinayetten hapse girmişti. 93 yılında 'Özal Affı'yla, 2000 yılında ise 'Rahşan Affı'yla cezaevinden çıkmıştı. Özetle Ali Tamkoşar üç kez öldürdü, devlet onu üçünde de kısa cezaevi sürecinin ardından serbest bıraktı.

BİRİNCİ CİNAYETTEN ÖZAL AFFIYLA ÇIKTI

Emniyetteki kaydında onlarca gasp, dolandırıcılık, yankesicilik, adam yaralama' gibi suçlardan kaydı bulunan Ali Tamkoşar ilk cinayeti 23 Ocak 1990'da işledi. Bu dava 1991'de 'adam öldürmek' ten 10 yıl hapis cezasıyla sonuçlandı. Aynı yıl kamuoyunda 'Özal affı' olarak bilinen 3713 sayılı kanun çıkarıldı. Kanun, adli suçların infazında indirim getiriyordu. Tamkoşar'ın cezaevinde kalacağı süre aldığı cezanın beşte biri yani 4 yıldı. Tamkoşar, 1993'te tahliye oldu.

İKİNCİ CİNAYETTEN RAHŞAN AFFIYLA YIRTTI

Tarihler 17 Temmuz 1997'yi gösterdiğinde Tamkoşar'ın adı adli kayıtlara yine bir cinayet vakasıyla geçti. Bu olayla ilgili de 16 Haziran 1998'de 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu cezasını çekerken, 2000 yılında binlerce tutuklu ve hükümlüyü sevindiren ve kamuoyunda 'Rahşan affı' olarak bilinen 4616 sayılı kanun çıktı. Bu kanunda aldığı cezadan on yıl indirim öngörüyordu. Bu indirim yapıldı ve Tamkoşar yaklaşık üç yıl tutuklu kaldıktan sonra salıverildi.

27 Kasım 2004'te Ali Tamkoşar elinde silahla yine sahnedeydi. Savcılığın iddianamesine göre Yaşar Tamkoşar, Hacıhüsrev'de aynı mahallede yaşadıkları Perihan Özdoğanlar'ın kızı Hasret Özdoğanlar'ı kaçırdı ve iki aile arasında kavga başladı.

ÜÇÜNCÜDE KATLİAM YAPTI

27 Kasım 2004'te Tamkoşar ailesinden Ali Tamkoşar ve iki oğlu Yaşar ile Sadettin Tamkoşar, Özdoğanlar ailesine pusu kurdu ve içinde bulundukları araca kurşun yağdırdı. Olayda Nazmi Özdoğanlar, Perihan Özdoğanlar, Uğur Özdoğanlar ve Barış Özdoğanlar öldü. Yargılama Beyoğlu 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Mahkeme heyeti Mart 2008'de 'birden fazla kişiyi ağır haksız tahrik altında kasten öldürmek', suçlarından baba Tamkoşar'a 24 yıl üç ay, iki oğluna ise 20 yıl 10'ar ay hapis cezası verdi. Ancak karar usul hatası nedeniyle Yargıtay'da bozuldu. Dosya yeniden Beyoğlu 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne döndü. Ve yargılama tamamlanamadığı ve tutukluluk süresi yedi yılı bulduğu için CMK 102. madde gereği baba Ali ve oğlulları iki gün önce tahliye edildi.

HER ÇIKTIĞINDA CİNAYETLE GERİ DÖNDÜ

Sürekli afların çıktığı Türkiye'de üç ayrı cinayet sanığı olan Tamkoşar 12 yıl hapiste yattı. Her çıktığında yeni cinayetlerle geri döndü. Şimdi toplum kaygılı olmakta çok haklı.

KATİL YENİDEN ARAMIZDA

Tamkoşar'ın sanık olduğu davada mağdur Özdoğanlar ailesinin avukatlığını üstlenen Mustafa Akçay durumu şöyle yorumladı: "Tahliye korkunç. Ceza almanın caydırıcılığı yok. Son cinayette dört kişi öldürdü ve yeniden aramızda." (Radikal)

O DA ARAMIZA GERİ DÖNÜYOR

Beş cinayet, dört gasp ve bir tecavüz suçlamasıyla 2002 yılından beri tutuklu yargılanan Durmuş A'nın dosyası da raflardan indirildi

Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından davanın görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi dosyayı incelemeye aldı. Metris Cezaevi'nden Durmuş A'nın tutuklu kaldığı süreye ilişkin bilgi isteyen mahkemenin kararını yarın vermesi bekleniyor.

TAHLİYESİNE ENGEL YOK

Daha önce aftan yararlanarak cezaevinde çıktığı belirtilen zanlının herhangi bir kesinleşmiş cezasının olmadığı öğrenildi. Yaklaşık 9 yıldır cezaevinde tutuklu bulunan seri katil Durmuş A'nın tahliyesinin önünde şimdilik herhangi bir engel bulunmadığı belirtildi.

BEŞ CİNAYET DÖRT GASP VE BİR TECAVÜZLE SUÇLANIYOR

Durmuş A, Kartal, Ümraniye ve Maltepe'de beş kişiyi öldürdüğü, dört kişiyi gasp ettiği ve bir kişiye de tecavüz ettiği iddiasıyla 2002 yılında yakalanmıştı. Seri katil olduğu gerekçesiyle tutuklanan Durmus A, ilk ifadesinde öldürmeye İstanbul'un ilk seri katili Seyit Ahmet Demirci ile girdiği iddia üzerine başladığını söyledi.

Durmuş A'nın, İstanbul DGM'de verdiği ifadede "Bu iddiayı kazandım" dedi. Söz konusu cinayetleri işlediğini hem emniyette hem de savcılık ifadesinde kabul eden zanlı, Demirci ile Gümüşhane Cezaevi'nde tanıştığını belirtti. Durmuş A ve suç ortakları olduğu iddiasıyla yakalanan Mustafa B, Ali M ile Selim G de tutuklanmıştı.

5 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPSİ İSTENİYOR

Cezaevinden iki kez afla çıktığı belirlenen, cezaevinden çıktıktan sonra Müteahhit Aydin Özbey, pazarcı Arif Arduç, Bünyamin Gazi Oral, Esma Bas ve Soner Kayabaş'ı öldürdüğü, 1 kadına tecavüz ettiği, 4 gasp gerçekleştirip, iki kez de polisle çatışmaya girdiği ileri sürülen Durmuş Anuçin hakkında 5 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

CİNAYETLERİ ANLATTI

Durmuş A, mahkemede cinayetlere ilişkin çarpıcı ifadeler de verdi. Zanlının cinayetlere ilişkin verdiği bilgiler şöyleydi:

"Bünyamin Gazi Oral'ı kendisine hatlı otobüs alması için verdiğim 500 bin doları geri vermediği için öldürdüm. Oral'ın sevgilisi S.Y.'ye tecavüz ettiğim iddiaları asılsız. Geçmişimde böyle bir kara leke olmadı. Esma Bas, kocasını aldatıyormuş .

Esma Bas ile sevgilisi Arif Arduç'u Aykut Sancaktar öldürdü. Aykut bu iş karşılığı 30 milyar alacağını söylemişti. Talimatın kimden geldiğini bilmiyorum. Kadını takip ettik, Aykut ikisini de öldürdü. Aydın Özbey naylon fatura işiyle uğraşıyordu. Takip edip öldürdüm sonra içinde 5 milyon dolar (8 trilyon 250 milyar lira) bulunan çantasını aldım. Soner Kayabaş'ı da ben vurdum ama gasp eylemlerinin hiçbirini işlemedim.

SAVCI ÖZ SORGULADI

Beş kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle 2002 yılında yakalanan Durmuş A, davanın ilk duruşmasında Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu'nu öldürdüğünü söylemişti.

Durmuş A. ''Cinayeti Imrali Cezaevi'nde tanıştığım, İzmir'de 'Baba' olarak bilinen İbrahim Çiftçi ile birlikte işledim. Ancak tetiği ben çektim. Çiftçi yanımda degildi. Ama Ankara'ya gelmişti" dedi. Durmuş A'nın Ergenekon soruşturması savcısı Zekeriya Öz tarafından ifadesi de alındı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir