Dolar
7.7957
1.7954%
Euro
9.1022
2.1892%
Altın
1865.57
0.2051%
Borsa
1123.18
-0.088%
G. Altın
466.196
1.68%
Bitcoin
84730.82
2.9922%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C

  Adana'da cesedi bavula koyularak dereye atılan Zeynep'in katilleri 7 yıl sonra bulundu

  Öldürülerek bavula koyulan Zeynep'in cesedinin dere yatağına atıldığı ortaya çıktı. Katledilen Zeynep'in annesi, 7 yıldır ulaşamadığı kızının cesedinin bulunmasıyla yıkıldı.
  • DHA
  • 11.09.2020 - 10:56
  • Güncelleme : 11.09.2020 - 10:56
  Adana'da cesedi bavula koyularak dereye atılan Zeynep'in katilleri 7 yıl sonra bulundu

  24 Aralık 2013 tarihinde Adana'nın Seyhan İlçesi Yeşiloba Mahallesi'nde yaşayan 2 çocuk annesi Zeynep Söğüt ile Savaş Sanatman birlikte yaşamaya başladı.

  Para karşılığında, taksicilik yapan Savaş Sanatman tarafından ilişkiye zorlandığı öne sürülen Zeynep Söğüt, birlikte olduğu kişilerden birinden hamile olduğunu Sanatman'a anlattı.

  Çocuğu aldırmak istemeyen Söğüt ile Sanatman arasında tartışma çıktı. Bu sırada Sanatman'ın akrabası Ersin Yalçınkaya, eve misafir olarak geldi.

  EVE GELDİĞİNDE KANLI ELLERLE KARŞILAŞTI

  Sanatman, sabah kahvaltısı öncesi, ekmek almak için markete gitti. Bir süre sonra dönen Sanatman, Yalçınkaya'nın kollarını ve suratını kanlar içinde görünce ne olduğunu sordu.

  Adana da cesedi bavula koyularak dereye atılan Zeynep in katilleri 7 yıl sonra bulundu #1

  "BU İŞ DUYULURSA SENİ DE ÖLDÜRÜRÜM"

  Yalçınkaya, "Zeynep'i öldürdüm. Boğuşma sırasında tırnaklarıyla kollarıma ve yüzüme zarar verdi. Bu iş duyulursa seni de öldürürüm, sakın sesini çıkarma ve bana yardım et" dedi.

  CESEDİ TAŞIMAK İÇİN YARDIM İSTEDİLER

  Bunun üzerine 2 şüpheli, kentte çiçekçilik yapan akrabaları Nazlı Tuğulucan'ın yanına gitti. Yalçınkaya'nın öldürmekle korkuttuğu Tuğulucan'ın aracıyla eve gelmesini, cesedi taşımaya yardım etmesini istediği öne sürüldü.

  DEREYE ATIP, TELEVİZYONA BAĞLANDILAR

  Birlikte eve giden şüpheliler, Söğüt'ün cesedini valize koyup Sanatman'a ait taksinin bagajına yerleştirdi. Yalçınkaya, daha sonra Sanatman ve Tuğulucan'a otoyola çıkmalarını, kendisinin arkadan geleceğini, polis çevirmesi veya yol kontrolü olması halinde haber verilmesini istedi.

  Adana da cesedi bavula koyularak dereye atılan Zeynep in katilleri 7 yıl sonra bulundu #2

  DEREYE ATIP, KAYIP BAŞVURUSUNDA BULUNDULAR

  Pozantı ilçesi Bürücek Mahallesi'ne giden şüphelilerden Ersin Yalçınkaya, Zeynep'in cesedinin bulunduğu valizi dereye attı. Birkaç saat sonra tekrar bölgeye giden Ersin Yalçınkaya, valizin yerini değiştirdi. Ardından şüpheliler, kayıp başvurusunda bulundu.

  KATİL VE İŞ BİRLİKÇİLERİ ARASINDA ANLAŞMAZLIK ÇIKTI

  Olayın ardından Yalçınkaya'nın diğer iki şüpheliden sürekli para istediği iddia edildi. Tuğulucan, eşiyle birlikte işlettiği çiçekçi dükkanını Yalçınkaya'nın istemesi, vermeyince tehditleri üzerine evini önce Denizli'ye, ardından Antalya'ya, son olarak da Erzurum'a taşıdı.

  Adana da cesedi bavula koyularak dereye atılan Zeynep in katilleri 7 yıl sonra bulundu #3

  TELEVİZYONA BAĞLANAN ANNEYE YARDIM EDİYORMUŞ GİBİ GÖRÜNDÜLER

  Şüphelilerin, Söğüt'ün annesi Arbiye Ballı'nın 2019'da kızından yıllardır haber alamadığı gerekçesiyle televizyona çıkınca şüpheliler canlı yayına bağlanıp, kendilerinin de haberlerinin olmadığını savundukları ortaya çıktı.

  7 YIL SONRA ORTAYA ÇIKTI

  Yapılan çalışmalardan sonuç alınamayan Zeynep Söğüt’ün dosyası, cinayete kurban gitmiş olabileceği değerlendirilerek 7 yıl sonra yeniden açıldı. Cinayet Büro ekipleri, Söğüt'ün en son görüştüğü kişi olan Savaş Sanatman'ı sorguya aldı.

  Adana da cesedi bavula koyularak dereye atılan Zeynep in katilleri 7 yıl sonra bulundu #4

  İFADELERDE ÇELİŞKİ GÖRÜLDÜ

  Ekipler, Savaş Sanatman’ın verdiği ifadeleri çelişkili bulunca, 2013'te kullanılan taksinin plakasını Plaka Takip Sistemi'nden (PTS) sorguladı. Aracın, Söğüt'ün kayıp ihbarının yapıldığı tarihten 2 gün önce Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu'nda Tekir Gişesi'nden çıkış yaptığı saptandı.

  İFADE DOĞRULTUSUNDA ORTAYA ÇIKTI

  Ekipler, soruşturmayı bu yöne kaydırdı. Yapılan sorguda Sanatman, olayı itiraf etti. Savaş Sanatman’ın ifadesi doğrultusunda Yalçınkaya ve Nazlı Tuğulucan da yakalanarak gözaltına alındı.

  Adana da cesedi bavula koyularak dereye atılan Zeynep in katilleri 7 yıl sonra bulundu #5

  CESEDİN OLDUĞU BAVUL BULUNDU

  Ekipler, Söğüt'ün cesedinin atıldığı Pozantı ilçesi Bürücek Mahallesi'nde de arama yaptı. Özel eğitimli köpeklerle yapılan aramada, içinde genç kadının cesedinin olduğu valiz bulundu. Valizde yapılan incelemede, birkaç kemik parçasına rastlandı.

  "KÜFREDİNCE YASTIKLA BOĞDUM"

  Şüphelilerden Ersin Yalçınkaya sorgusunda, "O gün Zeynep ile evde tektik, bana boşandığım eşim hakkında bir şeyler söyledi. Ben de dedikodu yapmaması gerektiğini söyledim. Küfretti, bende yastıkla boğdum" dedi.

  Adana da cesedi bavula koyularak dereye atılan Zeynep in katilleri 7 yıl sonra bulundu #6

  İŞ BİRLİKÇİ, KATİLDEN KORKMUŞ

  Nazlı Tuğulucan ise olaydan dolayı her gün vicdan azabı çektiğini, bu cinayeti itiraf etmek isteğini, ancak Yalçınkaya'nın tehdit ve baskılarından korktuğunu öne sürdü.

  TAHLİYE OLABİLMEK İÇİN KİREÇ SÖKÜCÜ İÇMİŞ

  Dört kez evlenip boşanan Ersin Yalçınkaya’nın, olay öncesi 'yağma ve gasp' suçlarından tutuklu bulunduğu cezaevinden şartlı tahliye olduğu belirtildi.

  Yalçınkaya'nın cezaevinden sağlık sebebiyle tahliye olabilmek için kireç sökücü içtiği, kaldırıldığı hastanede midesinin yarısının alındığı ifade edildi. Emniyette sorguları tamamlanan Savaş Sanatman, Nazlı Tuğulucan ve Ersin Yalçınkaya, sevk edildikleri adliyede çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

  Adana da cesedi bavula koyularak dereye atılan Zeynep in katilleri 7 yıl sonra bulundu #7

  "BU HABERİ BEKLEMİYORDUM"

  Kızı Zeynep Söğüt'ün cesedinin bulunduğu ve zanlıların tutuklandığı haberini alan anne Arbiye Ballı, "7 senedir kızımın yolunu bekliyordum, bu haberi beklemiyordum hiç" diyerek gözyaşlarına boğuldu.

  Adana da cesedi bavula koyularak dereye atılan Zeynep in katilleri 7 yıl sonra bulundu #8

  "NASIL SUSTUNUZ 7 SENE?"

  Anne Ballı, "Her gün, her saat, her dakika kızımı bekledim. Caniler öldürmüş kuzumu, sonra da susmuş. Cezaevinde ölmesinler, parça parça olsunlar, benim evladımdan beter olsunlar. Ben evladıma bakardım. Yakalanıp tutuklanmalarına çok sevindim. Devletten Allah razı olsun. Devletin adaleti büyüktür, yanına bırakmadılar. Adalet yerini buldu. Orada ölmesinler de sürünsünler. Biz evladımızdan haber bekliyorduk. Hiç bu haberi beklemiyorduk. Benim kızım bunları yaşamayı hak etmiyordu. Allah onların cezalarını versin. Nasıl sustunuz 7 sene? Ben kızımı gözümün yaşıyla, ağlaya ağlaya büyüttüm. Nasıl kıydılar?" diye konuştu.

  "SAVAŞ'LA BİRLİKTE OLUNCA AİLEDEN UZAKLAŞTI"

  Katil zanlılarından olan Savaş Sanatman ile birlikte yaşamaya başladıktan sonra kızı Zeynep Söğüt'ün aileden uzaklaştığına dikkat çeken Ballı, şunları söyledi:

  "Savaş ile birlikte olmaya başladıktan sonra hepimizden uzaklaştı. Aileden uzaklaştı. Kızım benim telefonlarımı çok açmazdı. Demek ki Savaş'ın elindeymiş telefonlar. Arada bir sesini duyururdu, 'tamam anne işim var' derdi. Demek ki Savaş açtırmıyordu, ben arayınca telefonları kendi kapatıyordu."

  "TELEVİZYONA BAĞLANIP, SUÇU BAŞKALARINA ATIYORDU"

  2019'da kızını bulmak için televizyon programına çıktığında Savaş Sanatman'ın telefonla bağlanarak konuları hep saptırdığını vurgulayan Ballı, şöyle konuştu:

  "Suçu başkalarının üzerine atıyordu. 'Annesi, babası, kardeşi biliyor' diyordu. Savaş'ın bildiğini biliyorduk biz ama elimizden bir şey gelmiyordu. Ben baştan beri Savaş'tan şüpheleniyordum. Kimin yanında gidebilir? Zeynep, Savaş'ın sağ koluydu. Hiç yanından ayrılmıyordu ki.

  Telefon açtığımızda bile taksideyken 'Zeynep yok, telefonunu burada unutmuş' diyordu. Yalan söylüyordu. Savaş bırakmazdı ki Zeynep'i, bırakacak biri değildi. 'Ben öldürmedim, eski kocasına gitti, babasına gitti. Benim hiçbir ilgim, bilgim yok' diyordu. Zaten 3'ü kurmuş öldürmüştür."

  Adana da cesedi bavula koyularak dereye atılan Zeynep in katilleri 7 yıl sonra bulundu #9

  Adana da cesedi bavula koyularak dereye atılan Zeynep in katilleri 7 yıl sonra bulundu #10

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir