Petrol
101.04
0.35%
Euro
17.6576
0.62%
Dolar
17.2878
0.42%
Altın
967.42
0.49%
Borsa
2415
0.27%
Bitcoin
352.792
1.75%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  Adana’da hazine arazilerini usulsüz satanlara operasyon

  Karataş ilçesinde hazine arazilerini rüşvet karşılığı sattıkları iddai edilen, aralarında muhtar ile Milli Emlak Müdürlüğünde görevli memurların da bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı.
  • İHA
  • 20.02.2021 - 02:28
  Adana’da hazine arazilerini usulsüz satanlara operasyon

  Karataş ilçesi Cumhuriyet Başsavcılığı yürütülen soruşturma kapsamında, İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, teknik ve fiziki takip sonucu yaklaşık bin dönümü bulan hazine arazisinin rüşvet karşılığı ilçe dışından birilerine peşkeş çekildiğini tespit etti. Yaklaşık bin dönüm arazinin devir işlemleriyle ilgili 3 milyon liralık bir rüşvetin döndüğü iddia edildi.

  MUHTAR VE MEMURLAR DAHİL 6 GÖZALTI

  Yapılan operasyonda Karataş’ın Bebeli Mahallesi muhtarı H.T, Milli Emlak Müdürlüğü memurları Y.Ç. ve M.T. ile A.K, H.K. ve S.Ç. adlı kişiler göz altına alındı. A.K, H.K. ve S.Ç, ilk ifadelerinin alınmasının ardından serbest kalırken, muhtar H.T. ve Milli Emlak Müdürlüğünde görevli memurlar Y.Ç. ve M.T. jandarmadaki işlemlerinin ardından Karataş Adliyesine sevk edildi.

  Adana’da hazine arazilerini usulsüz satanlara operasyon #1

  "İSRAİLLİLER SATIN ALDI" İDDİASI

  Yöre halkı, son yıllarda Karataş’ta hazine ve arazilerin tanımadıkları kişiler tarafından satın alındığını ve bu durumun kendilerini kaygılandırdığını söyledi. Arazilerin Doğu ve Güneydoğu kökenli vatandaşların kullanılarak İsrailliler tarafından satın alındığı iddiası ise yöre halkını kaygılandırıyor.

  Adana’da hazine arazilerini usulsüz satanlara operasyon #2

  "SATMAZSANIZ İHALE İLE DEVLET SATACAK DEDİLER"

  Recep Ergem isimli köylü, 100 dönüm arazisi olduğunu ve kendi akrabaları ile Karataş’ta 500 dönüm araziyi ekerek milli servete katkı sunduklarını ifade etti.

  Mahallenin muhtarının hazine arazilerine devletin el koyacağını söyleyerek, köylülerden arazilerini sattırmaya çalıştığını ileri süren Ergem, "Siz satmasanız bile ihaleye gelip satın alacaklar diye devlet bize evrak gönderdi. Sizin bilginiz yok biz muhtar olduğumuz için bize bildirildi. Bu gibi söylemler ile köy sakinleri bilmedikleri için 15 dönüm arazi ile geçinen vatandaşlara Adana dışından insanlara arazinin satıldığını öğrendik."


  Adana’da hazine arazilerini usulsüz satanlara operasyon #3

  "TOPRAKLARIMIZ BİZİM KALSIN"

  "Bizim şahit olduğumuz durum 60 dönüm arazide köyümüzde vatandaş kullanıyordu. Sonra bir baktık, yabancı insanlar geldi. Satın aldım ben burayı köy muhtarından satın aldım. Muhtar bizim arkadaşımız diyorlar. Köyümüzde yaklaşık 1500 dönüm arazi satıldığını öğrendik. Cumhurbaşkanımızdan tek bir isteğimiz var. Bizim topraklarımız bizim kalsın. Yabancı insanların, İsraillerin bazı insanları kullandığını buraları satın aldığını duyuyoruz. Bu arazilerin bizde kalmasını istiyoruz” dedi.

  Adana’da hazine arazilerini usulsüz satanlara operasyon #4

  Adana’da hazine arazilerini usulsüz satanlara operasyon #5

  Adana’da hazine arazilerini usulsüz satanlara operasyon #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir