Afyonkarahisar'da termal devre mülk dolandırıcılarına operasyon
DHA

Afyonkarahisar İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, İhsaniye'ye bağlı Gazlıgöl beldesindeki devre mülklerin tapularının çıkarılıp, Arap ve Avrupalı turistlere kiraya verileceği bahanesiyle dolandırıcılık yapıldığı ihbarı üzerine harekete geçti.

7 BİNDEN FAZLA KİŞİYİ 150 MİLYON LİRA DOLANDIRDILAR

Şüphelilerin kurdukları çağrı merkezi üzerinden aradıkları mağdurlara, 'mail order' sistemi aracılığıyla satış yaptığı ve bu yöntemle 7 binin üzerinde kişiyi yaklaşık 150 milyon lira dolandırdığı tespit edildi.

Afyonkarahisar'da termal devre mülk dolandırıcılarına operasyon-Video

Afyonkarahisar'da termal devre mülk dolandırıcılarına operasyon

7'Sİ KADIN 33 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Afyonkarahisar ve İzmir'de önceden belirlenen çok sayıda adrese baskın düzenleyen ekipler, 33 şüpheliyi gözaltına aldı. 7'si kadın 33 şüpheli, jandarmadaki işlemlerinin ardından geniş güvenlik önlemleri eşliğinde Afyonkarahisar Adliyesi'ne sevk edildi.

BAZI ŞÜPHELİ KADINLAR AĞLADI

Minibüslerle adliyeye getirilen şüphelilerden bazı kadınların ağladığı görüldü.

Şüphelilerin sevk edilmesi sırasında mağdurlar da adliye girişinde toplanıp, pankartlar açtı.

19 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Hakim karşısına çıkarılan 33 şüpheliden 19’unun tutuklandığı, 14’ünün ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldığı öğrenildi.

Afyonkarahisar'da termal devre mülk dolandırıcılarına operasyon

MAIL ORDER SİSTEMİ NEDİR?

Mail order sistemi kısaca kartsız kredi kartı işlemi olarak tanımlanır. Mail order işlemi, ödeme yapacak kartın fiziken pos cihazının yanında olmadan, kart bilgilerinin ( kart no, son kullanım tarihi ve CVV ) pos cihazı üzerine tuşlanması yoluyla yapılan işlemdir. Bu 3 bilginin pos cihazına tuşlanmasının ardından normal satış işlemi gibi süreç devam eder ve pos bankası kart bankasından otorizasyon alır. Kart hamili pos cihazının yanında olmadığı için tek slip üretilir.

Afyonkarahisar'da termal devre mülk dolandırıcılarına operasyon

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)