Euro
9.0228
0.53%
Dolar
7.4103
0.58%
Altın
441.91
-0.28%
Borsa
1.542
-0.59%
Bitcoin
237.999
0.89%
13ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 13 C

  Afyonkarahisar'daki Eber Gölü'nde yangın çıktı

  Ülkenin en büyük göllerinden olan Eber Gölü'nde suların çekildiği kısımlar, yangın çıktı. Gölde son 1 ayda 3'üncü büyük yangın meydana geldi.
  • İHA
  • 13.01.2021 - 10:08
  • Güncelleme : 13.01.2021 - 10:44
  Afyonkarahisar'daki Eber Gölü'nde yangın çıktı

  Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesi sınırları içerisinde bulunan ve kamış üretimi ile ünlü Eber Gölü’nde suların çekildiği alanlarda yine yangın çıktı.

  Dibev köyü yolağından Çay yolağına kadar olan kısımda meydana gelen yangında kamışlar yanarken, alevler zaman zaman metrelerce yükseğe çıktı.

  Eber Gölü’nde 8 Aralık, 13 Aralık ve bu gece meydana gelen büyük yangınlar sabotaj ihtimallerini güçlendirdi. Gölde suların çekildiği kısımlarda meydana gelen yangın, son bir ay içerisinde yaşanan 3. büyük yangın olarak kayıtlara geçti.

  8 BİN DEKARLIK ALAN KÜL OLDU

  Yangına Bolvadin Belediyesi İtfaiye Müdürlüğüne bağlı ekipler, itfaiye araçlarının gölün sularının çekildiği yerlerde girilebilen kısımlara müdahale etti. Şiddetli rüzgarında etkisi ile yangın, kısa sürede 4 kilometre uzunluğunda yaklaşık 8 bin dekar alandaki kamışların yanmasına neden oldu.

  Afyonkarahisar'daki Eber Gölü'nde yangın çıktı VİDEO


  "BİZ BU GÖL NEDEN YAKILIYOR ANLAMIYORUZ"

  Yangın ile ilgili konuşan Bolvadin Belediyesi İtfaiye Müdürü Ümit Çınar, yaşanan yangınlara tepki gösterdi. Yangınların çıkış nedeninin henüz belirlenemediğini ifade eden Çınar, “İtfaiye olarak biz sürekli gölde çıkan yangınlara müdahale etmeye çalışıyoruz. Bugünkü yangında da kuzey güney istikametinde 4 kilometre uzunluğundaki alanda bir alev yumağı vardı. 7- 8 bin dekar arazideki kamışların yandığını düşünüyoruz. Nöbet tuttuğumuz günler ve zorunlu müdahale etmemiz gereken yerler oldu. Bazı yerlerde çıkan yangınlara da müdahale edemedik. Araçlarımız giremiyor ve can güvenliği sıkıntısı oluşuyor. Biz bu göl neden yakılıyor anlamıyoruz. Pek çok insan buradan ekmek parası kazanıyor. Neden bunu yapıyorlar bir türlü anlamıyoruz." dedi.

  Afyonkarahisar daki Eber Gölü nde yangın çıktı #1

  "BİYOÇEŞİTLİLİĞE ZARAR VERİYOR"

  Afyon Kocatepe Üniversitesi Doğu Koruma ve Bioizlem Uygulama ve Araştırma Merkezi Prof. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş ise yangınların avcıların çıkarabileceği iddiasında bulunarak, yangınların ayrıca biyoçeşitliliğe zarar verdiğini ifade etti.

  Afyonkarahisar daki Eber Gölü nde yangın çıktı #2

  AVCILARDAN ŞÜPHELENİYOR

  Erişmiş, “Yazları zaten 40-45 yangın çıkıyor irili ufaklı ama bir ayda üçüncü kez büyük çaplı bir yangın cereyan etti. Buranın bioçeşitliliği açısında ele aldığımız zaman da 146 tane kuş türümüz var burada var olan, yaşayan. 40 tanesi zaten yerli ırk dediğimiz kendi kuşumuz yani göç etmeyen kuş. Bir çift saz kedisi var, onu izlemedeyiz hemen bu bölgeye de çok yakın, tedirginliğimiz oydu. Bio çeşitliliğimize ciddi zarar veriyor. Ben buradan farklı bir açılım yapmak istiyorum. Kafamda artık senaryolar oluşmaya başlıyor yani çünkü her iki salı gününün üstüne denk geliyorsa bir olay çarşamba günleri avcılık var ise bu kuşların hareketliliğini sağlamak için yakma diye kötü bir senaryo diye düşünüyorum.” diye konuştu.

  Afyonkarahisar daki Eber Gölü nde yangın çıktı #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir