Petrol
111.58
2.34%
Euro
17.4262
-0.58%
Dolar
16.7558
0.34%
Altın
969.43
-0.05%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
327.820
1.34%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C
  Ankara'da zararlı yazılımla ATM hırsızlığı yapanlar yakalandı

  Ankara'da zararlı yazılımla ATM hırsızlığı yapanlar yakalandı

  Mobil banka kullanıcılarının hesaplarına sızarak paralarını ele geçiren 8 şüpheli, İstanbul ve Ağrı'daki eş zamanlı operasyonla yakalanarak Ankara'ya götürüldü.
  • DHA
  • 27.02.2021 - 09:35
  • Güncelleme : 28.02.2021 - 01:46

  Ankara Emnniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, dolandırıcılığa dair çalışma başlattı.

  Ekipler, salgın döneminde evde kalan vatandaşlara Sağlık Bakanlığı'nın da adı kullanılarak hediye internet içerikli linklerle vatandaşların cep telefonlarına zararlı yazılım yüklendiğini tespit etti.

  Yapılan araştırmalarda vatandaşların bu linklere tıklamasıyla yüklenen zararlı yazılımla telefonlarına uzaktan erişim sağlandığı ve mobil bankacılıklarına giriş yapıldığı anlaşıldı.

  PARALAR, KRİPTO PARA HESAPLARINA ATILDI

  Şüphelilerin, mağdurların banka hesaplarındaki varlıklarını ve oluşturulan online kredileri çekerek, 3'üncü kişilere ait hesaplar üzerinden kripto para hesaplarına aktardığı ve bu yolla çalınan paranın izini kaybettirdiği ortaya çıkarıldı.

  Ankara'da zararlı yazılımla ATM hırsızlığı yapanlar yakalandı VİDEO

  Ankara da zararlı yazılımla ATM hırsızlığı yapanlar yakalandı #1

  EŞ ZAMANLI OPERASYONLA YAKALANDILAR

  Yapılan tespitler üzerine, çete üyesi 8 kişinin İstanbul ve Ağrı'da bulunan lüks rezidanslarda yaşadığı belirlendi. 23 Şubat Salı günü belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda 8 kişi gözaltına alınarak, Ankara Ankara Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirildi.

  DİJİTAL METARYELLERE EL KOYULDU

  Şüphelilerin kaldıkları yerlerde yapılan aramalarda 1 ruhsatsız silah, 100 dolu fişek ile suçta kullanıldığı tespit edilen çok sayıda dijital materyal ile suçta kullanılan hesaplara ait banka kartları ele geçirildi.

  Ankara da zararlı yazılımla ATM hırsızlığı yapanlar yakalandı #2

  5 MİLYON TL HESAP HAREKETİ

  Ayrıca, ele geçirilen dijital materyallerin incelenmesinde, şüphelilerin kendi aralarında haberleşmek için özel programlar kullandıkları, kimlik bilgilerini gizlemek için kod adı kullandıkları ve çok sayıda kişiye ait kimlik ve banka hesap bilgilerinin bulunduğu tespit edildi.

  Şüphelilerin banka ve kripto para borsalarında bulunan hesap hareketlerinde 5 milyon TL para hareketinin olduğu tespit edildi.

  Ankara da zararlı yazılımla ATM hırsızlığı yapanlar yakalandı #3

  PARAYI HALAY ÇEKEREK ALDILAR

  Şüphelilerin cep telefonlarında yapılan incelemede ise telefonlarını ele geçirdikleri kişilerden çaldıkları parayı banka şubesindeki ATM'de halay çekerek aldıkları anlara ilişkin video bulundu.

  Görüntüde iki şüphelinin, halay çekerek parayı çekerken, cadde üzerindeki araçta bekleyen arkadaşlarının onları cep telefonu ile görüntülediği görüldü.

  Ankara da zararlı yazılımla ATM hırsızlığı yapanlar yakalandı #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir