Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
698.562
-2.14%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C

  Antalya'daki Uçarsu Şelalesi, ilk defa kurudu

  Batı Torosların en yüksek ikinci tepesi Akdağ'daki Uçarsu Şelalesi'nde bir damla su kaynağı kalmadı. Şelale, ilk defa kurudu.
  • DHA
  • 17.10.2021 - 15:05
  • Güncelleme : 17.10.2021 - 15:14
  Antalya'daki Uçarsu Şelalesi, ilk defa kurudu

  Antalya'nın Kaş ilçesindeki Gömbe Yaylası'nda 3 bin 24 metre yüksekliğindeki Akdağ'ın 1800 metresindeki eteklerinden çıkıp, yaklaşık 50 metre yükseklikten akan Uçarsu Şelalesi, kurudu.

  Suyun havada uçuşup beyaz bulut görünümüne kavuşması nedeniyle 'Uçarsu' olarak adlandırılan şelale ile kaynağında bir damla su kalmadı.

  Yaz aylarında bile sıcaklığı 12 derece olan şelalenin suyunun yaklaşık 4,5 kilometrelik bir vadiden akarak oluşturduğu doğal güzelliğin yerinde şimdi yosunlaşmış kayalar bulunuyor. Şelalenin Gömbe Mahallesi'ne doğru aktığı su yatağı ise taş yığınına dönüştü.

  "BÖLGEYE HAYAT VEREN ŞELALE"

  Uçarsu Şelalesi'ne gezmeye gelen Altan Kıllı, "Elmalı, Kaş, Demre, civarı içme suyu sağlayan, sulama sularıyla bölgeye hayat veren Uçarsu, kurudu. Bunun nedeni özellikle küresel ısınma ve yağışların az olması. İlk kez böyle bir şey yaşanıyor. Normalde aralık ayına kadar akar, su olurdu. Ama bu yıl eylül ayından itibaren suyun kesildiğini gördük." dedi.

  Antalya daki Uçarsu Şelalesi, ilk defa kurudu #1

  UÇARSU EFSANESİ

  Uçarsu Şelalesi, efsaneye göre Elmalı'nın Tekke Mahallesi'nde türbesi olan Anadolu erenlerinden Abdal Musa tarafından kutsandı. Abdal Musa'nın yolu, bir gün Muğla'nın Seydişehir ilçesine düştü.

  Antalya daki Uçarsu Şelalesi, ilk defa kurudu #2

  ALEVİLER İÇİN KUTSAL

  Burada kendisine yiyecek verilmemesi üzerine geriye dönerek Uçarsu bölgesine geldi. Uçarsu'da ise bir çoban kızı, tek ekmeğini Abdal Musa ile paylaştı. Bu nedenle Uçarsu yazın Gömbe Yaylası'na kışın ise Seydikemer yönüne akıyor. Uçarsu, Aleviler tarafından kutsal sayılıyor.

  Antalya daki Uçarsu Şelalesi, ilk defa kurudu #3

  Antalya daki Uçarsu Şelalesi, ilk defa kurudu #4

  Antalya daki Uçarsu Şelalesi, ilk defa kurudu #5

  Antalya daki Uçarsu Şelalesi, ilk defa kurudu #6

  Antalya daki Uçarsu Şelalesi, ilk defa kurudu #7

  Antalya daki Uçarsu Şelalesi, ilk defa kurudu #8

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir