Aydın'da bürokrat sandığı şahıstan iş vaadi alan genç dolandırıldı

Aydın'ın Söke ilçesindeki Yenicamii Mahallesi'nde yaşayan 42 yaşındaki Elif Demirkıran'ın 21 yaşındaki oğlu Neytullah Demirkıran, bir ay önce mobil uygulama üzerinden araç paylaşım hizmeti ile Ankara'ya gitmek için ilan veren E.Ç ile tanıştı.

Neytullah Demirkıran, yolculuk sırasında Ankara'da bürokrat tanıdıkları olduğunu söyleyen E.Ç. ile bir süre sohbet etti.

DEVLET MEMURU OLABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ

E.Ç., 15 gün sonra Neytullah Demirkıran ile irtibata geçti. Dışişleri Bakanlığı'nda bir ziyarette olduğunu belirten E.Ç., Neytullah Demirkıran'a devlet memuru olabileceğini söyledi.

Bürokrat olduğunu söyleyip, işe yerleştirme vaadiyle dolandırdı -2

KIZ KARDEŞİ İÇİN TALEPTE BULUNDU

Üniversite okumak istediğini aktaran Neytullah Demirkıran, E.Ç.'den 17 yaşındaki kız kardeşi Ece Demirkıran'ı devlet memuru yapmasını istedi. Bunun üzerine E.Ç., kurs parası adı altında aileden 2 bin 250 lira talep etti.

Aydın'da bürokrat sandığı şahıstan iş vaadi alan genç dolandırıldı VİDEO

PARAYI HESABA GERİ ATMADI

Demirkıran Ailesi gönderilen hesaba parayı yatırdı. Bir hafta sonra aileyi arayan E.Ç., Ece Demirkıran'ın reşit olmadığı için yerleşemediğini ve bir yıl beklemeleri gerektiğini söyledi. Bunun üzerine aile, parayı geri istedi. Para hesaba yatırılmayınca Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne giden anne Elif Demirkıran, E.Ç. hakkında şikayette bulundu.

Bürokrat olduğunu söyleyip, işe yerleştirme vaadiyle dolandırdı -3

"GÖNDERDİĞİ DEKONT SAHTE ÇIKTI"

Elif Demirkıran, iş vaadiyle dolandırıldıklarını iddia ederek şunları söyledi:

"E.Ç. bizden kızımı devlet memuru yapmak için kurs ücreti olarak 2 bin 250 lira para istedi. Kurs bittiğinde de Aydın'da Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nde memur olarak işe başlayacağını söyledi. Kendi ismine olmayan bir hesabın açıklamasına E.Ç. yazarak parayı yatırmamızı istedi, biz de yatırdık. Kızımın lise son sınıfta olduğunu ve yaşını biliyordu. Umutla kızımın devlet memuru olacağını beklerken, bir hafta sonra bize ulaşarak Ece'nin yaşından dolayı bir sene sonra devlet memuru olabileceğini söyledi. Ben de parayı iade etmesini söyledim. 10 Eylül'de parayı havale ettiğini söyleyerek dekont yolladı. Ancak bankaya gittiğimde dekontun sahte olduğunu öğrendim. Kendisine dekontun sahte olduğunu söyleyerek beni oyalamamasını ve parayı hemen yollamasını istedim. E.Ç. 'Parayı bana mı yolladınız? Size bu parayı yollamak zorunda değilim. Bana sahtekar mı diyorsun? Özür dilersen, parayı yollarım' dedi ancak parayı geri yatırmadı. Bizi tehdit etti. Ben de emniyete giderek şikayetçi oldum. Bizim gibi başkalarını da dolandırmasın."

Bürokrat olduğunu söyleyip, işe yerleştirme vaadiyle dolandırdı -4

Bürokrat olduğunu söyleyip, işe yerleştirme vaadiyle dolandırdı -5