Petrol
84.66
0.92%
Euro
19.2508
0.02%
Dolar
18.6383
0.00%
Altın
1.048
0.06%
Borsa
4962
0.00%
Bitcoin
313.108
1.45%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  Bahçelievler’de dere yatağına atılan Suriyeli, şikayetçi olmadı

  Suriye uyruklu genci, önce gasbedip sonrasında feci şekilde dövüp dere yatağına atan sanıklar için savcı, 33 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep ederken, aynı genç şikayetinden vazgeçti.
  • İHA
  • 24.05.2021 - 12:29
  • Güncelleme : 24.05.2021 - 14:15
  Bahçelievler’de dere yatağına atılan Suriyeli, şikayetçi olmadı

  İstanbul Bahçelievler’de Suriye uyruklu Muhammed Selmo, mahalleden tanıdığı 4 kişi tarafından otomobil alma bahanesiyle önce gasbedildi, ardından da feci şekilde dövülüp dere yatağına atıldı.

  Olayın ardından şüpheli sanıklar yakalandı ve 3’ü tutuklanarak cezaevine gönderildi.

  Bir şüphelinin firari olduğu olayla ilgili sanıklar, sanıklar hakim karşısına çıktı. Bakırköy 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya; Muhammed Selmo ile avukatı, tutuklu sanıklar Ahmet Kürşat Çakır, Görkem Bedir, Serkan Koç ile avukatları, firarı sanık Yakup Eren’in avukatı ve tanıklar katıldı.

  “SENİ POLİSE VERECEĞİZ DEDİK”

  Sanık Serkan Koç savunmasında, “Mahallede müştekinin uyuşturucu satıcısı olduğu söyleniyordu. Olay günü tesadüfen karşılaştık. Benim yanımda mahalleden 50-60 kişi vardı. Görkem yanımdaydı, Yakup da oradaydı. Müşteki ile uyuşturucu satıcısı olup olmadığına dair konuşma başladı. Sonrasında arbede yaşandı. Arbede sırasında Muhammed Selmo’nun maskesinden uyuşturucu madde düştü. Bunun üzerine bir arbede daha yaşandı. Ortalık çok kalabalıktı. O sırada Ahmet Kürşat’ın olaya dahil olduğunu gördüm. Ahmet’in şoförlüğü vardı ve Selmo’nun arabası da oradaydı. Ahmet’in arabayı kullanarak sakin bir yere gidilmesi düşünüldü. Toplam 5 kişi mahalleden arabaya bindik. Olayın gerçekleştiği dere kenarına gittik. Müşteki bize arabada uyuşturucu satıcısı olmadığını, üzerinden çıkan uyuşturucuların kendine ait olmadığını söyledi. Biz de kendisine seni polise vereceğiz dedik. Dere kenarına gittiğimizde bize küfretmeye başladı. Kanıt olarak videolar var zaten sesler de duyulmakta. Küfrettikten sonra müşteki yumruk salladı. Kendimi korumak amacıyla müştekiye bir iki yumruk vurdum. Sadece kendisini arabaya bindirip, polise teslim edecektik. Arbede esnasında dereye düştü. Ahmet Kürşat polisi, ambulansı aradı. Hiç bir şekilde müştekinin bir malı alınmadı. Sadece arabasına verilen ufak tefek zararlar vardır.” dedi.

  Bahçelievler’de gasbedilip 7 metre yükseklikten atıldı ViDEO

  “KENDİMİZİ POLİS GİBİ HİSSETTİK”

  Sanık Ahmet Kürşat Çakır ise “Sanıkları mahalleden tanıyorum. Serkan, Muhammed’in illegal işler yaptığını ve kaçak olduğunu söyledi. Amacımız müştekiyi yakalatıp, polise teslim etmekti. Gençliğin heyecanı ve olayın etkisi altında kendimizi polis gibi hissettik. Muhammed bana vurdu, bunun üzerine ben de vurdum. Bagaja bindirmeye çalışmadık, sadece korkutmak amacıyla bagajı açın dedik. Ben mahalledeki arbede esnasında orada olmadığım için Muhammed’in maskesinden uyuşturucu çıktığını bilmiyorum. Çıkan arbede de silah yoktu. Müştekinin herhangi malını veya parasını almış değiliz.” şeklinde savunma yaptı.

  “KİMİN ZARAR VERDİĞİNİ GÖRMEDİM”

  Diğer tutuklu sanık Görkem Bedir de, “Olaydan bir hafta önce müşteki şahıs ve yanında bulunan Suriyeli bir şahıs, bana ve arkadaşlarıma doğru silahla ateş ettiler. Mahallede de bu sebepten dolayı arbede yaşandı ve müştekinin maskesinde uyuşturucu düştü. Serkan ve Kürşat’ın anlattıkları doğrudur. Müşteki Ahmet Kürşat’a vurunca ben de ona vurdum. Vurma amacım yoktu arbede esnasında dereye düştü. Hiçbir şeyini almadık. Arabaya zarar verildi ama o mahallede yaşanan kavgada oldu, kimin zarar verdiğini de görmedim.” dedi.

  Bahçelievler’de dere yatağına atılan Suriyeli, şikayetçi olmadı #1

  “BEN SANIKLARDAN ŞİKAYETÇİ DEĞİLİM”

  Müşteki Muhammed Selmo, “Ben olay günü arabamla giderken, Ahmet Kürşat beni durdurdu. Araba güzel, satılık mı diye sordu. Ben de ‘evet’ satılık dedim. Arabaya bindik 200 metre kadar gittik. Sonra Ahmet Kürşat ‘ben kullanayım’ dedi. Diğer şahıslar da zaten arabadaydı. Serkan, üzerinde ne kadar para varsa ver dedi ve o anda soda şişesiyle kafama vurdu. Nereye gittiğimizi bilmiyordum ve beni aracın içerisinde darbetmeye başladılar. Sonra olay yerine gittik. Beni araçtan indirip, duvara yasladılar. Serkan bana taşla vurmaya başladı. Ahmet Kürşat parasını almayın dedi ama Serkan ‘hayır paraları çıkar’ dedi. Cebimdeki 5 bin 700 TL parayı zorla çıkararak aldılar ve cep telefonumu da. Aldığım darbelerden dolayı başım dönüyordu. Parmağımdaki yüzüğü de almak isteyince vermemek için elimi karnıma doğru çekerek katlandım, o esnada beni dereye attılar. Kendimin dereye düşmesi diye bir durum söz konusu değil. Asla uyuşturucu ticareti yapmıyorum. Olaydan sonra Suriyeli biri aracılığıyla şikayetimi çekmem için sanıklar arasında bulunan Yakup, bana tehdit yolladı. Hatta o Suriyeli kişinin de 550 TL parası ile telefonunu almış. Ben sanıklardan şikayetçi değilim ama bana bir şey yapmayacakları konusunda taahhüt vermelerini istiyorum.” dedi.

  SAVCI 33 YILA KADAR HAPİS İSTEDİ

  Esas hakkında mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, firari sanık Yakup Eren’in bu kadar zaman yakalanmayışını göz önüne bulundurarak ‘nitelikle kasten öldürme’ ‘nitelikli yağma’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçlarından dosyasının ayrılmasını talep etti.

  Savcı, ‘neticesi sebebiyle ağırlaştırılmış yaralama’, ‘birden fazla kişi tarafından silahla cebir kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ ve ‘nitelikli yağma’ suçlarından sanıkların, 15 yıl 6 aydan 33 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılmalarını ve tutukluluk hallerinin devamını istedi.

  Bahçelievler’de dere yatağına atılan Suriyeli, şikayetçi olmadı #2

   

  TUTUKLU KALACAKLAR

  Sanıklar hakkında ‘mala zarar verme’ suçundan ise müştekinin şikayetini geri alması nedeniyle düşme karar verilmesi talep edildi.

  Mahkeme heyeti, sanıkların mütalaaya karşı savunma sunması için bir sonraki celseye kadar süre verilmesine ve tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.

  İDDİANAMEDEN

  Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 7 Temmuz 2020 tarihinde müşteki Muhammed Selmo’nun beyanında başına silah dayanarak, “Sen parayı nereden buluyorsun” deyip, şüphelilerin önce dövdüklerini sonrasında da zorla 5 bin 700 lira parasının, cep telefonu ile boynundaki gümüş kolyesinin gasbedildiğine ve aracına zarar verildiğine yer verilmişti.

  Şüpheliler Ahmet Kürşat Ç., Serkan K. ve Görkem B.’nin ise beyanlarında Selmo’nun uyuşturucu sattığı gerekçesiyle tartıştıklarını herhangi bir suçlamayı kabul etmediklerini belirtmişti. Olay yeri inceleme raporları, şüphelilerin parmak izini ve aracın zarar gördüğünü tespit etmişti.

  Aynı zamanda olay anını görüntüleyen videoya yer verilmiş ve incelemelerin müşteki beyanı yönünde olduğu anlatılmıştı. Kolluk kuvvetlerinin araştırmaları sonucunda dördüncü şüphelinin Yakup E. olduğuna, yakalanamadığına ve hakkında yakalama kararı çıkartıldığına yer verilmişti.


  Görüş Bildir