Petrol
100.72
0.03%
Euro
17.6522
0.59%
Dolar
17.2586
0.25%
Altın
968.52
0.60%
Borsa
2408
0.00%
Bitcoin
350.741
2.84%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  Balıkçıların kabusu 10 yıl sonra Marmara'ya geri döndü

  Marmara Denizi'nde etkili olan deniz salyası nedeni ile balıkçılar uzun süredir balık avına çıkamadı
  • İHA
  • 19.02.2021 - 15:54
  Balıkçıların kabusu 10 yıl sonra Marmara'ya geri döndü

  Tekirdağ’da bulunan balıkçılar, fırtına ve ’deniz salyası’ olarak bilinen kaykay sebebiyle yaklaşık 20 gündür Marmara Denizi'ne açılamadı. Denize ara vermek zorunda olduklarını belirten balıkçılar, bu salyanın bir tek Marmara Denizi'nde oluştuğunu, dönem dönem ise uzun süre etkili olduğunu söyledi.

  AĞLARA YAPIŞIYOR

  Salyalar hakkında bilgi veren balıkçılar, salyanın denizin dibinde çamur şeklinde olduğunu, denize bıraktıkları ağlara yapışıp, balıkların tutulmasına engel olunduğunu belirtti.

  Balıkçıların kabusu 10 yıl sonra Marmara ya geri döndü #1

  KARADENİZ'E GİDECEKLER

  Balıkçı İdris Şeremet, uzun bir aradan sonra Pazartesi günü tekrar Marmara Denizi'ne ağ atacaklarını, salyanın devam etmesi halinde Karadeniz’e gideceklerini de ifade etti.

  Balıkçıların kabusu 10 yıl sonra Marmara ya geri döndü #2

  TEKNELER BEKLEMEDE

  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde bulunan balıkçı barınağından onlarca balıkçı teknesinin beklemesi de drone ile havadan görüntülendi.

  Balıkçıların kabusu 10 yıl sonra Marmara ya geri döndü #3

  10 YILDA BİR OLUYOR

  Balıkçı İdris Şeremet yaptığı açıklamada, “Bu denizlerimizi kirletmekten dolayı olan bir şey diye düşünüyorum. Denizin altında denizin pisliğini emen bitkiler vardır. Artık doldu taştı kustu onu. Denizanalarının salyasından olabilir. Herhangi bir denizin belirli bir süre sonra biriken kirliliğinden dolayı olabilir. Sonuçta 10 senede bir olan bir şey. Buna pek yapabilecek hiçbir şeyimiz yok. Şuan çaresi olmayan bir şey bu. İnsanlarında kirletmemesi gerekir.” dedi.

  Balıkçıların kabusu 10 yıl sonra Marmara ya geri döndü #4

  "AĞLARIMIZ YIRTILIYOR"

  Salyadan etkilenme sürecini de anlatan Şeremet  şu sözleri kaydetti:

  “Biz şimdi ağlarımızı denize attığımız zaman, ağlarımızın içerisinde olan bütün balıklar gözlerimizin önünde akıp gidiyor. Çırpınmış bir yoğurdu düşünelim. Deniz suyu öyle oluyor. Ağlarımızı dolduruyor. Denizde ağlarımızı çekmekten çok zorlanıyoruz. Bu teşkilat ile, bu gemiler ile 40 dakikada bir denizden ağ alıyoruz. Kaykaydan dolayı ağlarımızı 4-5 saate birde yırtılarak, patlayarak çekebiliyoruz. Balıksız bir şekilde limana dönüyoruz. Onun için çok çaresiz kaldık Marmara Denizinde. Çok zor durumda olan arkadaşlarımız var.”

  Balıkçıların kabusu 10 yıl sonra Marmara ya geri döndü #5

  SEZON KARADENİZ'DE GEÇTİ

  Çok zor süreçler geçirdiklerini de dile getiren Şeremet, “Gemici tayfa dışarından geliyor. Gurbete çıkıyor ve bir şey kazanmadan evine gitmek zor oluyor. Çoluk çocuğun içerisinde sıkıntı büyük olduğu için bu sene daha çok Karadeniz’de çalıştık. Bütün arkadaşlar, Tekirdağ’da bulunan balıkçıların yüzde 95’i sezonu Karadeniz’de geçirdi. Marmara’ya geri döndük yine aynı şekilde kaykay yani salya ile karşılaştık. Kaykaydan dolayı hemen hemen 20 gündür denize çıkamıyoruz. Pazartesi günü ekiplerimiz gelecek. Allah’ın izniyle ‘Vira bismillah’ diyeceğiz. İnşallah kaykay bitmiştir ve deniz normal suya dönüşmüştür. Eğer normale döndüyse burada çalışmaya devam edeceğiz. Balık tutup, milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Fakat kaykay devam ediyorsa, yapacak bir şey yok Karadeniz’e gidip ekmeğimizin peşine düşeceğiz.” diyerek konuşmalarını noktaladı.

  Balıkçıların kabusu 10 yıl sonra Marmara ya geri döndü #6

  Balıkçıların kabusu 10 yıl sonra Marmara ya geri döndü #7


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir