Euro
9.7887
0.2%
Dolar
8.1256
0.23%
Altın
464.14
0.07%
Borsa
1.365
0%
Bitcoin
449.980
-0.99%
10ºC
İstanbul
Güneşli 10 C
  Batan gemi ruhsatlarıyla devleti 70 milyon lira zarara uğrattılar

  Batan gemi ruhsatlarıyla devleti 70 milyon lira zarara uğrattılar

  Marmara Denizi çevresini mesken tutarak, devleti 70 milyon lira zarara uğratan şebeke çökertildi.
  • İHA
  • 09.03.2021 - 00:06
  • Güncelleme : 09.03.2021 - 11:03

  Marmara Denizi’nde trol avcılığı sırasında yakalanan bir kişinin evrak kayıtlarındaki usulsüzlüğün farkına varılması sonrası, devleti 70 milyon lira zarara uğratan bir şebeye ortaya çıkartıldı.

  51 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI, 6 KİŞİ TUTUKLANDI

  Gemlik Cumhuriyet Başsavcılığı, Yalova İl Jandarma Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Güney Marmara Grup Komutanlığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Yalova, Bursa, İstanbul ve Kocaeli illerinde operasyon düzenlendi. 11 adrese eş zamanlı yapılan operasyonda "Nitelikli dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik ve rüşvet" suçlarından aralarında liman başkanlıklarında görevli 4 memurun da bulunduğu 51 kişi gözaltına alındı.

  34 zanlı jandarmadaki ifadelerinin ardından, 3 zanlı ise savcılıktaki ifadeleri sonrası serbest bırakıldı.

  Gemlik Adliyesi’ne sevk edilen 14 zanlıdan 6’sı tutuklandı, 8’i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklanan zanlılarından ikisinin devlet memuru olduğu öğrenildi.

  Batan gemi ruhsatlarıyla devleti 70 milyon lira zarara uğrattılar #1

  DEVLETİ 70 MİLYON LİRA DOLANDIRDILAR

  Soruşturmada şebekenin liman başkanlıklarında gemi kontrol memurlarına rüşvet vererek piyasadan topladıkları bakmış ve hurdaya ayrılmış deniz taşıtlarına ait ruhsatları yeni imal edilen teknelere geçirdikleri, yeni imalatları restore gibi gösterip vergi ödemeyerek devleti yaklaşık 70 milyon lira zarara uğrattıkları belirtildi.

  Yalova’nın Armutlu ilçesinde tekne imalathanesi bulunan bazı şüphelilerin, imal ettikleri yeni avlanma teknelerini, sahte belge ve gemi ve su araçlarına yönelik denetim raporu olan sörveyler ve başka teknelere ait ruhsatlarla sisteme kayıt ettirdiği tespit edildi.

  Batan gemi ruhsatlarıyla devleti 70 milyon lira zarara uğrattılar VİDEO

  Batan gemi ruhsatlarıyla devleti 70 milyon lira zarara uğrattılar #2

  GEMİ KONTROL MEMURLARINA RÜŞVET VERDİLER

  Zanlıların Gemlik ve Yalova Liman Başkanlıklarındaki bazı gemi kontrol memurlarına rüşvet verdiği ve bu şekilde vergi ve harç ödemelerinin alınmadığı belirlendi. Zanlıların ayrıca ruhsatta teknelerin uzunluklarını da olduğundan daha kısa gösterdiği anlaşıldı. Şebekenin eskiyen tekne motorlarını, hurdaya ayrılan ya da hacizli otomobil ya da kamyonlardan numarasını kazıyarak söktükleri motorlarla değiştirdiği belirlendi. Change ruhsat şeklinde resmi belgede sahtecilik yapıp kamuyu nitelikli olarak dolandırmak suçunu işleyen şüphelilere yönelik soruşturmanın devam ettiği ve yeni gözaltıların olabileceği bildirildi.

  Batan gemi ruhsatlarıyla devleti 70 milyon lira zarara uğrattılar #3

  YASA DIŞI TROLCÜLERLE 12 AYRI TELEFON HATTI

  Zanlılardan Ö.K.’nin, Sahil Güvenlik ekiplerinin bulunduğu yeri gören bir bölgeden ev kiraladığı ve Gemlik Körfezi’nde yasa dışı trol avcılığı yapan tekne sahiplerine botların çıkışı konusunda anlık bilgi verdiği tespit edildi. Jandarma tarafından Ö.K.’nin özel olarak kiraladığı daireye yapılan baskında, 12 ayrı telefon hattına ait SİM kart bulundu.

  Batan gemi ruhsatlarıyla devleti 70 milyon lira zarara uğrattılar #4

  JANDARMA, TEKNELERİ TEK TEK TESPİT ETTİ

  Operasyon kapsamında çok yönlü araştırmasını dört bir koldan devam ettiren jandarma ekipleri, batan ve hurdaya ayrılan teknelerin belgeleriyle yeni yapılan tekneleri tek tek arayıp buldu ve limana demirletti. O anlara ve operasyona ait ortaya çıkan yeni görüntülerde, jandarmanın change edilmiş motorları tespit edip inceleme yaptığı görüldü.

  Batan gemi ruhsatlarıyla devleti 70 milyon lira zarara uğrattılar #5

  Batan gemi ruhsatlarıyla devleti 70 milyon lira zarara uğrattılar #6

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir