Petrol
87.53
0.03%
Euro
18.1638
0.04%
Dolar
18.5001
-0.03%
Altın
987.68
-0.03%
Borsa
3147
0.00%
Bitcoin
363.823
-1.36%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Bingöl'de besicinin 95 kuzusu bir gecede telef oldu

  Veterinerin yanlış şurup vermesi nedeniyle 95 kuzusu telef olan üreticiye, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin talimatıyla yapılan imece usulü 95 kuzu hediye edildi.
  • DHA
  • 20.02.2021 - 10:37
  • Güncelleme : 20.02.2021 - 13:31
  Bingöl'de besicinin 95 kuzusu bir gecede telef oldu

  Bingöl'ün Karlıova ilçesine bağlı Kargapazarı köyünde besicilikle geçimini sağlayan Cengiz Aral'ın bir süre önce 100 kuzusu doğdu.

  Aral, kuzularının gelişimine katkısı olsun, diye veterinerden şurup istedi.

  Aral'ın iddiasına göre, veteriner, kuzu şurubu yerine yanlışlıkla koyun şurubu verdi.

  BİR GECEDE 95 KUZUSU ÖLDÜ

  Bu şurubu kuzularına verdikten sonra eve giden Aral, sabah ahıra geldiğinde 95'inin telef olduğunu gördü.

  Kuzularından 5'i kalan Aral, 1 yıllık emeğinin heba olduğunu söyledi.

   

  "BÜTÜN EMEKLERİM HEBA OLDU"

  Zor durumda olduğunu ve destek beklediğini dile getiren Cengiz Aral, "Kuzularımın gelişimi için veterinerden şurup istedim. O da yanlışlıkla bana koyun şurubu verdi. Ben de bunları kuzularıma verdim. Sabah geldiğimde kuzuların hepsinin telef olduğunu gördüm. Birkaç tanesini kestim, geri kalanlar da telef oldu. Koyunlarımın hepsi doğurmuştu ve 100 kuzum vardı. Maalesef 95'i telef oldu geri 5'i kaldı. Bütün emeklerim heba oldu" dedi.


  Bingöl de besicinin 95 kuzusu bir gecede telef oldu #1

  BAKANLIK TELAFİ ETTİ

  Yaşanan bu durumdan dolayı üzülen Aral'ın yüzü Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile kentteki diğer üreticiler sayesinde imece usulüyle yeniden güldü.

  Bakan Pakdemirli'nin talimatıyla bir çalışma başlatan Tarım ve Orman İl Müdürü Burhan Bahadır ile Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Kaysadu, kentteki diğer üreticilerle görüşerek Aral'ın durumunu iletti.

  Bunun üzerine diğer üreticiler de birer ikişer adet kuzuyu kurum amirlerine teslim ederek, telef olan 95 kuzunun yerine yine 95 adet kuzuyu Aral'a teslim etti.

  Kuzuları görünce mutlu olan Cengiz Aral, “Bakan beye çok teşekkür ederim, çok mutlu oldum Allah razı olsun” diyerek teşekkür etti.

  Birlik ve beraberlikten dolayı teşekkür eden üretici Aral'ın oğlu Siyat Aral, “ Babam yaklaşık 30 yıldır bu işi yapıyor. Henüz bilmediğimiz bir nedenle 95 adet kuzumuz telef oldu. Bunu duyan tarım il müdürü, birlik başkanı hemen kuzularımızı telafi ettiler. Herkese teşekkür ederim, Allah razı olsun yanımızdalar. Bu birlik ve beraberlik için teşekkür ederiz” dedi.

  Bingöl de besicinin 95 kuzusu bir gecede telef oldu #2

  "DAYANIŞMA ÖRNEĞİ OLDU"

  Bakan Bekir Pakdemirli ve Vali Kadir Ekinci'nin talimatıyla çalışma başlattıklarını aktaran Tarım ve Orman İl Müdürü Burhan Bahadır, güzel bir dayanışma örneğinin ortaya çıktığını belirtti.

  Bingöl de besicinin 95 kuzusu bir gecede telef oldu #3

  "ÜRETİCİMİZİN YANINDAYIZ"

  Bahadır, “Karlıova ilçesine bağlı Kargapazarı köyünde bulunan bir besicimize ait kuzular bilinmeyen bir nedenden dolayı oldu. Sayın bakanımız ve sayın valimizin talimatları doğrultusunda birlik başkanımızla bir araya gelerek yetiştiricimizin mağduriyetinin giderilmesi konusunda çalışmalar başlatmıştık. Güzel bir dayanışma örneği hamd olsun ortaya çıktı. Bugün de yetiştiricilerimizden tedarik edilen 95 adet kuzumuzu teslim ettik. Bu tarz sıkıntılar yaşandığında her zaman çiftçimizin, yetiştiricilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz inşallah. Bundan sonra da elimizden gelen tüm imkanları seferber edeceğiz” şeklinde konuştu.

  Bingöl de besicinin 95 kuzusu bir gecede telef oldu #4

  Bingöl de besicinin 95 kuzusu bir gecede telef oldu #5

  Bingöl de besicinin 95 kuzusu bir gecede telef oldu #6

  Bingöl de besicinin 95 kuzusu bir gecede telef oldu #7

  Bingöl de besicinin 95 kuzusu bir gecede telef oldu #8


  Görüş Bildir