Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
321.349
-0.46%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  Bitlis'te bu yıl da çekirge istilası korkusu başladı

  Her yıl bu dönemlerde hızla üreyerek sayıları artan milyonlarca çekirgeye karşı önlem alan Bitlis, bölgede ilaçlama çalışması başlattı.
  • İHA
  • 24.05.2021 - 09:26
  • Güncelleme : 24.05.2021 - 09:48
  Bitlis'te bu yıl da çekirge istilası korkusu başladı

  Bitlis Mutki’nin Erler köyü ve civarında milyonlarca çekirgenin ürediği bölgelerde ilaçlama çalışması başlatıldı.

  Ekili alanlara zarar vermeden üreme merkezlerinde yapılan ilaçlama çalışmalarına Mutki İlçe Tarım ve Orman Müdürü Emrullah Bayrak da katıldı.

  ÇEKİRGELER UÇMAYA BAŞLAMADAN İLAÇLANIYOR

  Bu yılın kurak geçmesi nedeniyle çekirgelerin daha fazla ürediğine dikkat çeken Mutki İlçe Tarım ve Orman Müdürü Emrullah Bayrak, bu dönemde ilaçlama yapılması gerektiğini, aksi halde çekirgelerin uçmaya başlamasıyla mücadelenin mümkün olmayacağını söyledi.

  Bitlis'te bu yıl da çekirge istilası korkusu başladı VİDEO


  Bitlis te bu yıl da çekirge istilası korkusu başladı #1

  "YAĞIŞ OLMADIĞI İÇİN YEŞİL ALANLARA İLERLEMEYE BAŞLADILAR"

  Bayrak, “Her yıl bu dönemlerde çekirge ile ilgili mücadelemizi sürdürüyoruz. Kurak geçen bir yıl yaşıyoruz. Bu da çekirge gibi tarım zararlılarının bu bölgede üremesine neden oluyor. Sonbahar döneminde bu bölgedeki çiftçilerimize eğitim yayım çalışmamızı yapmıştık. Çekirge ile ilgili alınması gereken tedbirleri de anlatmıştık.

  Bitlis te bu yıl da çekirge istilası korkusu başladı #2

  Bu dönem çekirgelerin tam çıkış dönemi, bunlarla ilgili olarak nereden çıktığını, nerelerde ürediğini bize gelip bilgi verdiler. Bizler de ekiplerimizle birlikte gelerek ilaçlamamızı yaparak daha tarlalara girmeden önlemlerimizi aldık. Yağış olmadığından dolayı çekirgelerin yeşil alanlara doğru ilerlemesi başladı. Çekirgeler henüz tam uçmadan önce ilaçlama yaptık. Eğer kanatlanıp uçmaya başlasalardı, mücadelemiz daha da zor olacak ve belki de çok zarar vereceklerdi.” dedi.

  Bitlis te bu yıl da çekirge istilası korkusu başladı #3

  Bitlis te bu yıl da çekirge istilası korkusu başladı #4


  Görüş Bildir