Euro
10.3831
0.01%
Dolar
8.56
0.03%
Altın
511.63
0.03%
Borsa
1.443
-0.8%
Bitcoin
343.900
1.64%
17ºC
İstanbul
Bulutlu 17 C

  Bursa’da narkozla ölüm uykusuna çok yönlü soruşturma

  Asistan doktorun intiharı ile ilgili Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı düğmeye bastı. Başasistan doktorun görev yaptığı kalp damar cerrahi kliniği çalışanları ifade için savcılığa çağrıldı.
  • İHA
  • 19.02.2021 - 16:00
  • Güncelleme : 19.02.2021 - 16:02
  Bursa’da narkozla ölüm uykusuna çok yönlü soruşturma

  Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli asistan doktor Mustafa Yalçın, geçtiğimiz salı sabah 11:00’de girmesi gereken ameliyata gitmeyince arkadaşları tarafından merak edildi.

  Evden sabah saat 08:00’de otomobili ile ayrılan doktordan bir daha haber alınamayınca yakınları ve mesai arkadaşları durumu polis ile jandarma ekiplerine bildirdi.

  İhbar üzerine harekete geçen ekipler, aracın Uludağ yoluna doğru gittiğini tespit etti.

  NARKOZLA ÖLÜM UYKUSUNA YATTI

  Bölgede yapılan arama çalışmasında, Yalçın’ın otomobili, Uludağ yolunun 11’inci kilometresinde terk edilmiş olarak bulundu.

  Otomobilin bulunduğu alan çevresine yoğunlaşan ekipler Yalçın’ın cansız bedenini, aracına 1,5 kilometre uzaklıktaki ormanlık alanda buldu.

  Yaklaşık yarım metre karın altında bulunan Yalçın’ın, potasyum ve çeşitli anestezide kullanılan ilaçlardan karışım yaptığı serumu damar yoluna bağlayıp, intihar ettiği tespit edildi.

  Bursa’da narkozla ölüm uykusuna çok yönlü soruşturma #1

  HATAY’DA TOPRAĞA VERİLDİ

  Yalçın’ın cansız bedeni, Cumhuriyet savcısının yaptığı incelemenin ardından otopsi için Bursa Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

  Yapılan otopsinin ardından yakınlarına teslim edilen Yalçın’ın cenazesi memleketi Hatay’da toprağa verildi.

  6 SAYFALIK MEKTUPTA MOBBİNG İDDİASI

  Mustafa Yalçın’ın yol kenarında park edip bıraktığı otomobilinde yapılan incelemede Yalçın tarafından yazıldığı tahmin edilen 6 sayfalık mektup buldu.

  Daha önceden bilgisayarda yazılıp 6 sayfa halinde çıktıları alınan notlarda, Yalçın’ın ilk kez Bursa’ya geldiğinde çok beğendiği Uludağ’da kamp yaptığı yerden bahsettiği, kız arkadaşına da ölümünün kendisiyle hiçbir ilgisinin bulunmadığını içinde bulunduğu duruma daha fazla katlanamadığı için bu yolu seçtiğini, intihar ederken neden böyle bir yol seçtiğini de anlattığı öğrenildi.

  Yalçın'ın bir kısmı halen gün yüzüne çıkmayan notlarında aynı serviste görev yaptığı kız arkadaşı ile birlikte baskı gördüğü bazı kişilere özel notlar yazdığı iddia edildi.

  Bursa’da narkozla ölüm uykusuna çok yönlü soruşturma #2

  ÇALIŞTIĞI KLİNİKTEKİLER İFADEYE ÇAĞRILDI

  Mustafa Yalçın’ın intiharı ve altında yatan sebebi araştıran Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili çok yönlü soruşturma başlattı.

  Soruşturma kapsamında Yalçın’ın görev yaptığı klinik çalışanları savcılığa çağırılarak ifadelerine başvuruldu.

  Asistan hekimlere mobbing uygulandığı iddiaları üzerine de harekete geçen savcılık çalışanların tek tek ifadelerine başvurdu.

  Öte yandan Mustafa Yalçın’ın aynı klinikte görev yapan kız arkadaşının da yaşanan olayın ardından psikiyatri kliniğinde tedavi altına alındığı öğrenildi. Mustafa Yalçın’ın intiharının ardından açıklama yapan Uludağ Üniversitesi Rektörü Dr. Ahmet Saim Kılavuz da "Kurumumuz için gelecek vadeden çalışma arkadaşımız Dr. Mustafa Yalçın’ın kaybı tüm detaylarıyla savcılık tarafından araştırılmaktadır. Üniversite olarak süreci hassasiyetle takip ediyoruz." dedi.

  Bursa’da narkozla ölüm uykusuna çok yönlü soruşturma #3

  SAĞLIK SEKTÖRÜNDE DEVRECİLİK İDDİASI

  Mustafa Yalçın’ın hayatını kaybettiği olay sağlık camiasında da şok etkisi yaptı.

  Çok sayıda sağlık çalışanı sosyal medyada yaptığı paylaşımlarda sağlık sektöründe bugüne kadar hiç söz edilmeyen mobbinge dikkat çekerek, genç asistanında mobbing kurbanı olduğuna vurgu yaptı.

  Olayın ardından konuşan bir sağlık çalışanı, “sektörde mobbing var mı?” sorusuna şu şekilde cevap verdi:

  “Çayda dem bizde kıdem… Kıdem önemli, herkes bir altını ezer, despot hocan varsa herkesi ezer, bazen fiziksel şiddet bile olur. Eskiden çok daha kötüydü. Şimdi yapamıyorlar o kadar. Hakarette kalıyor iş. Nöbet zaten olmazsa olmaz, o işin kuralı. Ben hala nöbet tutuyorum. Uzman arkadaşların yükünü hafifletmek için. Kolay değil işleri. Asistanların arkasında durmak lazım. Bizde çok çektiğimiz için onlara öyle davranmıyoruz. Halden anlıyoruz. Ama anlamayanlar da olabiliyor. Ben çektim onlar da çeksin diyenler de oluyor."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir