Euro
10.8517
0.24%
Dolar
9.3321
0.41%
Altın
531.92
0.62%
Borsa
1.43
0%
Bitcoin
595.711
3.25%
12ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 12 C

  Diyarbakır'daki kadının, lazer yaptırırken kolu ve bacağı yandı

  Eylül ayının başında gittiği güzellik merkezinde kol ve bacaklarındaki tüylerden kurtulmak için lazer yaptıran kadınının vücudunda, ikinci derece yanıklar oluştu. Kadın, travma yaşadığını belirtti.
  • DHA
  • 28.09.2021 - 16:00
  • Güncelleme : 28.09.2021 - 17:25
  Diyarbakır'daki kadının, lazer yaptırırken kolu ve bacağı yandı

  Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde oturan 37 yaşındaki Leyla Dalkıran, arkadaşlarının tavsiyesiyle kolundaki tüyler için güzellik merkezine gitti.

  Dalkıran, 2 Eylül'de gittiği güzellik merkezinde uygulama yapıldığı sırada kollarında yanma hissetti.

  Kolundaki yanık belirtilerini güzellik merkezindeki yetkililere bildirilen Dalkıran'a, kullanması için krem tavsiye edildi.

  KREMLERDEN SONUÇ ALAMADI

  Sol kolunda siyah lekeler oluşan Dalkıran, kullandığı kremlerden sonuç alamayınca tekrar güzellik merkezine gitti. Siyah lekelerin geçmediğini ve dışarıya bu sebeple çıkamadığı şikayetinde bulunan Dalkıran'a yanıt verilmedi. Duruma tepki gösteren Dalkıran, mağdur olduğunu belirterek savcılığa, güzellik merkezi hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Diyarbakır daki kadının, lazer yaptırırken kolu ve bacağı yandı #1

  PSİKOLOG EŞLİĞİNDE TRAVMAYI ATLATMAYA ÇALIŞIYOR

  Tüketici hakem heyetine başvuran ve cezai işlem davası açan Dalkıran, yaşadığı durumun ardından hastanede psikolog eşliğinde yaşadığı travmayı atlatmaya çalıştığını belirtti.

  "HERKES KOLUNA NE OLDU DİYOR, CİDDİ ŞEKİLDE PSİKOLOJİM BOZULDU"

  Dalkıran, sağ kolunda ciddi, sol kolunda ise daha hafif yanıkların olduğunu söyledi. Dalkıran, "Ayak kısmında da hafif yanıklar oldu. 2 Eylül'de lazere gittim ve 2 gün sonra da ciddi yanıklar başladı. Aynı anda yanıklar başladı. İşlem sırasında hissettim ve söyledim, çalışan dereceyi düşürdü. Devam etti, 3'üncü atıştan sonra yanma başlayınca işleme son verdik.

  Çalışan da devam etmedi. Sonra ciddi şekilde su topladı, yanıklar başladı. Kişiyle görüştüm ve bilgi verdim, bu şekilde oldu diye. Zaten ben salondan çıkınca cihaz başlıklarında sorun olduğunu ve eğitimde olduklarını söylediklerini duymuştum.

  Diyarbakır daki kadının, lazer yaptırırken kolu ve bacağı yandı #2

  O şekilde olmasına rağmen işlem almaya devam ettiler. Güzellik merkezinin bilgisi vardı, hatalarını kabul ettiler. Cihaz başlıklarında sorun olduğunu ama yanık derecesi değil de sadece çizebildiğini söylediler. İki krem verdiler ve kullandım ama hiçbir şekilde etkisini görmedim.

  Şikayette bulundum, dava açacağız ve izlerim kalıcı. Beni çok ciddi şekilde etkiliyor, normal hayata dönemiyorum. Herkes kolumu soruyor ciddi şekilde psikolojim bozuldu. Koluna ne oldu nasıl bunu yaptın kendine diye. Salon sahibi beni ciddiye almadı, 'geçer' dedi. Sorun değil gibi size krem verelim şunu veya bunu yapalım dediği için ben şikayette bulundum." diye konuştu.

  Diyarbakır daki kadının, lazer yaptırırken kolu ve bacağı yandı #3

  "UZMANLARIN GÖZETİMİNDE İŞLEMLERİN YAPILMASI LAZIM"

  Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Yunus Yakut, güzellik merkezlerinin böyle tıbbı işlemleri yapmalarının yasak olduğunu ve hastaların da bunlara dikkat etmeleri gerektiğini hatırlattı. Dr. Yakut, "Cildiye uzmanı veya plastik cerrahi uzmanlarının çalıştığı veya onların gözetiminde işlemlerin yapılması lazım. Cihazın uygun olması lazım, yapan kişinin eğitimli olması lazım. Her cihaz her kişiye uygun değildir. Her hastanın deri tipi lazer cihazına verdiği yanıt hem yan etki açısından hem de yanıt açısından aynı değil. Onlara iyice dikkat etmek lazım. Bilinçsiz yapılan işlemlerden sonra kalıcı izler, hasarlar, kabarıklık ve deride çöküklük oluşabiliyor. Tedavisi zor, yanık oluşuyor veya iyileşiyor ama yanıktan sonra iyileşen lekelerin tedavisi bayağı zor. İzler için de lazer yapılıyor. Ama güçlü soyma tedavilerine rağmen lekeler daha kötü hal alabiliyor. Özellikle oluşan lekelerin net bir çözümü yok. Yaz aylarında bu işlemleri önermiyoruz. Her mevsimde yapıyorlar maalesef. Serin havalarda kış aylarında yapılmasını öneriyoruz. Güneşten korunması gerekiyor. İşin ehli doktorun bulunduğu bir yerde yapılması gerekiyor. Plastik cerrahi veya dermatoloji uzmanı tercihen daha uygun olur." diye konuştu.

  Diyarbakır daki kadının, lazer yaptırırken kolu ve bacağı yandı #4

  Diyarbakır daki kadının, lazer yaptırırken kolu ve bacağı yandı #5

  Diyarbakır daki kadının, lazer yaptırırken kolu ve bacağı yandı #6

  Diyarbakır daki kadının, lazer yaptırırken kolu ve bacağı yandı #7

  Diyarbakır daki kadının, lazer yaptırırken kolu ve bacağı yandı #8

  Diyarbakır daki kadının, lazer yaptırırken kolu ve bacağı yandı #9

  Diyarbakır daki kadının, lazer yaptırırken kolu ve bacağı yandı #10

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir