Petrol
112.19
1.36%
Euro
17.4293
0.77%
Dolar
16.3392
1.64%
Altın
976.91
1.10%
Borsa
2395
0.00%
Bitcoin
487.925
2.46%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Eda Nur Kaplan’a cinsel saldırı davasında sanıklar tahliye edildi

  Ankara’nın Çankaya ilçesinde bir binanın 15. katından atlayarak intihar eden Eda Nur Kaplan’ın ölümünden önce cinsel saldırıya uğradığı iddiasıyla görülen davada, sanıklara beraat kararı verildi.
  • 13.05.2022 - 15:07
  • Güncelleme : 13.05.2022 - 15:29
  Eda Nur Kaplan’a cinsel saldırı davasında sanıklar tahliye edildi

  Eda Nur Kaplan, geçen yıl 7 Ağustos'da ablası Güler Kaplan'ın erkek arkadaşının Çankaya Alacaatlı Mahallesi'nde bulunan 15'inci kattaki evinin balkonundan atlayarak, yaşamına son verdi.

  Kaplan, intihardan önce annesine, "Anne küçük kızın bazı şeylere dayanamıyor artık. Kızını çok harcadılar. Kimseye bir şeyini anlatamadı. Hep içine attı. Ama o da çok birikti. Dayanamıyor artık. Hiçbir şeyin güzel olacağına inancı kalmadı. Hakkımı yerde bırakmayın lütfen." mesajı gönderdi.

  Kaplan'ın ölümüyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, intiharından 1 hafta önce kendisine cinsel saldırıda bulunduklarını ileri sürerek şikayette bulunduğu Yusuf Güzelyurt ve Mehmet Ardıçoğlu gözaltına alınıp, tutuklandı.

  2 sanık hakkında,, Ankara 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'nitelikli cinsel saldırı' suçundan dava açıldı. Sanıklardan Yusuf Güzelyurt, yargılama sırasında adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

  Savcı cezalandırılmalarını istedi

  Ankara 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına başka suçtan tutuklu sanık Yusuf Güzelyurt, tutuklu sanık Mehmet Ardıçoğlu, Eda Nur Kaplan’ın yakınları ile taraf avukatları katıldı.

  Mahkeme, celse arasında verilen ara karar gereği olay günü otelde tutanak tutan polis memurlarını tanık olarak dinledi.

  Ardından söz alan cumhuriyet savcısı, önceki celse sunduğu mütalaasını tekrarlayarak, sanıkların ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan 18’şer yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etti.

  Eda Nur Kaplan’a cinsel saldırı davasında sanıklar tahliye edildi #1

  "Sosyal medyadan algı yaratılarak suçlandık"

  Taraf avukatlarının mütalaaya karşı savunmalarının ardından son sözü sorulan sanık Mehmet Ardıçoğlu, "Ben zorla bir şey yapmadım. Sosyal medyadan algı yaratılarak suçlandık. Bütün iddialar yalandır. Mahkemenin adaletine güveniyorum." dedi.

  Sanık Yusuf Güzelyurt da, "Tüm raporlar suçsuz olduğumuzu gösteriyor. Suçsuz olduğumuz halde bir kadının beyanı ile hayatımız mahvoldu. Takdir mahkemenindir." ifadelerini kullandı.

  Ankara'da 18 yaşındaki genç kız, cinsel taciz iddiası ile yaşamına son verdi

  Tahliye kararı verildi

  DHA'ya göre ​mahkeme heyeti, her iki sanığı da suçsuz bularak beraatlerine hükmetti.

  Sanık Ardıçoğlu hakkındaki kararın oy birliği, sanık Güzelyut hakkındaki kararın ise oy çokluğu ile alındığı belirtildi.

  Kararla birlikte tutuklu sanık Ardıçoğlu’nun tahliyesine de hükmedildi.

  Eda Nur Kaplan’a cinsel saldırı davasında sanıklar tahliye edildi #2

  Eda Nur Kaplan’a cinsel saldırı davasında sanıklar tahliye edildi #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir