Euro
10.7353
-0.11%
Dolar
9.2504
-0.12%
Altın
525.78
-0.12%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
555.800
-1.16%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  Edirne’de kan emen sinek hayvanlara hastalık bulaştırdı

  Kentin bazı bölgelerinde hayvanlara kan emen sinekle bulaşan 'mavi dil' hastalığı belirtileri görülmesi üzerine 8 köy karantinaya alındı.
  • İHA
  • 24.09.2021 - 10:16
  • Güncelleme : 24.09.2021 - 23:44
  Edirne’de kan emen sinek hayvanlara hastalık bulaştırdı

  Edirne’nin merkez ve Havsa ilçesinde küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarda hastalıktan şüphelenilmesi üzerine, uzman ekipler tarafından numune alındı.

  Araştırmalar sonucu hayvanlara mavi dil hastalığı teşhisi konuldu.

  8 KÖYE KARANTİNA

  Edirne Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, hastalığa karşı tüm tedbirleri alıp mücadele başlattı. Mavi dil hastalığı tespit edilen köyler ile beraber, çevrelerindeki 10 kilometrelik alan içerisinde kalan toplam 8 köyde karantina başlatıldı.

  Edirne’de kan emen sinek hayvanlara hastalık bulaştırdı #1

  BELEDİYEDEN YASAK

  Karantina uygulanan köyler ile ilgili Havsa Belediyesi de radikal karar aldı. Havsa Belediyesi'nden yapılan duyuruda, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarda oluşan mavi dil hastalığı sebebiyle, Havsa ilçesine bağlı Azatlı ve Abalar köyleriyle beraber, Edirne merkeze bağlı Orhaniye, Karakasım, Doyran, Elçili, Tayakadın ve Üyüklütatar köylerinden gelecek hayvanların ilçede kurulan hayvan pazarına alınmayacağı belirtildi.

  Edirne’de kan emen sinek hayvanlara hastalık bulaştırdı VİDEO

  Edirne’de kan emen sinek hayvanlara hastalık bulaştırdı #2

  HAYVAN SAHİPLERİ AŞI BEKLİYOR

  Abalar Köyü’nde yaşayan Nedim Buruldağı, hastalık tespit edilen hayvanların bulunduğu köyün etrafında yer alan 10 kilometrelik alanda karantina uygulandığını söyledi. Koyun sahiplerinin hayvanlarına aşı yaptırma telaşı içerisinde olduğunu anlatan Buruldağı, ikamet ettiği Abalar Köyü’nün de karantinada olduğunu belirtti.

  Azatlı köyünde yaşayan vatandaşlardan Ahmet Çiftçi, köylerinin tedbir amaçlı karantinada olduğunu ifade etti. Gerekli tedbirlerin alındığının altını çizen Çiftçi, bir an önce karantina sürecinin tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

  Edirne’de kan emen sinek hayvanlara hastalık bulaştırdı #3

  Edirne’de kan emen sinek hayvanlara hastalık bulaştırdı #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir