Edirne’de müteahhitlerin oyunu: Aynı daireleri birçok kişiye sattılar
İHA

Edirne’nin Şükrüpaşa Mahallesi’nde bir firma sahibi U.A., inşaat halindeki binasını gösterip, ‘satış sözleşmesi’ karşılığında toplamda 164 bin lira alarak bu binadan 6 daireyi Hüseyin E., Adnan Ö., Mehmet Ç., Mehmet U., Murat Y. ve Hasan B.’ye sattı.

Firma sahibi U.A., ilerleyen zamanda aynı daireleri başka bir müteahhit olan ve dosyada sanık olarak tutuksuz yargılanan A.B.’ye de tapu devri yaparak sattı.

Daireleri satın alan A.B. de bu daireleri başka vatandaşlara sattı. Aylar geçmesine rağmen daireleri teslim edilmeyen vatandaşlar, kendi imkanları ile yaptıkları araştırmayla aynı dairelerin başkalarına da satıldığını öğrendi.

Vatandaşlar, şüpheliler hakkında Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Edirne’de müteahhitlerin oyunu: Aynı daireleri birçok kişiye sattılar VİDEO

İDDİANAME HAZIRLANDI

Bahse konu suç dosyası hakkında Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan soruşturma tamamlandı.

Binanın sahibi U.A. ile binayı satın alan müteahhit A.B. hakkında, ‘iştirak halinde tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı’ suçundan iddianame hazırlandı.

Edirne’de müteahhitlerin oyunu: Aynı daireleri birçok kişiye sattılar

MUVAZAALI İŞLEM OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ TALEP EDİLDİ

Hazırlanan iddianamede, şüpheliler hakkında daha önceden de Edirne Ağır Ceza Mahkemeleri nezdinde yargılamaların yapıldığı ve mahkumiyet kararlarının çıktığı belirtildi.

Avans ödemesi yapılan dairelerin şüpheli U.A. tarafından diğer şüpheli A.B.’ye satılması ve tapu devri yapılmasının muvazaalı işlem olarak değerlendirilmesi talebinde bulunulan iddianamede ayrıca, şüphelilerin en başından beri fikir ve eylem birliği dahilinde nitelikli dolandırıcılık işleme kastı ile hareket ettiklerine delalet teşkil ettiği belirtildi.

İddianamede, şüpheli U.A. ve şüpheli A.B.’nin ayrı ayrı 6’şar defa olmak suretiyle takdiren ve teşdiden cezalandırılmaları talep edildi.

Edirne’de müteahhitlerin oyunu: Aynı daireleri birçok kişiye sattılar

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Şüpheliler hakkında hazırlanan iddianame, Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Şüphelilerin yargılanmalarına başlandı. Binayı sonradan satın alan ve dosya kapsamında tutuksuz yargılanan müteahhit A.B., binayı iki parça halinde satın aldığında binanın inşaat halinde olduğunu söyledi. Mağdurlar ile diğer şüpheli arasındaki para alışverişini bilmediğini söyleyen A.B., suçlamaları kabul etmediğini ifade etti.

“MAHKEME SÜRECİNİ BAŞLATMAZSAN MAĞDURİYETİNİ GİDERMEYE ÇALIŞIRIZ”

Duruşmaya katılan mağdurlardan Hüseyin E. de firma ile daire satış sözleşmesi imzalayıp, 17 bin lira ödeme yaptığını söyledi. Hüseyin E., ilerleyen dönemlerde firma yetkilileri ile yaptığı görüşmelere rağmen hem dairesinin hem de parasının iade edilmediğini anlattı. Duruşmaya katılan mağdurlardan biri olan Mehmet U. da anlaştığı daire için firma yetkililerine 50 bin lira ödeme yaptığını söyledi.

İlerleyen dönemlerde dairesi teslim edilmediği için şüpheli U.A. ve aile bireyleriyle görüştüğünü ifade eden mağdur Mehmet U., kendisine “Mahkeme süreci başlatmazsan mağduriyetini gidermeye çalışırız, eğer mahkemeye gidersen oradan çıkacak karara göre işlemlere devam ederiz.” denildiğini iddia etti.

“ÇÖZÜM TAPU DAİRESİNDE ALIM SATIM YAPILMASIDIR”

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, ev satın alırken vatandaşların nelere dikkat etmelerini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Edirne ufak bir şehir olduğu için müteahhitlerimiz güvene dayalı satışlar gerçekleştiriyor. Sayıları az da olsa art niyetli bazı müteahhitler, birden fazla vatandaşa daireleri gezdirip kaparo karşılığında sözleşme yapıyor. Daha sonra o daireler tapuda farklı kişilere satan müteahhitler ardından kayboluyorlar veya mahkemelik oluyorlar. Burada en kati çözüm sözleşme yapıldıktan hemen sonra inşaat yarım dahi olsa tapu dairesinde alım satım yapılmasıdır.”

“ELDEN PARA ÖDEMESİ YAPMASINLAR”

Şükrüpaşa Mahalle Muhtarı İrfan Tasmalı da mahallede inşaat çalışmalarının hızla devam ettiğini ve ev alırken bazı vatandaşların müstesna da olsa mağdur olduklarını belirterek, “Ev alırken bazı vatandaşlarımızın mağdur olduklarını duyuyoruz. Ev alacak vatandaşlara mağdur olmamaları için ricada bulunmak istiyorum. Tapu dairesinde işlem yapmadan elden para ödemesi yapmasınlar. Kaparo verip sözleşme yapsalar dahi mağdur oluyorlar. Bu mağduriyeti yaşamamak için çok dikkat etmeleri gerekiyor. Maalesef müstesna da olsa böyle şeyler yaşanıyor.” diye konuştu.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)