Euro
15.4273
0.00%
Dolar
13.5338
0.11%
Altın
790.1410
0.06%
Borsa
2,072.93
0.11%
Bitcoin
582.679
-0.34%
1ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 1 C

  Erzurum’da hemşire Rabia Karayaka’ya hasta bakıcıdan taciz

  Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde görev yapan hemşire, aynı hastanede çalışan hasta bakıcı hakkında cinsel taciz iddiasıyla şikayetçi oldu. Tacizler sürünce de hemşire, sosyal medyadan yardım istedi.
  • DHA
  • 27.08.2020 - 13:44
  • Güncelleme : 27.08.2020 - 13:44
  Erzurum’da hemşire Rabia Karayaka’ya hasta bakıcıdan taciz

  Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde görev yapan hemşire Rabia Karayaka, 2014 yılında göreve başladığı hastanede hasta bakıcı B.Y. ile tanıştı.

  Aynı klinikte çalıştığı B.Y. genç kıza, arkadaşlık teklifinde bulundu. Karayaka ise kabul etmedi ve çalıştığı kliniği değiştirdi.

  HASTANE YÖNETİMİ SORUŞTURMA BAŞLATSA DA TACİZLERİNİ SÜRDÜRDÜ

  Ancak B.Y. geçen mayıs ayından itibaren hemşireye cinsel tacizde bulunmaya başladı. Rabia Karayaka savcılık ile polise şikayetçi oldu. Hastane yönetimi de idari soruşturma başlattı. Tüm bunlara rağmen B.Y. tacizlerini sürdürdü. Hemşire Karayaka da yaşadıklarını sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla anlattı.

  “NE OLUR BANA YARDIM EDİN”

  Karayaka paylaşımında şunları ifade etti:

  "Altı yıldır sağlık çalışanıyım ve tek başına ayakları üzerinde duran bir kadınım. Hasta bakıcı B. Y. ile işe başladığım 2014 yılında aynı klinikte çalıştım ve bana arkadaşlık teklifinde bulundu. Kabul etmedim ve durumdan huzursuz olduğum için kliniğimi değiştirdim. Kendisini reddettiğim B.Y., bana mesaj ve müstehcen videolar gönderiyor. Benimle birlikte olmak istediğini belirterek, her gece resmime bakıp uyuduğunu ve evime gelip benimle birlikte olacağı yönünde mesajlar atıyor. Sesimi duyurmak istiyorum. Emniyete ve savcılığa şikayette bulundum. Uzaklaştırma ve koruma kararı çıkarmak için talepte bulundum. Adli süreç için savcılık tarafından istenilen delilleri ve belgeleri sundum. Aynı zamanda idare soruşturma açılması açısından hastane idaresiyle durumu paylaştım. Ama sapığı durduramadım. Ne olur bana yardım edin.”

  Erzurum’da hemşire Rabia Karayaka’ya hasta bakıcıdan taciz #1

  Rabia Karayaka'nın paylaşımına çok sayıda sosyal medya kullanıcısı destek mesajı yazdı.

  ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ AÇIKLAMA YAPTI

  Erzurum Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü de resmi internet sitesinden açıklama yaparak, “Sosyal medyaya ve basına yansıyan taciz olayına ilişkin her türlü tedbir, olayın başlangıcından bugüne kadar alınmıştır ve süreç devam etmektedir.” dedi.

  Açıklamada şunlar kaydedildi:

  “Öncelikle belirtmek gerekir ki Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından biri olan Atatürk Üniversitesi, bünyesinde kurduğu Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi başta olmak üzere birçok birim ile kadınlarımıza yönelik her türlü şiddet, taciz gibi istenmeyen olayları önleme ve bu konular hakkında toplumsal duyarlılığı artırma adına ciddi faaliyetlerde bulunmaktadır.

  Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürlüğü'nde hemşire olarak görev yapmakta olan Rabia Karayaka'nın, yine aynı birimde işçi statüsünde görev yapmakta olan B. Y. hakkında, çalıştığı birime dilekçe vermek sureti ile şikayette bulunması üzerine adı geçen birim tarafından derhal disiplin soruşturması başlatılmıştır.

  Erzurum’da hemşire Rabia Karayaka’ya hasta bakıcıdan taciz #2

  HASTA BAKICI BAŞKA YERE GÖNDERİLDİ

  Bu işleme paralel olarak da idari soruşturmanın selameti açısından adı geçen işçi, ilk önce Ziraat Fakültesi Dekanlığı emrine, akabinde de Hınıs ilçemizde bulunan Hınıs Meslek Yüksekokulu emrine görevlendirilmiştir.

  Soruşturmacı tarafından bu süreç içerisinde dosya kapsamında delillerin tam olarak toplanması ve bu şekilde gerçekliğin ortaya çıkartılması amacı ile ifade alma işlemleri ve diğer dokümanlar yanında, şikayet konusunun adli merciye de intikal etmiş olması nedeni ile adli süreçle ilgili bilgi, belge ve diğer aşamalar hakkında Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı ile de yazışma yapılarak, bu çerçevede adli makamlardan gelen belgeler de soruşturma kapsamına dahil edilmiştir.

  DELİLLERİN TAM OLARAK TOPLANMASI...

  Dosya, gelinen noktada, soruşturmacı tarafından toplanılan delillerin değerlendirilmesi aşamasındadır, yani soruşturma sona erme aşamasındadır. Bu aşamadan sonra nihai karar, işçi disiplin kurulu kararı ile verilecektir. Her konuda olduğu gibi bu konuya ilişkin de üniversitemiz delillerin tam olarak toplanması ve nihayetinde doğru kararı almak için gerekli iş ve işlemleri eksiksiz yürütmüş, yürütmeye de titizlikle devam etmektedir.”

  Erzurum’da hemşire Rabia Karayaka’ya hasta bakıcıdan taciz #3

  Erzurum’da hemşire Rabia Karayaka’ya hasta bakıcıdan taciz #4

  Erzurum’da hemşire Rabia Karayaka’ya hasta bakıcıdan taciz #5


  Görüş Bildir