Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6115
-0.10%
Dolar
18.6173
-0.09%
Altın
1.075
-0.11%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
323.780
0.87%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  Esenyurt’ta şebeke suyu hastanelik etti

  Şebeke suyundan zehirlendikleri iddiasıyla hastanelere 100’ün üzerinde müracaat olduğu öğrenilirken, yetkililerin su örnekleri alıp konuyla ilgili inceleme başlattı.
  • İHA
  • 30.05.2021 - 09:15
  • Güncelleme : 30.05.2021 - 16:02
  Esenyurt’ta şebeke suyu hastanelik etti

  İstanbul Esenyurt’ta yaşayan vatandaşlar kusma ve ateş problemiyle hastaneye gitti.

  Hastanede tetkikleri yapılan vatandaşlar tedavilerinin ardından evlerine gönderildi. Ancak başka kişilerin de aynı sorunla hastaneye gitmesi üzerine içme suyundan şüphelenen vatandaşlar durumu İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bildirdi.

  İhbar üzerine içme sularından numune alınarak test için laboratuvarlara götürüldü.

  "İÇME SUYUNA LAĞAM SUYU KARIŞTI"

  Bir hasta yakını ise doktorun kendilerine şebeke suyuna lağam suyunun karıştığında şüphelendiklerini ve bir süre tedbir amaçlı olarak hazır yani paketli sulardan tüketmelerini tavsiye ettiğini söyledi.

  Esenyurt’ta şebeke suyu hastanelik etti ViDEO

  Esenyurt’ta şebeke suyu hastanelik etti #1

  "HAZIR SU İÇİN"

  Rahatsızlanan çocuklardan birinin yakını olan Hamza Barlıt, “Çocuğu mide bulantısından dolayı getirdik. Doktorlar içerde içme suyuna lağam suyunun karıştığını söylediler. Ondan dolayı birkaç gündür böyle şikayetler varmış. İçme suyu içmeyin dışarıdan hazır su için dediler. Serum bağladıkar bekliyoruz. Yukarıda da çocuk müşahade dolu hepsi. Hepsi serum bağlı hepsi de bu şikayetten dolayı gelmiş. Hepsi çocuk bir kaç tane de yetişkin var. Acildeki doktor söyledi bize böyle bir salgın varmış. Su temizlenmiş dedi ama hala devam ediyormuş, siz tedbir amaçlı hazır su için dedi” şeklinde konuştu.

  Esenyurt’ta şebeke suyu hastanelik etti #2

  ACİL SERVİS ÇOCUKLARLA DOLDU

  Çocuğu rahatsızlanan Murat Yağcı ise ”Kendi çocuğumu getirdim. Aşırı ishal oldu o şikayetle getirdik. Her hangi bir şey de vermedik. Su gibi akıyor çocukta. Sabah 10-11 civarı başladı. Bir şey de söylemediler. Farklı bir şey yemedi sadece mama veriyoruz çocuğa. İSKİ suyu çeşme suyu kullanıyoruz. Bize sudan dolayı zehirlenmeyle ilgili bilgi gelmedi. Şimdi bakıyorum bütün çocuklar aynı şikayetle geliyor. Bizim de şüphemiz odur hadi benim çocuğum gıda zehirlenmesi oldu. Buradaki çocukların hepsi mi gıda zehirlenmesi aynı gıdayı mı yediler. Biz ondan şüpheleniyoruz.” dedi.

  Esenyurt’ta şebeke suyu hastanelik etti #3

  İSKİ'DEN AÇIKLAMA

  Şebeke suyundan zehirlenme iddiasına ilişkin İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi yazılı bir açıklama yaptı.

  Açıklama da “Esenyurt İlçesi’nde şehir içme suyu hattına kanalizasyon karıştığı ve şebeke suyundan zehirlenmelerin yaşandığı iddialarının öğrenilmesinin ardından ekiplerimiz, ivedi harekete geçmiştir. Şikayete konu olan bölgelerden ve diğer yerlerden numuneler alınmış, yapılan ilk kontrol neticesinde içme suyunda herhangi bir probleme rastlanmamıştır. Detaylı incelemeler için de numuneler alınmış olup, sonuçları kısa süre içerisinde öğrenilecektir. Öte yandan, İdaremiz ve İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından içme suyu hatlarından periyodik olarak numuneler alınmakta ve kontroller yapılmaktadır. Bugüne kadar alınan numunelerde herhangi bir olumsuzluğa da rastlanmamıştır. Bununla birlikte, içme suyuna kanalizasyon karıştığı iddiaları da gerçeği yansıtmamaktadır. Atıksu hatları basınçsız, içme suyu hatları ise basınçlı hatlardır. Basınçsız hatlardaki suyun basınçlı hatlara girişi mümkün değildir. Basın yayın kuruluşlarında yer alan “içme suyuna lağım karıştığı” iddiaları, mevcut şartlarda, teknik açıdan da olanaklı değildir” denildi.


  Görüş Bildir