Euro
10.8007
0.47%
Dolar
9.2439
0.35%
Altın
530.79
0.57%
Borsa
1.433
0%
Bitcoin
597.593
0.44%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  Isparta’da define bulmak için kayayı patlattılar

  Roma ve geç Bizans dönemine ev sahipliği yapan Yukarı Tırtar köyündeki tonlarca kaya, define uğruna dinamitle patlatıldı. Köyün eski muhtarı, yetkilileri göreve davet etti.
  • DHA
  • 15.07.2020 - 08:44
  Isparta’da define bulmak için kayayı patlattılar

  Isparta’daki Yukarı Tırtar köyünün üstünde yer alan ve halk arasında 'Asar mevkii' olarak bilinen yerde 'Güvercinli Kaya' olarak tanınan, yüksekliği 10 metre, genişliği 20 metreyi bulan kaya kütlesi, temmuz ayı başında dinamit kullanılarak patlatıldı.

  Bölgede mermer ocaklarının bulunması nedeniyle dikkat çekmeden dinamit patlattığı tahmin edilen defineciler, değerli bir şey bulamadı.

  Kayadan geriye, parçalanmış kaya kütleleri kaldı.

  “KRAL MEZARI VAR SANIYORLARDI”

  Yukarı Tırtar Köyü eski muhtarı Süleyman Karakoyun, bu kayanın altında kral mezarı olduğu şeklinde efsaneler üretildiğini belirterek, “Geçmişte de kepçeyle kaçak kazılar yapılmış, ama bu kadar ileri gidememişlerdi. Geçen hafta koyun otlatmak için geldiğimde bu acı manzarayla karşılaştım. Yetkilileri göreve davet ediyorum. Sorumlular cezalandırılsın.” dedi.

  Isparta’da define bulmak için kayayı patlattılar #1

  ROMA VE GEÇ BİZANS DÖNEMİ UYGARLIĞI’NIN YAŞADIĞI YER

  Yalvaç ilçesindeki Pisidia Antiokheia Antik Kenti'nde 2008 yılından bu yana kazı çalışmaları yürüten Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Özhanlı, “Adı geçen bölge, coğrafyaya hakim bir noktada yer almaktadır. Roma döneminde Men Tapınağı'nı tam karşıdan gören tepeye kurulmuş kale vardır. Senirkent tarafından veya Kumdanlı tarafından gelen tehlikeleri görüp Men Tapınağı'na haber verme görevini üstlenen askeri bir garnizon olarak kullanılmıştır. Geç Bizans döneminde ise burada bir şehir kurulmuştur.” diye konuştu.

  Isparta’da define bulmak için kayayı patlattılar #2

  “UYGARLIĞIN HİÇBİR DÖNEMİNDE BU KADAR CAHİLLİĞE RASTLAMADIM”

  Üzüntüsünü dile getiren Prof. Dr. Mehmet Özhanlı, “Kısa yoldan zengin olma hülyasına dalan define avcıları tarihin izlerini birer birer yok ederken içimiz sızlıyor. Benim uzmanlık alanım Uygarlık Tarihi. Uygarlığın hiçbir döneminde bu kadar cahil bir kesime rastlamadım. Güvercinli kaya olarak bilinen noktada taş tıraşlanmış ve üzerine bir niş işlenmiş. Bunun bir hazineyi işaret ettiğine inanarak daha önce de kaçak kazı yapılmıştı. Bu kez işi daha da ileriye götürüp kaya kütlesini parçalamışlar. Yazık, günah. İnşallah bu son olur.” ifadelerini kullandı.

  Isparta’da define bulmak için kayayı patlattılar #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir