Petrol
113.94
0.12%
Euro
17.3556
-1.13%
Dolar
16.5792
-0.62%
Altın
972.14
-0.41%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
337.013
-3.16%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C
  İstanbul’da para karşılığı sahte koronavirüs test sonucu sattılar

  İstanbul’da para karşılığı sahte koronavirüs test sonucu sattılar

  Gürcistan ve Suriye uyruklu iki şüphelinin önderlik ettiği şebeke çökertilirken, akla hayale sığmayacak dolandırıcılık yöntemleri ‘pes’ dedirtti.
  • İHA
  • 28.02.2021 - 09:47
  • Güncelleme : 28.02.2021 - 12:32

  İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, para karşılığı sahte koronavirüs negatif test sonucu belgesi üretip, bu sahte belgeleri 150 ile 300 dolar arasında paraya satan bir şebeke tespit etti.

  Şebeke üyelerini adım adım izleyen polis, İstanbul genelinde yurt dışı bağlantılı sahte koronavirüs raporu düzenlendiğini, farklı ülkelerden şüphelilerin de aralarında olduğu bir yapılanmayı deşifre etti.

  Liderliğini dünya genelinde milyonlarca takipçisi olan Gürcistan uyruklu N.M. adlı sosyal medya fenomeninin yaptığı şebekenin, sahte belgelerini 'doktor' rolündeki Suriyeli M.T.'nin düzenlediği belirlendi.

  ÇOK SAYIDA ADRESE PEŞ PEŞE BASKIN YAPILDI

  Suç şebekesine yönelik yapılan teknik ve fiziki takibin ardından operasyon kararı alan İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Polisi, önceki gün 8 ayrı adrese eş zamanlı baskın düzenledi.

  Çok sayıda dijital materyal, cep telefonları ile test kitleri, binlerce sahte koronavirüs raporu ve yabancı şahıslara ait pasaport fotokopilerinin ele geçirildiği operasyonlarda, aralarında Gürcistan ve Suriye uyruklu kişilerin de bulunduğu N.M., M.T., E.F., Y.B., N.A., E.B., Ş.Y., Ş.D., S.D., M.B., A.A. ve A.A. isimli 12 şüpheli yakalanarak, gözaltına alındı.

  12 şüpheli sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.

  İstanbul’da para karşılığı sahte koronavirüs test sonucu sattılar ViDEO

  SOKAK ORTASINDA MUAYENE

  Yakalanan zanlıların sorgusu sürerken, polisin deşifre ettiği şebekenin akıl almaz yöntemleri de ortaya çıktı.

  Buna göre suç örgütünde 'yönetici' konumda bulunan Suriyeli M.T., beyaz önlük giyerek 'doktor' rolü yapmak suretiyle koronavirüs testi için gelen 'müşterileri' sokak ortasında ya da turizm acentelerinde muayene ediyordu.

  Sözde doktor M.T., ayaküstü muayene ettiği kişilerden süprüntü örneği alarak herhangi bir laboratuvara, sağlık merkezine ya da ve hastaneye göndermeden çöpe atıyordu.

  Şebeke, aşama aşama düzenledikleri sahte koronavirüs belgelerinin hızlı şekilde yapılması ve sonrasında online olarak karekod sistemiyle teyit alınabilmesi amacıyla bir web sitesini faaliyete geçirdi.

  SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN AMBLEM VE BAŞLIKLARINI TAKLİT ETTİLER

  Şebeke yöneticilerinin, bu web sitesinde özel bir ekrandan giriş yaparak bilgilerini girdikleri müşterilerine sahte negatif koronavirüs raporu çıkardıkları belirlenirken, bu sahte raporun karekod ile doğrulanması yapılmak istendiğinde ise yine aynı web sitesine yönlendirilerek teyit yapılabildiği saptandı.

  Hazırlanan sahte raporlarda Sağlık Bakanlığı’nın amblem ve başlıklarını taklit ettikleri belirlenen suç şebekesinin, müşterilerine sundukları belgelerde gerçek bir raporda olması gerektiği gibi dizayn ederek, imza ve kaşe kısmında aktif olarak görev yapan doktor isimlerini kullandıkları anlaşıldı.

  İstanbul’da para karşılığı sahte koronavirüs test sonucu sattılar #1

  SAHTE KORONAVİRÜS RAPORUYLA MİLYONLARCA LİRA VURGUN

  Şebeke tarafından kullanılan söz konusu internet sitesine turizm acente sahibi ve çalışanı olan örgüt üyelerine verilen özel şifre ile giriş yapıldığı kaydedilen dolandırıcılık olayında, düzenlenen sahte koronavirüs raporu karşılığında kişilerden 150 ile 300 dolar arasında para alındığı, bu sahte belgelerin ise müşterilere haberleşme programları üzerinden gönderildiği tespit edildi.

  Bu yöntemle milyonlarca lira vurgun yapan şebekenin, ayrıca şahısların yurt dışına çıkış yapabilmeleri ve uçak veya otobüslerle seyahat edebilmeleri için binlerce kişiye sahte olarak negatif koronavirüs raporu düzenlediği belirlendi.

  ŞEBEKE LİDERİNİN ARALARINDA BULUNDUĞU 3 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

  Binlerce kişiye sahte koronavirüs raporu düzenleyen şebeke üyelerinin emniyetteki sorguları tamamlandı.

  Mali Suçlarla Mücadele Şubesi'nden adliyeye sevk edilen şebeke lideri Gürcistanlı N.M. ile sahte doktor Suriyeli M.T.'nin de aralarında olduğu 12 şüpheliden 9'u adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

  Şebeke lideri N.M. ile sahte doktor rolündeki M.T. ile birlikte 3 şüpheli tutuklanarak, cezaevine gönderildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir