DHA

İstanbul'da tarihi bir zorbalığa sahne oldu...

Esenyurt'ta kurdukları suç örgütü ile Fly Butik Residence projesindeki daireleri birden fazla kişiye satarak dolandırıcılık yapan 86 kişi hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 590 sayfalık iddianamede yer verilen site müteahhitti Metin Uçar savcılığa sunduğu dilekçede, arsa taşınmaz hissesinin yüzde 72'si kendisine ait olan sitenin hukuka aykırı bir şekilde gasp edildiğini, kendisinin ve çalışanların girmesinin engellendiğini aktardı.

İddianamede Nihat Akyüz yönetiminde ve Mehmet Özçelik koordinesinde 2018'den itibaren sitede hisse satış işlemlerinin gerçekleştirildiği belirtilerek, ihtilaflı bir şekilde kurulan site yönetiminin başına Özçelik'in kardeşi sanık Kahraman Özçelik'in getirildiği açıklandı.

600 kişiye aynı daireleri sattılar

211 konuttan oluşan sitedeki dairelerin usulsüz işlemlerle yaklaşık 600 kişiye, daire almak isteyen kişilere aslen arsa üzerinde hisse pay devri şeklinde satış gerçekleştirildiği de iddianamede belirtildi.

Hisselerin yüksek fiyatlarla müştekilere pazarlandığı da iddianamede açıklanarak şüpheliler, müştekilere daire vaadinde bulunarak arsa hissesi satışları gerçekleştirdikleri ifade edildi. Bazı satışların sahte evraklar düzenlenerek usulsüz yapıldığı da iddianamede kaydedildi.

Haneye tecavüz, gasp, tehdit...

Dolandırıcılık şebekesinin dairelerin gerçek satışını müştekilere vermediği ve müştekilerin dairelerini talep edip haklarını aramak istemeleri üzerine örgütün elebaşlarından Çetin Başkan Şimşek'in kontrolündeki şüphelilerin silah göstererek müştekileri tehdit ettikleri, dairelerine sokmadıkları, eşyaları yağmaladıkları, dairelerin kapı kilitlerini değiştirdikleri ve evlere zorla girdikleri iddianamede açıklandı.

Şüpheliler sosyal medya hesaplarından silahlı fotoğraflar paylaştıkları, siteye girmek isteyenlere engel olup ellerinde sopa ve ateşli silah bulundurarak zaman zaman yaralama olaylarını gerçekleştirdikleri anlatılan iddianamede, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı ile oturum izni alabilmek amacıyla mülk edinmeye çalışan özellikle yabancı uyruklu kişilerin, şüphelilerin hedefi olduğu kaydedildi.

Savcı binlerce yıl ceza istendi

164 müştekinin yer aldığı iddianamede aralarında komiser H.C. ile polis memuru M.K'nin de olduğu 5'i aynı zamanda müşteki 86 sanık olduğu belirtildi. İddianamede, tutuklu Çetin Başkan Şimşek'in ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurma’, ‘kooperatif yöneticilerinin kooperatifin faaliyeti kapsamında dolandırıcılık’, ‘nitelikli yağma’, ‘nitelikli hırsızlık’, ‘konut dokunulmazlığını ihlal etme’, ‘mala zarar verme’, ‘silahla tehdit’, ‘güveni kötüye kullanma’, ‘silahla yaralama’, ‘suç örgütünün isimlerini kullanarak tehdit’, ‘hakaret’, ‘kişilerin huzur ve sükununu bozma’, ‘suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme’ ve ‘ruhsatsız silah bulundurma’ suçlarından 2 bin 60 yıla, tutuklu sanık Nihat Akyüz'ün de benzer suçlardan bin 683 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

84 sanığın ise benzer suçlardan değişen oranlarda hapisle cezalandırılması istendi. İddianame Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken şüpheliler yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)