Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
700.948
1.02%
16ºC
İstanbul
Bulutlu 16 C

  İzmir polisi 15 yıl önceki cinayeti aydınlattı

  İzmir’de, 2005 yılında ailesi tarafından kayıp başvurusunda bulunulan; fakat o dönemde yapılan araştırmalar sonucu bulunamayan Orhan Karaoğlan’ın boğularak öldürüldükten sonra yakıldığı ortaya çıktı.
  • İHA
  • 23.09.2020 - 15:30
  • Güncelleme : 23.09.2020 - 15:30
  İzmir polisi 15 yıl önceki cinayeti aydınlattı

  Denizli’de ikamet eden bir aile, 2005 yılında İzmir’de oto alım satım işi yapan çocukları 39 yaşındaki Orhan Karaoğlan’dan haber alamadı.

  Aile daha sonra polise kayıp başvurusunda bulundu. Başvuru üzerine harekete geçen polis, o dönemlerde Karaoğlan’ın izine rastlayamadı.

  Daha sonra ise 39 yaşındaki Orhan Karaoğlan, kayıtlara kayıp şahıs olarak geçti.

  Öte yandan İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın’ın talimatıyla, Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Kayıp Şahıslar Büro Amirliği bünyesinde özel ekip kuruldu ve kayıp kişilerin dosyaları tek tek incelemeye alındı.

  DOSYASI YENİDEN İNCELENDİ

  Özel ekip, Orhan Karaoğlan dosyasını da raftan indirerek yeniden açtı. İzmir polisi, konuyla ilgili saha çalışması yaptı, Karaoğlan’ın o dönemde irtibatlı olduğu kişileri radarına aldı ve bazı bulgular üzerine cinayet üzerine yoğunlaştı.

  Bu süreçte polis ekipleri, 40’ı aşkın kişinin ifadesine başvurdu ve ekipler 2 yıl boyunca dedektif gibi iz sürerek çalışma yürüttü.

  Didik didik ederek iz süren ekipler, şüphelilerin Karaoğlan’ın arkadaşları M.Y. (47), Y.A. (43) ve S.O. (44) olduğunu tespit etti ve harekete geçildi.

  S.O’nun bir suçtan dolayı cezaevinde olduğu belirlendi ve şahsın ifadesi SEGBİS vasıtasıyla alındı. Diğer şüpheliler M.Y. Denizli’de, Y.A. ise İzmir’de operasyonla gözaltına alındı.

  İzmir polisi 15 yıl önceki cinayeti aydınlattı #1

  ÇELİŞKİLİ İFADELER İTİRAF GETİRDİ

  Emniyete götürülen şüpheliler, ilk başta konuya ilişkin bilgi sahibi olmadıklarını anlattı. M.Y. ise çelişkili ifadeler verdi, ardından suçunu itiraf etti.

  M.Y adlı zanlı, Karaoğlan ile tartışma yaşadıklarını, Buca’da ormanlık alanda otomobilde kemerle boğduklarını ve ardından öldürdüklerini, cesedi sarhoş süsü vermek için üzerine alkol dökerek taşıdıklarını teker teker anlattı.

  M.Y. adlı zanlı, Orhan Karaoğlan’ın cesedini daha sonra Manisa’nın Salihli ilçesindeki bir dere kenarında yaktıklarının itirafında bulundu. Diğer zanlılarda M.Y.’nin anlattıklarına benzer ifadeler vermesine üzerine Salihli’de araştırma başladı.

  İzmir polisi 15 yıl önceki cinayeti aydınlattı #2

  15 YIL SONRA CİNAYET ÇÖZÜLDÜ

  Çamur Banyoları mevkisinde yapılan araştırmalarda, kadavra köpeği ile aramalar yapıldı; ama Karaoğlan’ın cesedi bulunamadı. Bunun üzerine yapılan araştırmalar sonucunda, 2005 yılında belirtilen bölgede kimliği belirsiz erkek cesedi bulunduğu tespit edildi.

  Olay yeri fotoğrafları gösterilen şüpheliler, fotoğrafların öldürdükten sonra cesedini yaktıkları Orhan Karaoğlan’a ait olduğunu ifade etti. Teşhisin ardından erkek cesedinin Karaoğlan’a ait olduğu da kesinleşmiş oldu. Polis, 15 yıl önceki cinayeti aydınlığa kavuştururken, emniyette işlemleri tamamlan iki zanlı tutuklandı.

  İzmir polisi 15 yıl önceki cinayeti aydınlattı #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir