Dolar
7.9693
0.0276%
Euro
9.4471
-0.0222%
Altın
1896.84
-0.266%
Borsa
1190.63
-0.6417%
G. Altın
486.589
-0.126%
Bitcoin
104295.11
1.2745%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 18 C
  Kadıköy'de maske takmayıp polisle tartışan Rana Batı'ya 9 yıl 4 ay ceza istendi

  Kadıköy'de maske takmayıp polisle tartışan Rana Batı'ya 9 yıl 4 ay ceza istendi

  19 Ağustos 2020'de maske takmadığı için polislerle tartışarak gözaltına alınan Rana Batı ve arkadaşı Zeynep K.'nin soruşturması tamamlandı. Rana Batı'ya 9 yıl 4 ay hapis cezası istendi.
  • DHA
  • 05.10.2020 - 15:16

  Geçtiğimiz Ağustos ayının 19'unda, İstanbul'un Kadıköye ilçesinde maske takmadığı için polislerle tartışan Rana Batı ve arkadaşı Zeynep K.'nin yargılanmasına ilişkin soruşturma başlatılmıştı.

  Rana Batı ve arkadaşı Zeynep K.'nin, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturması tamamlanarak, haklarında düzenlenen iddianame hazırlandı.

  İDDİANAME HAZIRLANDI

  Soruşturma sonucu Rana Batı ve Zeynep K. hakkında düzenlenen iddianamede, iki polis memuru müşteki olarak yer aldı. Müşteki polislerin olay günü olay yerinde maske denetimi için bulundukları bilgisine yer verilen iddianamede, "Şüpheli Rana Batı, kurallara uygun maske takmadığı için polisler tarafından uyarıldı." denildi.

  POLİSE KÜFÜR VE HAKARET

  Maskesini takan Rana Batı'nın olay yerinden uzaklaşırken polislere yönelik küfür ve hakaret içerikli sözler sarf ettiği savunulan iddianamede, bunun üzerine müşteki polis memuru B.S.'nin neden küfrettiğini sorduğu, şüphelinin toplumsal yaşamda hakaret anlamına gelen orta parmak işareti yaptığı, polis memurlarının şüpheliler Rana Batı ve Zeynep K.'nin yanına gittikleri, şikayetçi olacaklarını söyleyerek karakola davet ettikleri iddia edildi.

  Kadıköy de maske takmayıp polisle tartışan Rana Batı ya 9 yıl 4 ay ceza istendi #1

  POLİSİ ZOR KULLANMAYA SEVK ETTİLER

  Bunun üzerine Zeynep K.'nin de polislere yönelik hakaret içerikli cümleler kurduğu belirtilen iddianamede, "Ardından müşteki polis memuru B.S., şüpheli Rana Batı'yı etkisiz hale getirebilmek ve devam etmekte olan saldırıyı önlemek amacıyla zor kullanma sınırları içerisinde müdahalede bulunduğu" kaydedildi.

  Kadıköy'de maske takmayan kadına polis sert müdahalede bulundu VİDEO

  ADLİ TIP KURUMU RAPORU DOSYADA YER ALDI

  Şüphelilerin isnat edilen suçlamaları kabul etmediği belirtilen iddianamede, soruşturma kapsamında elde edilen kamera görüntülerinde Rana Batı'nın müştekilere orta parmak işareti yaptığı, tekme atarak ve elini savurarak yaraladığı, Adli Tıp Kurumu raporuna göre müştekileri basit tıbbi müdahale ile giderilecek şekilde yaraladığı belirtildi.

  RANA BATI HAKKINDA 9 YIL 4 AYA KADAR HAPİS CEZASI İSTENDİ

  İddianamede Rana Batı'nın, "Zincirleme şekilde görevi yaptırmamak için direnme" ve "Zincirleme şekilde kamu görevlisine hakaret" suçlarından 2 yıl 15 günden 9 yıl 4 ay kadar, Zeynep K.'nin de "Zincirleme şekilde kamu görevlisine hakaret"  suçundan 1 yıl 5 aydan 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istendi.

  İddianamenin gönderildiği İstanbul Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi'nin 15 gün içinde iddianamenin kabulü veya reddi yönünde karar vermesi bekleniyor.

  POLİSLER HAKKINDA TAKİPSİZLİK KARARI VERİLDİ

  Aynı olaya ilişkin polisler hakkında, "Görevi kötüye kullanma", "Zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması", "Cinsel saldırı" ve "Cinsel taciz" suçundan yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

  Kadıköy de maske takmayıp polisle tartışan Rana Batı ya 9 yıl 4 ay ceza istendi #2

  MÜDAHALE, YASAL SINIRLAR DAHİLİNDE

  Yaşanan olay sırasında polislerin Rana Batı'ya yönelik müdahalenin yasal sınırlar içinde kaldığı, Rana Batı'nın ise polise görevini yaptırmamak için tekme attığı, ellerini polise doğru savurduğu belirtilen takipsizlik kararında, "Polis memuru B.S.'nin de devam eden saldırıyı sonlandırmak amacıyla Rana Batı'yı zor kullanarak müdahalede bulunduğunun görüldüğü" kaydedildi.

  "YASAL SINIRLAR İÇERİSİNDE ZOR KULLANARAK MÜDAHALE ETTİKLERİ..."

  Kararda, "Tüm bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde, olay yerinde maske denetimiyle görevli polis memurları müşteki Rana Batı'ya maske hususuyla ilgili yasal uyarılarda bulundukları, Rana Batı'nın hakaret etmesi üzerine polisler onu karakola davet ettiler. Rana Batı'nın gelmek istememesi nedeniyle polis memurlarına şiddet içerikli davranışlarda bulunduğu, bunun üzerine polis memurlarının da yasal sınırlar içerisinde zor kullanarak müdahale ettikleri, polis memurlarının; görevi başındayken kendilerine yönelik bu tarz saldırılarda devlet otoritesini ve maruz kaldıkları şiddet eylemini düşünerek müdahalede bulunmalarının zor kullanma yetkisi kapsamında kaldığı, bu nedenle atılı suçların yasal unsurlarının oluşmadığı" savunuldu.

  Görüş Bildir