Petrol
98.52
4.34%
Euro
18.1017
-0.47%
Dolar
18.616
0.17%
Altın
1.014
-0.82%
Borsa
3568
0.39%
Bitcoin
367.218
-1.53%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Karacaahmet Mezarlığı'nda klip çekenlere 1.5 yıl hapis cezası istendi

  Geçtiğimiz aylarda Karacaahmet Mezarlığı'nda çektikleri klip nedeniyle haklarında CİMER'e şikayette bulunulan 2 şahıs için 1.5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.
  • DHA
  • 19.10.2020 - 15:54
  • Güncelleme : 19.10.2020 - 15:54
  Karacaahmet Mezarlığı'nda klip çekenlere 1.5 yıl hapis cezası istendi

  4 Nisan 2020 tarihinde İstanbul'da bulunan Karacaahmet Mezarlığı'ndaki bazı mezarların üzerinde yürüyerek klip çeken Batu Belen ve Utku Ş. hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

  Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda şüpheliler Batu Belen ve Utku Ş., hakkında, "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan hazırlanan iddianamede, şüphelilerin olay yerinde çekmiş oldukları video kaydını sosyal medya aracılığıyla paylaşarak halkın dini değerlerini aşağıladığı belirtildi.

  ESKİ MEZAR TAŞININ ÜZERİNDE YÜRÜDÜ

  Soruşturma kapsamında alınan bilirkişi raporunda, videoda görünen kişinin kırmızı ruj ve koyu tonlarda makyaj yaptığı, boynunda birçok kolyeden oluşan aksesuarlar bulunduğu, ayağında siyah platform topuklu çizme ile yerde bulunan eski bir mezar taşının üzerinde yürüdüğü, bazı mezar taşlarına dokunduğu belirtildi.

  YARIŞMAYA GÖNDERMEK İÇİN ÇEKTİĞİNİ İDDİA ETTİ

  İddianamede şüpheli Batu Belen'in savunmalarına da yer verildi. Belen'in savunmasında, İngiltere'ye Türk kültürüne yönelik bir etkinliğe katılmak için videoyu çektiğini, ardından yarışmaya gönderdiğini, koronavirüs salgını nedeniyle yarışmanın ertelenmesi üzerine sosyal medya hesabından yayınladığını, yanlış anlaşılma üzerine de kaldırdığını söylediği belirtildi.

  İddianamede Utku Ş.'nin savunmasına da yer verildi. Batu Belen'in savunmasında, teklifi üzerinde videoda oynadığını, İngiltere'deki etkinliğin ertelenmesi üzerine sosyal medya hesabından paylaştığını, tepki üzerine de kaldırdığını söylediği belirtildi.

  Karacaahmet Mezarlığı nda klip çekenlere 1.5 yıl hapis cezası istendi #1

  VİDEO İÇERİĞİNDE DİNİ DEĞERLERİN AŞAĞILANDIĞI BELİRTİLDİ

  Videoyu Batu Belen'in çektiği, diğer şüpheli Utku Ş.'nin videoda oynadığı, şüphelilerin fikir ve eylem birliği içinde soruşturmaya konu suçu işledikleri belirtilen iddianamede, mezarlıklarda defin işlemlerinin, mezarlıkların  ziyaret edilmesinin, korunmasının ve kullanılmasının belli dini kurallara göre yapıldığı, bu nedenle mezarlıkların ve mezarların dini değer olarak kabul edilmesinin gerektiği, suça konu video içeriğinde yer alan hareketlerin dini değerleri aşağılar mahiyette olduğu savunuldu.

  Karacaahmet Mezarlığı nda klip çekenlere 1.5 yıl hapis cezası istendi #2

  1.5 YILA KADAR HAPİS CEZALARI İSTENDİ

  İddianamede her iki şüphelinin de "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 9 aydan 1.5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları talep edildi.

  Karacaahmet Mezarlığı nda klip çekenlere 1.5 yıl hapis cezası istendi #3

  İDDİANAME KABUL EDİLDİ

  İddianamenin gönderildiği İstanbul Anadolu 55. Asliye Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul etti. Sanığın yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.


  Görüş Bildir