Petrol
111.21
0.23%
Euro
17.2739
-0.13%
Dolar
16.0944
0.12%
Altın
965.98
-0.03%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
480.827
1.92%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Konyalı kadın erkek oldu, SGK'dan isteği şaşırttı

  Konya'da 27 yaşındaki N.P., cinsiyet değişimi ameliyatı olmak istedi. Ancak SGK, yurt dışından getirilecek protez penisin bedelini karşılamadığı için ameliyat olamadı.
  • DHA
  • 19.09.2018 - 16:44
  • Güncelleme : 19.09.2018 - 17:03
  Konyalı kadın erkek oldu, SGK'dan isteği şaşırttı

  Konyalı kadın erkek oldu, SGK dan isteği şaşırttı #1

  Kendisini çocukluğundan beri erkek gibi hisseden N.P., cinsiyet değiştirmek için mahkemeye başvurdu. Mahkeme, bir fabrikada işçi olan 27 yaşındaki N.P.'yi "Cinsel Kimlik Konseyi"ne yönlendirdi.

  Burada sağlık kontrolünden geçirilen N.P.'ye olumlu rapor verilmesi üzerine temmuz ayında ameliyat gerçekleştirildi. N.P.'nin yumurtalıkları ve rahmi alındı. Göğüslerinin alınması için de ameliyata girecek olan N.P., protez penis takılması ameliyatıyla cinsiyet değişimini tamamlamak istiyor. Ancak N.P.'nin önünde şöyle bir engel bulunuyor: Ameliyat giderlerini karşılayan SGK, yurt dışından getirilmesi gereken protez erkeklik organını ise karşılamıyor. Şu anda çalışamaz durumda olan N.P. de protez penis için 5 bin dolar biriktirmeye çalışıyor.

  Konyalı kadın erkek oldu, SGK'dan isteği şaşırttı VİDEO

  "DIŞARIDAN GELEN PROTEZ 5 BİN LİRA"

  1 ay sonra görülecek davayla Uğur ismini alacak olan N.P., cinsiyet değişikliğinin tamamlanabilmesi için protez penis ameliyatı olması gerektiğini belirtti. Daha önceki ameliyatlarının Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılandığını ancak protez penisin karşılanmadığını anlatan N.P., yurt dışından getirteceği protez penisin 5 bin dolar olduğunu söyledi. N.P., "Devlet ameliyatı karşılıyor ancak yurt dışından gelecek olan protezi karşılamıyor. Ben belli bir miktar para biriktiriyorum, dolar yükseldiği için aradaki fark büyüyor. Bu ameliyat için de paraya ihtiyacım var. Şu anda raporluyum ve çalışamıyorum. Hayallerimin yarısını gerçekleştirmiş durumdayım. Bugün öğle namazı için camiye gittim namaz kıldım. Bu benim için büyük bir şey. Bu benim için büyük bir değişim. Bundan sonra da her şey yolunda giderse, kendime düzenli bir iş bulmayı istiyorum. Bir yuva kurayım istiyorum. Normal insanların yaşadığı hayatı, ben de hayal ediyorum. Bir ailem olsun, bir işim olsun tek amacım bu. Onun için de şu an 5 bin dolara ihtiyacım var.'' dedi.

  "SEVGİLİM SAYESİNDE HAYATA TUTUNDUM"

  Akrabaları ve çevresi tarafından dışlandığını, ölümü düşünürken annesi ve sevgilisinin desteğini gördüğünü ifade eder N.P.,  "Annem, benim kendimi erkek gibi hissettiğimi öğrendiğinde beni hemen psikoloğa götürdü. Önce hiçbir problemim yokmuş gibi davrandım. Sonra kendimi asıp intihar etme derecesine geldim. O dönemde tanıştığım kız arkadaşımın iknaları sayesinde doktora gittim ve bu süreç böyle başladı. Etrafımdaki herkes bana sırt dönmüştü ve beni istemiyorlardı. Ben de zaten gitmeyi göze almıştım. Önceleri annem de tepkiliydi, sonra doktorumla konuştuktan sonra yanımda olmaya başladı.''

  "CİNSİYET DEĞİŞİKLİĞİ ZORUNLU HALE GELDİ"

  Görünüşü ve kimliği arasında farklılık olması nedeniyle cinsiyet değişikliğinin olması gereken bir durum haline geldiğini söyleyen N.P., "2 yıl annemden ayrı yaşadım ve o süreç zor oldu. Sonra bana destek olunca çok mutlu oldum. Tek başımaydım. Çalıştığım yerler asgari ücret bile vermiyorlardı. Zaten böyle problemli olduğum için de iş bulmam imkansızdı. Bulduğum işlerde de sıkıntı yaşıyordum. Kendimi geçindirecek parayı zor kazanıyordum. Kazansam dahi paramı vermeyenler oluyordu. Otobüs firmasında muavinlik yaptım orada hiç problem olmadı. Tekstil atölyelerinde çalıştım. Ancak kalabalık yerlerde çalışamıyordum, daha tenha yerlerde çalışıyordum. Problemlerin yüzünden çok iş değiştirdim. Cinsiyet değiştirmek benim için olması gereken bir durumdu" diye konuştu.

  "EVLENİP YUVA KURMAK İSTİYORUM"

  Cinsiyet değişikliğinin tamamlanabilmesi için protez penis ameliyatı olması gerektiğini belirten N.P., daha önceki ameliyatlarının Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılandığını ancak protez penisin karşılanmadığını kaydetti.

  Yurt dışından getirteceği protez penisin 5 bin dolar olduğunu ifade eden N.P., ''Devlet ameliyatı karşılıyor ancak yurt dışından gelecek olan protezi karşılamıyor. Ben belli bir miktar para biriktiriyorum, dolar yükseldiği için aradaki fark büyüyor. Bu ameliyat için de paraya ihtiyacım var. Şu anda raporluyum ve çalışamıyorum. Hayallerimin yarısını gerçekleştirmiş durumdayım. Bugün öğle namazı için camiye gittim namaz kıldım. Bu benim için büyük bir şey. Bu benim için büyük bir değişim. Bundan sonra da her şey yolunda giderse, kendime düzenli bir iş bulmayı istiyorum. Bir yuva kurayım istiyorum. Normal insanların yaşadığı hayatı, ben de hayal ediyorum. Bir ailem olsun, bir işim olsun tek amacım bu. Onun için de şu an 5 bin dolara ihtiyacım var.'' dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir