Euro
9.4015
0.14%
Dolar
7.8801
0.11%
Altın
458.19
0.03%
Borsa
1.342
0%
Bitcoin
135.630
-5.75%
7ºC
İstanbul
Açık 7 C

  Kuşadası'nda 'Yüzen Çocuk' heykelinin burnunu kırdılar

  Sergilenmek üzere sahil şeridine yerleştirilen Yüzen Çocuk heykelinin burnunun kırılması, heykeltıraşı ve vatandaşları kızdırdı. Heykeltıraş, eserine yapılanın cezasız kalmamasını istiyor.
  • DHA
  • 12.11.2020 - 16:05
  • Güncelleme : 12.11.2020 - 16:13
  Kuşadası'nda 'Yüzen Çocuk' heykelinin burnunu kırdılar

  Aydın Kuşadası'nda, 5-31 Ekim tarihleri arasında Kuşadası Belediyesi, Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) ile Mehmet Nuri Göçen Kültür Eğitim ve Sanat Vakfı iş birliğinde 1. Uluslararası Kuşadası Neopolis Heykel Sempozyumu düzenlendi.

  Sempozyuma, 2'si Rusya'dan olmak üzere toplam 9 sanatçı katıldı. 'Kuşadası' temasıyla mermer bloklardan yontulan heykeller, sempozyum sonrasında sahil bandında sergilenmeye başlandı.

  KUŞADASI'NIN SANATSEVERLERİ ÜZGÜN

  Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği bu sanat eserlerinden olan 'Yüzen Çocuk' heykeline zarar verildi.

  Kuşadalı sanatçı Çağdaş Erçelik tarafından yapılan 1,5 metre yüksekliğindeki heykelin burun kısmı, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce parçalandı. Heykelin tahrip edilmesi, Kuşadalı sanatseverleri üzdü.

  "ESERİMİN ZARAR GÖREN YERLERİNİ YENİDEN YAPACAĞIM"

  Yapılan çirkin ve çağ dışı saldırıyı kınadığını belirten heykeltıraş Çağdaş Erçelik, "Kuşadası'nda doğup büyüyen bir sanatçı olarak ilk defa kendi şehrim için bir heykel yaptım. Çocukluk anılarımdan beslenerek yonttuğum heykelin tahrip edilmesi bana tarifi imkânsız bir acı yaşattı. Bu saldırı, Kuşadası gibi medeni insanların yaşadığı bir kente hiç yakışmadı. Gelecek hafta Kuşadası'na gelip eserimin zarar gören yerlerini tekrar yapacağım." dedi.

  Kuşadası nda Yüzen Çocuk heykelinin burnunu kırdılar #1

  "TAM BİR İLKELLİK"

  Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ise, "Öncelikle Kuşadası'nın yetiştirdiği çok değerli sanatçımız Çağdaş Erçelik'in uzun uğraş ve emek harcayarak ortaya koyduğu böylesine kıymetli bir esere saldırıda bulunulması beni çok üzdü. Kuşadası gibi Türkiye'nin önemli turizm merkezleri arasında yer alan bir kentte sanata karşı böylesine çirkin bir saldırı yapılması tam bir ilkelliktir.

  Kuşadası nda Yüzen Çocuk heykelinin burnunu kırdılar #2

  Bizler Kuşadası'nı kültür ve sanatın başkenti yapmak için çabalarken, bazı kendini bilmezlerin sanat eserlerine zarar vermesini anlayamıyoruz. Sorumluların bulunması ve gerekli cezaya çarptırılması için de hukuki yollara başvuracağız." diye konuştu.

  Kuşadası nda Yüzen Çocuk heykelinin burnunu kırdılar #3

  VATANDAŞLAR DA TEPKİLİ

  Yüzen Çocuk heykelinin tahrip edilmesine Kuşadalı vatandaşlar da tepki gösterdi.

  Uzun süredir Kuşadası'nda yaşadığını belirten emekli öğretmen Ertan Yetiş, "Kuşadası uzun yıllardır beklediği değişim ve gelişimi yakalamışken, adının böylesine üzücü olaylar ile gündeme gelmemesi gerekir. Umarım bu çirkin saldırıyı yapan her kimse en kısa sürede bulunur." dedi.

  Kuşadası nda Yüzen Çocuk heykelinin burnunu kırdılar #4

  Kuşadası nda Yüzen Çocuk heykelinin burnunu kırdılar #5

  Kuşadası nda Yüzen Çocuk heykelinin burnunu kırdılar #6

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir