Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
473.338
-1.45%
19ºC
İstanbul
Bulutlu 19 C

  Mersin'de koronayı öldüren masa örtüleri kullanıldı, vaka görülmedi

  Mersin'in Tarsus ilçesinde bir ilkokulun sınıfında koronavirüsü öldüren masa örtüleri kullanıldı. 8 hafta boyunca sınıftaki hiçbir öğrencide koronavirüs vakası görülmedi.
  • İHA
  • 27.01.2022 - 12:15
  Mersin'de koronayı öldüren masa örtüleri kullanıldı, vaka görülmedi

  Adana İl Sağlık Müdürlüğü’nde çalışan ARGE ve İnovasyon Uzmanı Endüstri Yüksek Mühendisi Reşan Arlıer, 2020 yılında koronavirüsü öldürebilen koruyucu kumaş üretmeye karar verdi.

  1 ay boyunca çalışan Arlıer, önce su, sıvı ve hava geçirmez kumaşın ARGE’sini, ardından da prototipini ürettirip kumaşın koronavirüsü öldürebilmesi için çalışma yaptı.

  Kendi imkanlarıyla araştırmaya başlayan Arlıer, tekstil konusunda başarılı bir ekiple iş birliği yaparak geliştirdiği kumaşın özellikle antivirüs olması noktasında çalışmalar yürüttü.

  Üretilen kumaşın defalarca yıkandıktan sonra bile koronavirüsü yüzde 96,6 ve 99,99 oranında etkisiz hale getirdiği belirlendi.

  Mersin'de koronayı öldüren masa örtüleri kullanıldı, vaka görülmedi ViDEO

  İngiltere’deki Microbiological Solutions LTD MSL ve Türkiye'deki Sağlık Bakanlığı ve TSE onaylı laboratuvarda da test edilerek onaylanan kumaşın ilk üretimi ise Bursa ve Gaziantep’teki fabrikalarda yapıldı. İlk etapta kumaştan sağlık çalışanları için maske, tulum ve kıyafetler üretildi.

  Covid-19 da dahil diğer virüs ve bakterileri etkisiz hale getiren, su itici ve yüzde 90 hava filtrasyonu sağlayarak insanları koruyan özel bir teknoloji ile üretilen kumaş, su geçirmezlik ve tekrar kullanılma özelliğine sahip.

  İLKOKULDA MASA ÖRTÜSÜ OLDU

  Mersin'i Tarsus ilçesindeki Şehitishak İlkokulu’nda veli olan Tekstil Mühendisi Ahmet Todil, Arlıer ile iletişime geçerek kumaşı bir sınıfta masa örtüsü olarak kullanmayı önerdi.

  Okul Müdürü Kazım Kayhan Yıldırım’ın da onayıyla toplam bin 300 öğrencinin olduğu okulda, 8 hafta önce 2-F sınıfında kumaş kullanılmaya başlandı. Öncesinde koronavirüs vakasının görüldüğü sınıfta 8 haftadır hiçbir öğrencide korona virüs vakası görülmedi.

  Sınıf Öğretmeni Cem Sefa Baş, “Biz daha önceki yıllarda kumaş sıra örtüleri kullanıyorduk. Bunları da pazartesiden cumaya kadar kullanıp, hafta sonu da yıkanması için ilgili veliye gönderiyorduk. Tekstil Mühendisi Ahmet Bey bana ulaştı. Nano teknolojiyle üretilmiş, gümüş iyonlara sahip ve 58 saniye içerisinde koronavirüsü ortadan kaldıran kumaştan bahsetti. Biz bunları kullanmaya başladık. Kumaş çok güzel. Hiçbir zaman leke ve kir tutmuyor.” ifadelerini kullandı.

  "SINIFTA COVİDLİ ÖĞRENCİ YOK"

  Kumaşın kullanıldığı 8 haftadır hiçbir öğrencinin koronavirüse yakalanmadığını kaydeden Baş, “Koronavirüs sınıfta devamlı dolanıyordu. 8 haftadır sadece bir öğrencimiz koronavirüse yakalandı. O da ailesinden kaptı. Şu anda sınıfta hiç Covidli olan yok. 2 öğrencinin testinin pozitif çıkıp kapanma noktasına geldiğimiz de olmuştu ama örtü kullandıktan sonra vaka yaşamıyoruz.” diye konuştu.

  Tekstil Mühendisi Veli Ahmet Todil ise kumaştan pozitif sonuç aldıklarını kaydederek, “Bunun faydasını biz gördük. İnşallah bütün okulların bunu kullanıp, faydasını görmesini dileriz.” dedi.

  Mersin de koronayı öldüren masa örtüleri kullanıldı, vaka görülmedi #1

  "YAN ÜRÜNLERE DE DÖNÜŞMELİ"

  Reşan Arlıer ise 8 haftadır sınıfta hiç vaka görülmemesi nedeniyle mutlu olduğunu belirterek, “Okulda 39 tane sınıf var. Bin 300 kişinin eğitim aldığı bir kurumda bu sınıfta hiç vaka görülmemesi sağlık açışından çok kıymetli. Bu kumaşın yan ürünlere de dönüşmesini arzu ediyoruz.” şeklinde konuştu.

  Öğrenci Emsal Doğa Kolukırık ise kurallara uyduklarını, kumaştan yapılan masa örtüsünü de düzenli kullandıklarını söyledi.

  Mersin de koronayı öldüren masa örtüleri kullanıldı, vaka görülmedi #2

  Mersin de koronayı öldüren masa örtüleri kullanıldı, vaka görülmedi #3

  Mersin de koronayı öldüren masa örtüleri kullanıldı, vaka görülmedi #4

  Mersin de koronayı öldüren masa örtüleri kullanıldı, vaka görülmedi #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir