Pendik'te elleri arkadan bağlanan otizmli gençle ilgili soruşturma başlatıldı
DHA

İstanbul’un Pendik ilçesinde bulunan İstanbul Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nin bahçesinde otizmli bir gencin kolları arkadan bağlı şekilde bankta oturduğu görüntüler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nı harekete geçirdi.

Yetkililer, bu olayın, hangi gerekçeyle gerçekleşmiş olursa olsun kabul edilemez olduğunu, 3 gün önce müfettiş görevlendirilerek kapsamlı soruşturma başlatıldığını bildirdi.

OTİZMLİ GENCİN BİLGİSİ DE ALINACAK

Müfettişlerin yürüttüğü soruşturmada Kurum ve bahçesindeki güvenlik kameraları incelenerek, yöneticisi ve personelin beyanları alınacak, otizmli gencin bir uzman eşliğinde olayla ilgili bilgisine başvurularak tüm aşamaları incelenecek.

Pendik'te elleri arkadan bağlanan otizmli gençle ilgili soruşturma başlatıldı

KONTROL EDEMEYİNCE KOLLARINI BAĞLADI

İlk tespitlere ağustos ayında kaydedilen rahatsız edici görüntü, öfke nöbeti geçiren otizmli genci kontrol edemeyen görevli personelin, kendisine ve başkasına zarar vermemesi için kollarını bir bezle arkadan bağlaması sonucu ortaya çıktı.

Yetkililer, otizmli çocuklarla ilgili bakım ve rehabilitasyon hizmeti verilen önemli merkezlerden biri olan bu kurumda yaşanan olayın en kısa sürede açığa kavuşturulacağını bildirdi.

Sorumlularının en kısa sürede ortaya çıkarılması ve gerekli yaptırımın uygulanması için müfettişlerin titizlikle çalıştığı vurgulandı.

Pendik'te elleri arkadan bağlanan otizmli gençle ilgili soruşturma başlatıldı

BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Öte yandan olayla ilgili İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma başlattı.

Bakanlığın idari soruşturması sürerken, savcılık da olayın sorumluları hakkında adli soruşturma yürütecek.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)