Euro
9.9259
-1.1%
Dolar
8.3552
-0.98%
Altın
487.82
-0.9%
Borsa
1.4
0.48%
Bitcoin
332.219
-3.72%
32ºC
İstanbul
Açık 32 C

  Sakarya’da yakalanan DEAŞ’lının dehşet görüntüleri gerçek çıktı

  Esir aldığı kişileri vahşice katlettiği görüntüleri montaj olmadığı belirlenen tutuklu DEAŞ’lı “Videoda ben bulunsam da benim kestiğime dair bir kanıt yoktur” diye savunma yaptı.
  • İHA
  • 14.07.2021 - 08:23
  • Güncelleme : 14.07.2021 - 09:18
  Sakarya’da yakalanan DEAŞ’lının dehşet görüntüleri gerçek çıktı

  Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) ekiplerince 31 Aralık 2020 tarihinde DEAŞ’a yönelik operasyon düzenlenmişti.

  Operasyonda; 8 yabancı uyruklu şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştı.

  8 Ocak 2021 tarihinde emniyetteki işlemleri tamamlanarak adliyeye sevk edilen 8 şüpheliden 7’si adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken, 1 şüpheli ise tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

  DEAŞ’IN EĞİTİM BAKAN YARDIMCISI

  Sakarya’da yakalanarak tutuklanan Ürdün uyruklu A.Z.A.A.D. isimli zanlının DEAŞ terör örgütünün Suriye ve Irak’ta hakim olduğu bölgelerde 2014-2017 yılları arasında tüm eğitim kurumlarından sorumlu sözde “eğitim bakan yardımcısı” olarak faaliyet gösterdiği tespit edilmişti.

  Tutuklanarak cezaevine gönderilen zanlının, yine aynı bölgelerde esir aldığı kişileri vahşice katlettiği ve bu eylemlerin görüntülerini kaydederek sosyal medya platformlarında da yayınladığı belirlenmişti.

  8 Ocak 2021 tarihinde tutuklanarak cezaevine sevk edilen zanlının üzerinden gözaltında olduğu süreç içerisinde kendi fotoğrafının bulunduğu Irak ve Suriye kimlikleri de çıkmıştı.

  Sakarya’da yakalanan DEAŞ’lının dehşet görüntüleri gerçek çıktı #1

  YARGILANMASINA DEVAM EDİLDİ

  Tutuklu sanık A.Z.A.A.D. hakkında 'anayasayı ihlal' ve 'anayasayı ihlal suçunu işlemek için tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme' suçlarından iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle açılan davanın 3’üncü celsesi dün görüldü.

  Sakarya 5. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden duruşmaya sanık A.Z.A.A.D., tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

  Avukatının duruşma salonunda hazır bulunduğu davada, tutuklu sanık tercüman yardımıyla savunmasını gerçekleştirdi.

  Gerçekleşen duruşmada tutuklu sanığın eşi A.R., SEGBİS aracılığıyla Bursa’dan davaya tanık olarak katıldı.

  Sakarya’da yakalanan DEAŞ’lının dehşet görüntüleri gerçek çıktı #2

  “EŞİM DEAŞ MENSUBU DEĞİLDİR”

  Tutuklu sanık A.Z.A.A.D.’nin eşi, “Sanığın karısıyım. Eşim DEAŞ mensubu değildir ve sadece Suriye’de yaşıyordu. Bana emniyetteki ifademdeki çelişki sebebiyle sordunuz. Ben eşimin Rakka’da yanına gittiğimde eşimin üzerinde askeri yelek, silah ve DEAŞ’lı gibi olduğunu söylemedim. Eşimin Rakka’ya neden gittiğini bilmiyorum sadece Şam’a gitmek istiyordu ve Rakka’da ne kadar kaldığımızı da bilmiyorum. Emniyette ifadem alınırken eşimin eğitimlerde görev aldığı ve buna bağlı olarak maaş aldığını söylediğim doğrudur ama o anda çok korktum ve bir an önce çocuklarıma kavuşmak istiyordum. Aslında kocamın DEAŞ içinde eğitimde görevli olduğunu ve buna bağlı olarak maaş aldığını bilmiyorum.” dedi.

  Sakarya’da yakalanan DEAŞ’lının dehşet görüntüleri gerçek çıktı #3

  “HAMİLE OLDUĞUMU SÖYLEDİM AMA KABUL ETMEDİLER”

  A.R., Ürdün’e dönmek istediğini fakat Ürdün sınırından alınmadıklarını belirterek, “Ben Ürdün’e dönmek için Ürdün istihbaratıyla konuştum ve hamile olduğumu söyledim ama kabul etmediler. Neden beni kabul etmediklerini bilmiyorum. Benimle birlikte Ürdün sınırında çok kişi vardı. Ürdün görevlileri ise gruba karşı 'Siz DEAŞ’lısınız sizi kabul etmiyoruz, dönün' dediler. Türkiye’ye geldik ve gelirken yanımızda Ürdün’e ait kimlik belgeleri olmadığı için kendimiz Suriyeli olarak gösterdik ama eşimin kendini neden Iraklı olarak kayıt yaptırdığını bilmiyorum.” diye konuştu.

  Sakarya’da yakalanan DEAŞ’lının dehşet görüntüleri gerçek çıktı #4

  "BENİM KAFA KESTİĞİME DAİR BİR AN BİLE YOKTUR"

  Duruşma sırasında söz hakkı verilen tutuklu sanık A.Z.A.A.D., katliam videosunun izledikten sonra bunun montaj olduğunu ve aksini söyleyen raporu da kabul etmediğini belirterek, “Tanık olarak konuşan eşimin söylediklerine bir diyeceğim yoktur. Video ile ilgili hazırlanan uzman raporunu kabul etmiyorum. Videonun bana ait olan kısmında her ne kadar videoda olsam da benim kafa kestiğime dair biran bile yoktur. Videoyu beraber izledik ve benim yüzüm videoda gözükmüyor ben bu raporu kabul etmiyorum.” şeklinde konuştu.

  Sakarya’da yakalanan DEAŞ’lının dehşet görüntüleri gerçek çıktı #5

  DURUŞMA 23 EYLÜL’E ERTELENDİ

  Tanık, sanık ve avukatları dinleyen mahkeme heyeti, videoda öldürülen kişinin kimlik bilgileri için Ürdün Büyük Elçiliğine yazılan müzekkerenin akıbetinin sorulmasına, ölen kişinin kimlik bilgilerinin gelmesi durumunda duruşma gününü beklemeksizin dosyanın mütalaasının sunulması için iddia makamına bildirilmesine, eksik hususların giderilmesine ve sanığın tutukluluk halinin devamına hükmederek duruşmayı 23 Eylül 2021 tarihine erteledi.

  Sakarya’da yakalanan DEAŞ’lının dehşet görüntüleri gerçek çıktı #6

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir