Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
588.997
-1.01%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 18 C

  Sinop, hamside bolluk yaşıyor

  Palamutun yerini hamsinin aldığı sezonda fiyatlar 20 lira düzeyinde seyrediyor. Yetkililer, "Fiyat, bugünkü şartlara göre normal" dedi.
  • AA
  • 09.10.2021 - 15:18
  Sinop, hamside bolluk yaşıyor

  Karadeniz'deki tezgahlarda bu sezon hamsi bolluğu göze çarpıyor.

  Sinop Abalı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ömer Tuncer, kendini erken gösteren hamside bol ve bereketli bir sezon yaşandığını ifade etti.

  "PALAMUT OLMADI, HAMSİ BOL"

  Hamsinin kasım ve aralık ayında kendini göstermesini beklerken ekim ayında sürpriz yaptığına işaret eden Tuncer, "Bu sene palamut olmadı. Yerini hamsiye bıraktı. Hamsi bol görünüyor. Hamsinin erken avlanmasının en büyük nedeni ise palamudun olmaması." ifadesini kullandı.

  Balıkçıların bu sezon palamuttan umudunu kestiğini dile getiren Tuncer, şunları kaydetti:

  TEKNELER HAMSİ AVINDA

  "Balıkçılar mecburen hamsiye yönelmek zorunda kaldı, tüm tekneler hamsi avına başladı. İklim şartlarının önceki yıllara göre farklılık göstermesi, havaların rüzgarlı ve yağmurlu olması balıkçılarımızın denize açılmasını engelledi. Deniz çok bulandı ve deniz soğuğu yaptı. Bunlar balık için olumsuz etken.

  Sinop, hamside bolluk yaşıyor #1

  HAMSİNİN BOYU UZADI: 20 LİRADAN SATILIYOR

  Geçen yıl beslenmeden dolayı zayıf kalan hamsi, bu yıl daha iyi beslenerek irileşti ve boyu da uzadı. Bu sezon hamsi bol olacak gibi görünüyor. Şu anda 20 lira olan hamsinin fiyatı, bugünkü şartlara göre normal seyrediyor. Çok bol olursa 15 liradan daha aşağı düşmez. Çünkü maliyetler yükselmiş durumda."

  Öte yandan, tezgahlarda barbunya ve sarganın kilogramı 40, mezgit 25, istavrit 15, palamudun ise tanesi 40 liradan satılıyor.

  Sinop, hamside bolluk yaşıyor #2

  Sinop, hamside bolluk yaşıyor #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir