Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
324.707
0.40%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  Suriyeli genci vuran polise müebbet hapis istemi

  Adana'da, dur ihtarına uymayarak kaçan Ali Hemdan'ı vurarak ölümüne neden olan polisin verdiği ifadeler, kamera görüntüleriyle uyuşmadı.
  • AA
  • 23.05.2020 - 09:03
  • Güncelleme : 23.05.2020 - 09:03
  Suriyeli genci vuran polise müebbet hapis istemi

  Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Sucuzade Mahallesi’nde, polisin uygulama yaptığı sokakta dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle Suriye uyruklu Ali Hemdan adlı genç, vurularak hayatını kaybetmişti.

  Yaşanan olay sonucunda gencin ölümüne neden olan polis memuru F.K. ise gözaltına alınarak, çıkarıldığı adli makamlarca tutuklanmıştı.

  F.K. daha sonra gencin ölümüne yönelik savunma yaparak, "Kesinlikle vurma amacım yoktu, havaya ateş edecektim, koşarken düştüm" ifadelerine yer vermişti.

  Tutuklanan şüpheli polis memuru F.K. hakkında yürütülen soruşturma ise tamamlandı.

  MÜEBBET HAPİS TALEBİ

  Şüpheli hakkında "kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezası talebiyle hazırlanan iddianame, Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

  Toplanan bilgi ve belgeler, şüpheli ifade tutanağı, tanık anlatımı, kamera kayıtları ve tutanaklara yer verilen iddianamede, suça konu eylemle ve sanıkla ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

  POLİSİN VERDİĞİ İFADELER GÖRÜNTÜLERLE UYUŞMADI

  İddianamede, olay tarihinde şüphelinin de içlerinde bulunduğu Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerinin Sucuzade Mahallesi'nde koronavirüs nedeniyle uygulama yaptığı, bu sırada şüpheli polis memurunun Ali el Hemdan'ı uzaktan görerek yanına çağırdığı belirtildi.

  Hemdan'ın yanındaki kişinin kontrol noktasına gittiği, Suriyeli gencin ise sokak içerisine doğru ilerlediği bildirilen iddianamede, şüphelinin de arkasından giderek durması için ihtarda bulunduğu anlatıldı.

  İddianamede, mevcut olay yerini tam gösterir kamera görüntülerinin incelendiğine işaret edilerek, sokağın başında içeriye doğru yürüyen Ali el Hemdan'ın yaklaşık 15-20 metre arkasından da şüpheli polis memurunun gittiği, kısa bir süre sonra Suriyeli gencin polis memuruna yüzünü dönerek geri geri yürüdüğü aktarıldı.

  Bu sırada şüphelinin elinde bulunan silahın namlusuna mermiyi verdiği ve ateş ettiği belirtilen iddianamede, aynı anda Hemdan'ın yere yığıldığının anlaşıldığı, polis memurunun savunmasının kamera görüntüleriyle örtüşmediği ifade edildi.

  Suriyeli genci vuran polise müebbet hapis istemi #1

  "KOŞMA, KOVALAMACA DURUMU YOK"

  Görgü tanığının ifadesinin ise kamera kayıtlarıyla birebir örtüştüğü belirtilen iddianamede, "Kamera görüntülerinde şüphelinin beyanında geçtiği şekilde ayağının sendelemesi, düşmesi gibi bir durumun ve herhangi bir koşma kovalamaca durumunun olmadığının açık olarak görüldüğü dolayısıyla şüphelinin savunmasının suçtan kurtulmaya yönelik olduğu anlaşılmıştır." ifadesi kullanıldı.

  'KASTEN ÖLDÜRME' SUÇUNDAN CEZALANDIRILMASI İSTENDİ

  İddianamede, Adana Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü'nün 4 Mayıs tarihli raporuna yer verilerek şunlar kaydedildi:

  "Kamera görüntüleri merminin isabet ettiği yerin göğüs sol üst kısmı olması ve tanık beyanları birlikte değerlendirildiğinde merminin sektiğini kabul etmenin olanaksız olduğu, bu nedenle raporla kamera görüntüleri arasında çelişki oluştuğu değerlendirilerek, söz konusu balistik incelemenin tekrar yapılması için maktule ve şüpheliye ait kıyafetler ile emanette bulunan mermi çekirdeğinin incelenerek rapor düzenlenmesi için için İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı Fiziki İncelemeleri İhtisas Dairesi Balistik Şube Müdürlüğü'ne gönderildiği, dosya kapsamındaki delillere göre şüphelinin üzerine isnat edilen suçun sabit olduğunun anlaşılmakla kasten öldürme suçundan cezalandırılması kamu adına talep olunur.''

  SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

  İddianamede ifadesine yer verilen F.K. ise üzerine atılı suçlamaları kabul etmedi.

  Suriyeli gencin kaçtığını iddia eden şüpheli, Hemdan'ın kendisine döndüğünü görmediğini, koşarken paniklediğini, koşarken sendeleyip yere düştüğü sırada silahının ateş aldığını ileri sürdü.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir