Dolar
7.7987
1.8346%
Euro
9.0983
2.1454%
Altın
1882.36
1.107%
Borsa
1121.17
-0.2668%
G. Altın
471.696
2.8796%
Bitcoin
84783.57
3.0563%
22ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 22 C
  Suriye'nin kuzeyinde Türk Kızılay aracına silahlı saldırı

  Suriye'nin kuzeyinde Türk Kızılay aracına silahlı saldırı

  Türk Kızılay ekibinin bulunduğu araç çapraz ateşe alınırken, hain saldırıda 40 yaşındaki Arif Kıdıman şehit oldu, bir personel de yaralandı.
  • AA
  • 14.09.2020 - 11:46

  Fırat Kalkanı Harekatı ile terör örgütlerinden temizlenen El Bab bölgesine giden 3 kişilik Türk Kızılayı ekibinin bulunduğu araç, plakasız iki araç içerisindeki yüzleri maskeli ve kamuflaj kıyafeti giymiş kişiler tarafından çapraz ateşe tutuldu.

  1 ŞEHİT, 1 YARALI

  Düzenlenen saldırıda Kızılay'ın El Bab Sevgi Mağazası'nda çalışan Kızılay personeli Mehmet Arif Kıdıman (40) şehit oldu. Araçta bulunan bir Kızılay görevlisinin yaralandığı saldırıdan, bir görevli ise yara almadan kurtuldu.

  Saldırganların kaçmasının ardından yaralanan Kızılay görevlisi Çobanbey Hastanesi'nde tedaviye alındı. Hayati tehlikesi bulunmayan Kızılay görevlisinin Türkiye'ye sevk edileceği belirtildi.

  Suriye nin kuzeyinde Türk Kızılay aracına silahlı saldırı #1

  ACI HABER AİLEYE ULAŞTI

  Kıdıman’ın Düzce'deki ailesine ise acı haber İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Mustafa Çetinkaya, İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Akkaplan ve Kızılay Düzce Şubesi Başkanı Halil Aydın tarafından verildi.

  Haberi alan aile sinir krizi geçirirken, sağlık ekipleri de hazır bulunduruldu.

  Suriye nin kuzeyinde Türk Kızılay aracına silahlı saldırı #2

  "ALÇAK SALDIRIYI KINIYORUM"

  Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, yapılan saldırıyı şiddetle kınadığını belirterek, “Uluslararası hukukla korunması gereken, üzerinde belirgin bir şekilde Kızılay amblemi taşıdığı için uluslararası insancıl hukuka göre dokunulmazlığı bulunan Kızılay personeline yapılan alçakça saldırıyı şiddetle kınıyorum. Ülkemizin de çabalarıyla saldırganların en kısa zamanda yakalanacağına inanıyorum. Tüm Kızılay camiasına başsağlığı diliyorum" dedi.

  Kızılay Başkanı, Kerem Kınık'ın saldırı haberinin ardından bölgeye hareket ettiği belirtildi.

  Suriye nin kuzeyinde Türk Kızılay aracına silahlı saldırı #3

  "ŞEHİDİMİZİN KANI YERDE KALMAYACAK"

  Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından da alçak saldırıya ilişkin açıklama yapıldı.

  Açıklamada, "Suriyeli kardeşlerimize insani yardım ulaştırmak üzere Suriye’nin kuzeyinde bulunan @Kizilay ekiplerimizin aracına teröristlerce ateş açılmış, kalleş saldırıda bir Kızılay personeli şehit olmuş, bir personel de yaralanmıştır. Bu alçak saldırıyı şiddetle lanetliyoruz. Uluslararası hukukta dokunulmaz olan bir yardım kuruluşuna bile saldıracak kadar alçalan teröristlerin yakalanması için karadan ve havadan her türlü tedbir alınmaktadır. Şehidimizin kanı yerde kalmayacak, teröristler bu saldırının hesabını misliyle ödeyecektir." ifadeleri kullanıldı.

  Suriye'nin kuzeyinde Türk Kızılay aracına silahlı saldırı

  Suriye nin kuzeyinde Türk Kızılay aracına silahlı saldırı #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir