Tokat'ta bulunan kaplıca suları, kanserli hücreleri öldürüyor

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinde (TOGÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilge Hilal Çadırcı, Reşadiye ve Sulusaray kaplıca sularındaki maddenin egzamaya ve romatizmaya iyi gelmesi dolayısıyla araştırma çalışması yaptı.

Çadırcı, sudaki etken maddeden yola çıkarak yaptığı araştırma sonucu deri kanserinde kanserli hücrelerin, kaplıca suyunun etkisiyle öldüğünü tespit etti.

Projenin makale çalışmasını tamamlayan Çadırcı, suyun ilaç endüstrisinde kullanım hakkını almak için patent başvurusu yaptı.

Kaplıcada bulunan bir madde egzama ve deri kanserine iyi geliyor

Kaplıca suları üzerine asistanken çalışmalar yapmaya başladığını belirten Çadırcı, “İzmir’de ve Almanya’da sıcakta yaşayan mikroorganizmalar üzerine çalıştım. Tokat’a geldikten sonra da Sulusaray Kaplıcası'nın egzamaya çok iyi geldiğini duydum. Suda ne gibi etken maddeler, bileşikler var ki iyi geliyor diye çalışma yaptık. Yani normalde minerallerle ilgili yapılmış çok çalışma var. Ama biz mineraller değil de başka kimyasallar, bileşikler var mı diye proje hazırladık. Projesinin sonucunda 20 kat daha aktif olan bir bileşik elde ettik. Bununla ilgili yapmış olduğumuz çalışma sonucunda patent başvurusu yaptık, sonuçlanmasını bekliyoruz. Bu çalışma sonucunda Sulusaray Kaplıcası'nda bulunan bir maddenin deri kanserine iyi geldiğini bulmuş olduk. 5 yıl önce yaptığımız bu çalışmada aradan geçen süreçte pek çok olumlu tepkiler de aldık. Suyu kullanıp olumlu dönüşler yapanlar oldu.” diye konuştu.

Tokat’ta kaplıca suyu kanser hastalarına şifa olacak

Sivas’taki balıklı kaplıcalardaki balıkların faydası gibi

Sivas’taki kaplıcadaki balıklar ile hastaların şifa bulduğuna dikkat çeken Çadırcı, “Sulusaray Kaplıcası'nda balık yok. Ama toprağın yapısından kaynaklı, suyun çıkış yolu üzerinde geçtiği yerlerdeki mikroorganizmaların üretmiş olduğu ürünler, çeşitli bileşikler iyileşmeye fayda sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

Tokat'ta bulunan kaplıca suları, kanserli hücreleri öldürüyor

İçilerek şifa bulunuyor

İHA'nın aktardığına göre kaplıca suyunun içilebildiğini ifade eden Çadırcı, açıklamalarına şöyle devam etti: “Sulusaray Kaplıcası'nın suyu içilebiliyor. Onu içip iyileştim diye olumlu dönüş yapanlar oldu. Çünkü melonun organları da etkiliyor. Sadece dış organlar değil. Yani deri kanseri dediğimiz zaman sadece deri dış yüzey gibi düşünülüyor. Ama iç organların yüzeyi de sonuçta deriyle kaplı. Reşadiye Kaplıcası'nın suyu içilmiyor. Ama onu da dıştan uygulamalar için önermiştik.” dedi.

Tokat'ta bulunan kaplıca suları, kanserli hücreleri öldürüyor

Tokat'ta bulunan kaplıca suları, kanserli hücreleri öldürüyor