Yalova'da kalbine 13 santimetre korkuluk saplandı
DHA

Yalova Adnan Menderes Mahallesi'nde yaşayan 12 yaşındaki Hamza Dağ, kardeşiyle komşusunun erik ağacına çıktı.

Dağ, ağaçtan bahçeyi çevreleyen koruluğun üzerine düştü. Hamza'nın kalbine, 13 santimetrelik demir saplandı. Dağ demirden kurtulup, eve gitti.

KANLAR İÇİNDE KALDI

Dağ’ın kanlar içinde kaldığını gören arkadaşları, telaşla bağırmaya başladı.

Sesler üzerine dışarı çıkan Yadigar Dağ, oğlunu komşularının yardımıyla hastaneye götürmek istedi.

Yalova'da kalbine 13 santimetre korkuluk saplandı VİDEO

Yalova'da kalbine 13 santimetre korkuluk saplandı

YOLDA KALBİ DURDU, SEDYE ÜZERİNDE MÜDAHALE EDİLDİ

Yolda kalbi duran Hamza Dağ'a, hastanede hayat kurtaran müdahale yapıldı. Sedyenin üzerine çıkan doktor, Dağ'ı kalp masajıyla yeniden hayata döndürdü.

Bu anlar ise hastanenin güvenlik kamerasına anbean yansıdı. Acil ameliyata alınan Dağ, 1 hafta da yoğun bakımda kaldıktan sonra normal servise çıkarıldı.

Dağ’ın tedavisini yapan doktorlar da ikinci kez doğduğunu söyleyerek, pasta kesti.

Yalova'da kalbine 13 santimetre korkuluk saplandı

"TELAŞ TELEFON ARAMASIYLA BAŞLANDI"

Hamza'yı sedye üzerine çıkıp, yaptığı kalp masajıyla hayata yeniden döndüren Opr. Dr. Sarkhan Hasanov, "Hamza, bahçede meyve toplarken korkuluğun üzerine düşüyor ve korkuluğun demiri kalbine saplanıyor.

Acil şekilde hastanemizin acil servisine getirildi. Bir telefon aramasıyla başladı bizim telaşe, aşağı indik ve aşağı indiğimizde, hastayı gördüğümde kalbi artık durmuştu. Bir an önce kalp masajı yapmaya başladım.

Zaten verilecek karar belli, önemli olan o kararı vermek ve uygulamaktı.

Çok zamanı yoktu hastanın ve hemen görüntülerde de anlaşıldığı gibi sedyenin üstüne atlayıp, masajı yaparak, acilen ameliyata aldık.

Çok şükür, müdahalemizi yapabildik, sorun yaşamadı. Şimdi aramızda, bir hayatı kurtardık ve mutluyuz." dedi.

Yalova'da kalbine 13 santimetre korkuluk saplandı

"ZARI DELİP KALBE GİRMİŞ"

Ameliyata giren doktorlardan Prof. Dr. Noyan Timuçin Oğuş ise Hamza'nın sağlık durumunun kritik olduğunu ancak ameliyatın ardından şu an iyi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Küçük bir delik olarak gözükmesine rağmen dışarıdan, içeride yarattığı tahribat çok büyük olabiliyor. Hamza’da da aynı durum söz konusu olmuş.

Kaburgalarının arasından giren cisim korkuluk demir parçası sağ kalbi yaralamış. Kalbin dışında elastik bir zar var, bizim 'perikard' dediğimiz; bunu delmiş, oradan kalbe girmiş.

Dışarıda birkaç kat daha var tabii yani kas tabakaları var, kemik var. Dolayısıyla dışarı dönük kanama yok fakat ani gelişen bir olay bu.

Zarın içe kalp kanla dolana kadar kalbe baskı yapana kadar, kalp artık genişleyip içine kan alamayacak hale gelene kadar hayatta kalabilir hasta ama ondan sonrası mümkün değildir.

Dolayısıyla burada en önemli şey bir an evvel kararı verip, bir an evvel ameliyata girip, müdahale edebilmek. Nihayet aramızda Hamza, çok şükür. Çok sevindirici bir olay."

Yalova'da kalbine 13 santimetre korkuluk saplandı

"DEMİRLER KALBİME GELDİ"

Ameliyattan sonra 1 hafta yoğun bakımda kalan Hamza Dağ, yaşadıklarını anlattı.

Olay anına dair hiçbir şey hatırlamadığını belirten Dağ, "Kardeşim bahçeden çıkmış. Ben ağacın üstüne çıkmak için demirlere tutunup çıkmışım.

Orada ayağım kaymış. Demirler kalbime girmiş. Bütün doktorlara teşekkür ediyorum, beni yaşattıkları için. Hepsinden Allah razı olsun." dedi.

Yalova'da kalbine 13 santimetre korkuluk saplandı

"ÇOK ŞÜKÜR HAYATTA

Baba Cevdet Dağ ise Hamza'yı kurtaran bütün doktorlara teşekkür ederek, "Olay anında orada değildim, çalışıyordum. Eşim beni aradığında oğlumun düştüğünü, kalbine demir saplandığını söyledi. Hemen hastaneye geldim.

Bana bilgi verdiklerinde demirin içine girip deldiğini söylediler.

Acil ameliyata alınması lazım, dediler ve ameliyata girdi. Allah’ıma şükürler olsun, hayatta.

Başta Sarkhan Doktor olmak üzere bütün doktorlarımıza teşekkür ediyorum." diye konuştu.

"ÇOK ZOR BİR SÜREÇTEN GEÇTİK"

Oğlunu kanlar içinde hastaneye yetiştiren Yadigar Dağ ise "Hamza’yı yerde yatarken o halde görmek çok kötüydü. Buradaki doktorlarımızdan Allah razı olsun.

Çok zor süreçten geçtik, Allah kimsenin başına vermesin. Bana 'Anne erik toplayacağım' dedi.

Ben de 'Komşudan izin al, öyle topla' dedim. İzin almış, kapıdan içeri girip, ağaca çıkıyor sonra ayağı kayınca düşüyor." dedi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)