Euro
15.2118
-0.50%
Dolar
13.6305
0.30%
Altın
791.0490
-0.45%
Borsa
1973
1.12%
Bitcoin
504.792
-2.80%
3ºC
İstanbul
Çok bulutlu 3 C

  Yozgat'ta dolandırıcıların kargo tuzağı

  İbrahim Hazer'e kendilerini kargo şirketi çalışanı gibi göstererek sahte teşekkür plaketi teslim eden dolandırıcılar, teslim tutanağının imza kısmındaki senetle 2,3 milyon euroya imza attırdılar.
  • İHA
  • 05.12.2021 - 10:13
  • Güncelleme : 05.12.2021 - 11:03
  Yozgat'ta dolandırıcıların kargo tuzağı

  Yozgat’ın Çayıralan ilçesine bağlı Günyayla köyünden 43 yıl önce Almanya’ya giden İbrahim Hazer (59), 2015 yılında Ankara merkezli kurduğu şirketle ticarete başladı.

  YATIRIM İÇİN KÖYÜNE DÖNDÜ

  İnşaat sektörü, demir yolu, köprü işleri yapmaya başlayan Hazer, 2 yıl önce Günyayla köyüne yatırım yapmak için dönüş yaptı. Çayıralan ilçesi başta olmak üzere köyünde birçok hayır işleri de yapan Hazer’e kaymakamlık, belediye ve birçok kurumdan teşekkür plaketi verilmeye başlandı.

  DOLANDIRICILAR GÖZÜNE KESTİRDİ

  İş insanının hayırseverliğini duyan dolandırıcılar, ilçesine yatırım yapmak için gelen Hazer’i hedef aldı.

  Yozgat'ta dolandırıcıların kargo tuzağı ViDEO

  "KÖYÜME 2 BUÇUK MİLYONA YAKIN YARDIMDA BULUNDUM"

  Köyüne yatırım için dönüş yaptığını söyleyen Hazer, "Yaklaşık 2 yıldır Çayıralan ilçesinin Günyayla köyünde yaşamaktayım. Çevreme, köyüme, ilçeme yapmış olduğum destekler var, buna benzer büyük yatırımlarda bulunmuş bir iş insanıyım. Yaklaşık 2 buçuk milyona yakın yardımda bulundum. Bu yüzden de sürekli bana derneklerden, belediyeden ve kurumlardan plaketler gelmekte. Bu nedenle de aynı şekilde organize bir şekilde bana bir posta kargo yolu ile plaket gönderildi. İmza alındı, şu anda bütün malıma, parama haciz konuldu. Bana posta yoluyla kargo gönderdiler, size özel kargo geldi sizin almanız gerekiyor dediler.

  Yozgat ta dolandırıcıların kargo tuzağı #1

  "KARGO SÜSÜ VEREREK İMZAMI ELİMDEN ALDILAR"

  Ben de kargoyu alarak imzayı attım. Kargonun içinde de Konya Yozgatlılar Derneğine ait bir teşekkür plaketi ve bir kilo Konya şekeri çıktı. Bana kargo aracı değil normal bir araç ile geldiler. Beni acele ettirdiler, 'Kargo aracım bozulduğu için başkasından geçici araç aldım hemen götürüp teslim etmem gerekiyor'dedi. Kargocular imzamızı alıp gittiler. Tamamen bir kargo süsü vererek benim imzamı elimden aldılar. Benim hayatımı kararttılar." dedi.

  Yozgat ta dolandırıcıların kargo tuzağı #2

  "EVİME VE İŞ YERİME HACİZ GÖNDERDİLER"

  Hazer, kargo tutağının altına dolandırıcılar tarafından boş senet yerleştirildiğini sonradan öğrendiğini anlatarak, "Bir Alman vatandaşından borç almış gibi göstererek senedin üzerini sonradan 2 milyon 300 bin euroya doldurmuşlar, o da 35 milyon TL yapıyor. Senedi bir kişiye ciro ettirerek evime, iş yerime haciz gönderdiler. Biz de icra müdürlüğüne teminat yatırarak haciz işlemlerini durdurduk" şeklinde konuştu.

  "SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK"

  Savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını anlatan Hazer, "Menfit tespit davası açıp teminat yatırmakla yapılacak icraların icra müdürlüğünde kalmasını sağladık. Eğer biz teminat mektubunu veremeseydik bizim paramız şu anda karşı tarafın elinde olacaktı. Halbuki ben Türkiye’den ihracat yapan bir insanım. Yabancı yatırımcıları da getirecektim ama ben nasıl onları koruyacağım, ben yurt dışından nasıl paramı getireceğim? Ben paramı ilçeme yatırım yapmak için getirdim, istihdam oluşturacaktım, yurt dışı ortaklıklarla yatırım yapacaktım ama maalesef bir imza ile bütün hayatımı kararttılar, yatırım yapamaz da hale geldik" dedi.

  Yozgat ta dolandırıcıların kargo tuzağı #3


  Görüş Bildir