taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8882
6.5316
1557.18
121474.75
295.165
52443.76

Akar'dan Ege ve Doğu Akdeniz mesajı

Milli Savunma Bakanı Akar, beraberindeki komutanlarla Denizkurdu 2019 Tatbikatı'nı izlerken Yunanistan'dan endişe dolu bir açıklama geldi.

AA | 25.05.2019 - 10:44..
Whatsapp ile paylaş
Akar'dan Ege ve Doğu Akdeniz mesajı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile dün Denizkurdu 2019 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü'ne katıldı.

Yapılan tatbikatları izleyen Akar, burada gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunmayı da ihmal etmedi.

ÇİPRAS: TÜRKİYE TAHRİK EDİYOR

Geçtiğimiz günlerde Türk ve Yunan savunma bakanları bir araya gelerek Doğu Akdeniz'deki durumu ile ilgili bir toplantı yaptı. Konuyla ilgili ilk açıklama yapan Çipras ise iki ülke arasındaki gerginliği daha da artırdı.

Doğu Akdeniz'deki gelişmelere ilişkin Türkiye'yi "tahrik edici hareketlerde bulunmakla" suçlayan Çipras, "Biz anlaşmayı arzu ederken Türkiye konuşmayı reddediyor, kışkırtıcı eylemlerde bulunuyor. Türkiye'nin bu taktiği çıkmazdır ve günün sonunda bunu anlayacaktır." iddiasını yineledi.

Akar'dan Ege ve Doğu Akdeniz mesajı

"ULUSLARARASI HUKUKU GÖZ ARDI EDEN AÇIKLAMALAR YAPILIYOR"

Çipras'ın bu tahrik edici açıklamasına ise Akar'dan, cevap gecikmedi.

Türkiye'yi 3 taraftan çevreleyen denizlerin, Türk milletinin güvenliği ve refahı için önemli olduğunu ifade eden Akar,  "Her anlamda barındırdığı potansiyel nedeniyle bu denizlerin önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Doğu Akdeniz, geçmişten bugüne devam eden jeostratejik önemine ilave olarak sahip olduğu enerji kaynaklarıyla da günümüzde bir cazibe merkezi haline dönüşmüş, gelmiştir. Bu nedenle küresel anlamda bir mücadele alanına dönüşen Doğu Akdeniz'de en önemli konulardan biri deniz yetki alanlarının sınırlandırılması meselesidir. Türkiye, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs'ta deniz yetki alanlarında eşit, egemen hakların korunması ve kaynakların adil paylaşımı yönünde ilkeli bir tutum sergilemektedir. Biz her zaman uluslararası hukuka uygun, hak ve adalet ilkelerine saygılı bir şekilde deniz yetki alanlarının belirlenmesi gerektiğini savunmaktayız. Özellikle son günlerde Doğu Akdeniz'de hidrokarbon kaynakları ve deniz yetki alanları temelinde meydana gelen gelişmeler neticesinde bölge içi ve bölge dışı ülkeler tarafından maalesef uluslararası hukuku göz ardı eden açıklamalar yapılmaktadır. Temennimiz, beklentimiz Doğu Akdeniz'de en uzun sahil şeridine sahip Türkiye'nin ve KKTC'nin hak ve menfaatlerine saygı gösterilmesidir. Bütün taraflardan bu konularda saygı gösterilmesini bekliyoruz, bu da bizim en doğal hakkımızdır." diye konuştu.

Akar'dan Ege ve Doğu Akdeniz mesajı

"TÜRKİYE HİÇBİR ÜLKE İÇİN TEHDİT DEĞİLDİR"

Akar, uluslararası hukuktan doğan haklar kapsamında Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisinin Doğu Akdeniz'de ilan edilen sahada sismik araştırma, milli sondaj gemisi Fatih'in ise Kıbrıs adası batısında Türk kıta sahası içinde sondaj faaliyetlerine devam ettiğini, bunlara Deniz Kuvvetleri Komutanlığı gemilerinin refakat ettiğini dile getirdi.

Bundan sonra da uluslararası hukuk ve karşılıklı haklara saygı ilkeleri çerçevesinde Türkiye'nin, kendi deniz yetki alanları ve garantör ülke olarak KKTC'nin ruhsat verdiği yerlerde sondaj ve araştırma faaliyetlerine devam edeceğine dikkati çeken Akar, "Doğu Akdeniz'de Türkiye ve KKTC'nin yer almadığı, hak ve menfaatlerimizin dikkate alınmadığı, uluslararası anlaşmalardan doğan haklarımıza gerekli saygının gösterilmediği bir projenin yaşama şansı yoktur. Türkiye hiçbir ülkeye tehdit değildir, amacımız vatan topraklarımızın, mavi vatanımızın, semalarımızın ve asil milletimizin güvenliğini sağlamanın yanı sıra bugüne kadar olduğu gibi bölgemizin huzur ve istikrarına da katkıda bulunmaktır. Bu çerçevede Türkiye, Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs'taki sorunların iyi komşuluk ilişkileri içerisinde ve uluslararası hukuk dahilinde çözümünden yana olduğunu her fırsatta dile getirmekte, bu yönde gayret göstermektedir. Bu çerçevede değerli meslektaşım, (Yunanistan) Savunma Bakanı Apostolakis ile vardığımız mutabakat doğrultusunda heyetlerarası görüşmeler Atina'da tamamlanmıştır. Bu görüşmelerin önümüzdeki dönemde de devam edeceğine inanıyorum ve bunun iki ülkenin de yararına olduğunu değerlendiriyorum. Biz tüm olumlu, yapıcı yaklaşımlarımızı ısrarla sürdürürken Ege ve Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuktan doğan haklarımızı görmezden gelen girişimlerden kaçınılması, sorunların çözümüne hiçbir yararı olmayan provokatif davranış ve sorumsuz açıklamalara izin verilmemesi en samimi beklentimizdir." dedi.

Akar'dan Ege ve Doğu Akdeniz mesajı

131 GEMİ, 57 UÇAK, 33 HELİKOPTER, 25 BİN PERSONEL

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı birlik, gemi ve deniz hava vasıtalarının harekata hazırlık seviyelerinin artırılmasının amaçlandığı tatbikatta; 131 gemi, 57 uçak, 33 helikopter ve 25 bin 900 personel yer aldı.

Akar'dan Ege ve Doğu Akdeniz mesajı VİDEO

Akar'dan Ege ve Doğu Akdeniz mesajı

Akar'dan Ege ve Doğu Akdeniz mesajı

Akar'dan Ege ve Doğu Akdeniz mesajı

Akar'dan Ege ve Doğu Akdeniz mesajı

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir