taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7178
6.3766
1420.15
102556.15
261.406

Bakan Kurum çöken bina ile ilgili konuştu

Çöken binanın deniz kumu ile inşa edildiğini açıklayan Bakan Kurum, binadaki diğer eksikliklerle ilgili de bilgi verdi.

Haber Merkezi | 09.02.2019 - 18:19..
Whatsapp ile paylaş
Bakan Kurum çöken bina ile ilgili konuştu

Kartal'da çöken bina ile ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklama yaptı. Soylu, "Enkazdan 18 kişinin cansız bedenini çıkarttık. Bir kişiyle daha temas kuruldu. 14'ü sağ, 32 vatandaşımızı çıkardık." dedi.

BİNA DENİZ KUMUYLA YAPILDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun ardından, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum söz aldı. Bakan Kurum, yıkılan binanın deniz kumuyla yapıldığını aktardı ve şunları söyledi:

Bakan Kurum çöken bina ile ilgili konuştu

"YAPILAŞMA ALANININ ÇOK ÜZERİNDE FİİLİ İNŞAAT ALANI VAR"

"Yıkılan binamız kırmızı ile işaretli binamız. Bu alanda 131 bağımsız bölüm var. Mevcut binamızda da 14 konut, 3 ticari ünitemiz var. Bu adada mevcutta mevcutta imar planına göre yapılaşma alanı 8390 metrekare iken fiili inşaat alanı bunun çok daha üzerinde. Bu detayları bina bina vereceğiz. Ruhsatın haricinde katlar mevcut.

Bakan Kurum, çöken binanın enkazında incelemelerde bulundu VİDEO

Bakan Kurum çöken bina ile ilgili konuştu

ÇEVRESİNDEKİ 10 BİNA BOŞALTILDI

Etraftaki 10 binayı boşalttık. Vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek şekilde süreci yürütüyoruz. Yıkılan binamızı inceleyecek olursak; aldığımız numuneler sonucunda bu binamız normalde zemin artı 5 kat ruhsatlı projesi. Ancak yerinde zemin artı 7 kat olarak yapılmış. Kullanılan beton; C3 - C10 arasında beton kalitesi çıkıyor.

BETON DAYANIMI VE ÇELİK ÇEKME DAYANIMI DÜŞÜK BİR BİNA

Şu an bu binanın yeniden yapımındaki betonun C30 olması gerekiyor. Deniz kumuyla yapılmış, bir statik durumu söz konusu. Hem beton dayanımı hem de çelik-çekme dayanımı oldukça düşük bir binamız."

Bakan Kurum çöken bina ile ilgili konuştu

RİSKLİ BİNALARIN TESPİTİ ÜCRETSİZ VE HIZLI BİR ŞEKİLDE YAPILACAK

Şuradan sizin aracılığınızla şu çağrıyı yapmak istiyorum. Bölgede ne kadar riskli bina var ise vatandaşımız riskli binaların tespitini yapmak istiyorsa, bakanlığımız ücretsiz hızlı şekilde yapacak. Bu riskli binaların tespitinin yapılmasına müteakip de burada kentsel dönüşüm anlamında yapılması gereken projeyi de ilgili bakanlıklarımız hep birlikte bu süreci yöneteceğiz. Artık mühendislik, mimarlık hizmeti almış sağlam binalarda oturmamız gerektiğini de hepimizin bilmesi gerekiyor."

Kartal'da bir bina çöktü VİDEO

7 katlı binanın çökme anı VİDEO

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir