taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.27905
5.96445
1321.015
102715.01
224.228

Bakan Berat Albayrak: Marketlerle konuşacağız

Market fiyatlarıyla pazar fiyatlarının birbirini tutmadığını söyleyen Bakan Albayrak, bu konuyla ilgili de gerekenin yapılacağını belirtti.

Haber Merkezi | 17.01.2019 - 13:32..
Whatsapp ile paylaş
Bakan Berat Albayrak: Marketlerle konuşacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen "Adım Adım Ekonomi Antalya" toplantısında açıklamalarda bulundu.

Bakan Albayrak’ın sözlerinden satır başları:

"Türkiye ekonomisi 16 yılda yaklaşık 4 kat büyüdü. Mali disiplini kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz.

HİÇBİR ÜLKE BU SALDIRILARIN ALTINDAN KALKAMAZDI

Ekonomik olarak hangi ülke yaşadığımız saldırıların altından kalkabilirdi? Emin olun hiçbir ülke bunların altında kalkamazdı. 5.5 senede yaşadıklarımızı bir biz biliriz, bir de vatandaşımız bilir. Tüm bunlara rağmen demokrasimizi de ekonomimizi de dimdik ayakta tutuk.

ÇOK YOĞUN BİR SÜRECİ BAŞLATIYORUZ

Şimdi bir kez daha yeni bir ekonomik sıçrama için çok yoğun bir süreci başlatıyoruz. Elimizde 2 hassas top olduğunu bilerek bunları kırmadan, hassas bir şekilde yürüteceğiz. Biri maliye ve para politikalarında hassas yönetim. Küresel sistemde oluşturduğumuz güven. Diğer elimizde sanayici, esnaf iş dünyasının hassasiyetlerini göz ardı etmeden bu dengeyi yöneteceğiz.

Bakan Berat Albayrak: Marketlerle konuşacağız VİDEO


PAZAR İLE MARKET ARASINDA ÇOK FARK VAR

Özellikle rakamlara baktığımızda, Enflasyonla Topyekün Mücadele programına destek veren birçok paydaşın yanında, desteği daha az olanı da ona göre değerlendiriyoruz. Takip ediyoruz, marketlerde istediğimiz rakamlar yok. Pazar ile market arasında çok fark var. Tüm firmalarımızı enflasyonla mücadele konusunda daha güçlü sorumluluk almaya davet ediyoruz. Pazar ve market arasında ciddi fiyat varsa demek marketlerimiz beklenen katkıyı yapmıyor. Marketlerle konuşacağız.

ÇOK CİDDİ BİR FAİZ DÜŞÜŞÜ YAŞADIK

Son dönemde oldukça başarılı Hazine ihaleleri gerçekleştirdik. Faizlerde önemli düşüş trendini sağladık. Bu hafta yaptığımız ihaleler bunun en net göstergesi. Çok ciddi bir faiz düşüşü yaşadık. Ocak ayında 27'ler seviyesinde olan bir yıllık tahvil faizi bu 15'indeki ihalede 18,98'e düştü.

Borçlanmada, hem ihtimal çeşitliliğini sağlayacağız hem de borçlanma maliyetlerini aşağıya çekeceğiz. Enstrüman çeşitliliğini arttırma noktasında çok yakında Japon Yeni cinsinden samuray bono ihracı ile alakalı görüşmelere başladık.

YEP'te, önümüzdeki birkaç yıl potansiyel büyümemizin biraz altında büyüme beklenti ortaya koyduk. Önceliğimiz ekonomideki kırılganlıkları bertaraf etmek."

Günün önemli gelişmeleri VİDEO

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir