taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8335
6.4971
1486.06
98065.89
279.008
47966.03

Beyaz Saray, eylül ayında İran'a saldırı planı istedi

Beyaz Saray ulusal güvenlik ekibinin, geçen yıl eylül ayında Savunma Bakanlığı'ndan İran'a saldırı için seçenekler sunmasını istediği bildirildi.

REUTERS | 14.01.2019 - 10:14..
Whatsapp ile paylaş

a

Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynağın verdiği bilgiye göre Beyaz Saray, Bağdat'ta ABD büyükelçiliğinin bulunduğu elçilikler bölgesine, Tahran yanlısı militanların düzenlediği saldırının ardından, Pentagon'dan bu talepte bulundu.

SALDIRI SEÇENEKLERİ HAZIRLADI

Reuters'a pazar günü bilgi veren kaynak, Pentagon'un, talep doğrultusunda saldırı seçeneklerini hazırladığını bildirdi.

Haberin ilk yer aldığı Wall Street Journal gazetesi, ayrıca Beyaz Saray'dan gelen bu talebin, Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri arasında kaygı yarattığını bildirdi.

HENÜZ NET BİR BİLGİ YOK

Haberi Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi'ne dayandıran Wall Street Journal, seçeneklerin Beyaz Saray'a gönderilip gönderilmediği, Başkan Donald Trump'ın talepten haberdar olup olmadığı veya İran'a saldırı için ciddi bir plan hazırlanıp hazırlanmadığı konusunda net bilgi bulunmadığını belirtti.

TÜM SEÇENEKLER DEĞERLENDİRİLİYOR

ABD Dışişleri Bakanlığı, haber hakkında yorumda bulunmadı. Pentagon ise ABD Başkanı'na, pek çok değişik tehdide karşı seçenekler sunduklarını belirtti.

Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Garrett Marquis de konseyin Başkan'a değişik konularda seçenekler sunduğunu ve büyükelçiliğe saldırının ardından da "tüm seçenekleri" değerlendirmeye devam ettiğini söyledi.

Günün önemli gelişmeleri VİDEO

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir