taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.0919
Euro
6.6125
Altın
1643.95
Borsa
116829.39
Gram Altın
322.019
Bitcoin
59550.93

Bill Gates ineklerin gazından şikayetçi

Dünyanın en önemli sorunlarından birinin ineklerin çıkardığı gazlar olduğunu söyleyen Gates, hayvan yemlerinin değiştirilmesini istedi.

Haber Merkezi | 19.02.2019 - 08:04..
Whatsapp ile paylaş

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, eşi Melinda Gates ile birlikte yayınladığı yıllık mektubunda, tarımsal faaliyetlerin ve inşaat sektörünün, küresel ısınmaya yol açan sera gazları salımındaki rollerine dikkat çekti.

Mektupta, dünyadaki inşaatların sayısının 2060'a kadar iki katına çıkmasının beklendiği belirtilerek, "Bu, muazzam miktarda çelik ve çimento üretmek anlamına geliyor. Başka bir ifadeyle, bu her ay yeni bir New York inşa etmek demektir." denildi.

Bill Gates ineklerin gazından şikayetçi

Gates çifti, sera gazlarında yüzde 24 payı olduğunu söyledikleri tarımsal faaliyetlerle ilgili olarak da "Bu, geğirirken ve gaz çıkarırken metan yayan inekleri de kapsıyor." ifadelerini kullandı.

"İNEKLERİN BAĞIRSAK HAREKETLERİ KONUSUNDA KONUŞACAĞIM AKLIMA GELMEZDİ"

Gates, CNN'de katıldığı bir programda, "Bir gün ineklerin bağırsak hareketleri hakkında konuşacağım hiç aklıma gelmezdi. İnekler, bakterilerin metan gazı biriktirmesine neden oluyor ve sıra dışı mideleri var." diye konuştu ve hayvan yemlerinin değiştirilmesi için çaba harcanması gerektiğini söyledi.

Bill Gates ineklerin gazından şikayetçi

BBC Türkçe'nin haberine göre, karbondiyoksitten 23 kat daha güçlü olduğu belirtilen metan gazı, küresel ısınmanın en önemli unsurlarından biri olarak kabul ediliyor. Amerikan Gıda ve Tarım Dairesi, tarımsal faaliyet kaynaklı metan gazlarının, 2030'a kadar yüzde 60 oranında artacağını öngörüyor.

Dünya genelindeki 1.5 milyar inek ve milyarlarca küçükbaş hayvanın, metan dahil onlarca kirletici gaz yaydığı biliniyor. Amonyak salımının üçte ikisinden de inekler sorumlu tutuluyor.

"BİR İNEK GÜNDE 100-200 LİTRE METAN GAZI ÇIKARIYOR"

Bazı uzmanlara göre inekler günde ortalama 100 litre ile 200 litre arasında metan gazı çıkarıyor. Bazı uzmanlar ise bunun 500 litreye kadar çıkabileceğini söylüyor. Bunun bir arabanın bir günde yaydığı metana eşit olduğu belirtiliyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir