Dolar
7.8593
-0.0839%
Euro
9.3072
0.0795%
Altın
1918.8
0.662%
Borsa
1210.41
0%
G. Altın
485.399
0.6544%
Bitcoin
94617.06
0.7625%
17ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 17 C

  AB: Dağlık Karabağ sorunu, AGİT Minsk Grubu ile çözülebilir

  AB Dış İlişkiler ve Güvenlik politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Dağlık Karabağ sorunun AGİT Minsk Grubu ile çözülebileceğini ve müzakerelere dönülmesi gerektiğini söyledi.
  • AA
  • 07.10.2020 - 11:59
  • Güncelleme : 07.10.2020 - 11:59
  AB: Dağlık Karabağ sorunu, AGİT Minsk Grubu ile çözülebilir

  İşgalci Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan Dağlık Karabağ sorununa ilişkin Avrupa Birliği'nden (AB) açıklama geldi.

  AB Dış İlişkiler ve Güvenlik politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda, Dağlık Karabağ'daki durum ve Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalar hakkında düzenlenen oturuma katılarak milletvekillerine bilgi verdi.

  AB'nin Dağlık Karabağ'daki çatışmalardan büyük endişe duyduğunu vurgulayan Borrell, çatışmaların bir an önce durdurulması, ateşkesin sağlanması ve tarafların yeniden müzakerelere dönmesi için çağrıda bulunduklarını hatırlattı.

  AB, 'ASKERİ MÜDAHALE ÇÖZÜM DEĞİLDİR' DİYOR

  Borrell, son 30 yıldaki müzakerelerin başarılı olmadığını ancak soruna askeri bir çözüm de olamayacağını dile getirdi.

  Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanlarının himayesinde müzakerelere dönülmesinin önemine işaret eden Borrell, konu hakkında bugüne kadar Azerbaycan ve Ermenistanlı muhataplarıyla telefon görüşmeleri yaptığını, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile de konuştuğunu aktardı.

  "ULUSLARARASI YÜKÜMLÜLÜKLERİ YERİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ"

  Borrell, sivil nüfusun olduğu yerlere yönelik saldırılar hakkında haberler geldiğini belirterek, "Çatışmalar, sivillerin ölmesine neden olmaktadır. Tarafları, sivillerin korunmasına yönelik uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırıyoruz." dedi.

  Bölgede olup bitenlerden çok fazla bilgi sahibi olmadıklarını aktaran Borrell, AGİT'in sahadaki gözlem misyonunun durdurulduğunu, ayrıca çatışma bölgelerinden birçok asılsız haberin de geldiğini söyledi.

  AB: Dağlık Karabağ sorunu, AGİT Minsk Grubu ile çözülebilir #1

  BİLGİLERİN TEYİT EDİLMESİ ÖNEMLİ

  Borrell, Dağlık Karabağ'dan gelen haberlerin dikkatlice incelenmesi ve teyit edilmesinin önemine işaret etti.

  Borrell, bölgesel aktörlerin müdahil olması halinde bölgesel istikrarın zarar göreceğini, Çavuşoğlu ve Lavrov ile görüşmelerinde gerginliği daha da tırmandıracak faaliyet ve söylemlerin kullanılmamasının önemine dikkat çektiğini kaydetti.

  AGİT MİNSK GRUBU, İKİ ÜLKENİN BAKANLARI İLE GÖRÜŞECEK

  AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının bu hafta Azerbaycan ve Ermenistan'ın dışişleri bakanlarıyla görüşeceğini aktaran Borrell, sorunun sadece Minsk Grubu'nun çabalarıyla çözülebileceğini ifade etti.

  KAPALI MARAŞ'IN AÇILMASI

  Borrell, Dağlık Karabağ ile ilgili konuşmasının sonunda bir milletvekilinin Kapalı Maraş'ın sahilinin açılması hakkındaki sorusuna cevap verdi.

  "TÜRKİYE'NİN DURMASINI İSTEYECEĞİZ"

  Maraş'ın açılmasının BM himayesinde imzalanan ateşkes anlaşmasının ihlali olacağını savunan Borrell, "Dün bir açıklama yapmıştık. Bugün bir açıklama daha yaparak Türkiye'nin bu faaliyetini durdurmasını isteyeceğiz." diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir