Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
472.995
-1.35%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C
  AB komisyonu başkanı: Türkiye AB üyeliğine hazır değil

  AB komisyonu başkanı: Türkiye AB üyeliğine hazır değil

  Avrupa Birliği Komisyon Başkanı, Türkiye'nin AB'ye üyelik için hazır olmadığını ve on yıl içerisinde de hazır olamayacağını söyledi.
  • 17.03.2016 - 12:30

  TÜRKİYE 10 YIL DAHA AB'YE GİREMEZ

  AB zirvesi öncesinde Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt'a konuşan Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker, Türkiye'nin AB üyeliğine yönelik beklentilere, "Şu anda Türkiye AB üyeliğine hazır değil. Sanırım on yıl içerisinde de hazır olamayacak" ifadelerini kullandı.

  "ANLAŞMA KONUSUNDA İYİMSERİM"

  Juncker, sığınmacı sorununun çözümüne yönelik bugün başlayan AB liderler zirvesinde anlaşmaya varılması konusunda iyimser olduğunu kaydetti.

  AB komisyonu başkanı: Türkiye AB üyeliğine hazır değil #1

  "BAĞLAYICI BİR ANLAŞMA YAPACAĞIZ"

  Juncker, "Temkinli bir iyimserlik içerisindeyim. Türkiye ile önümüzdeki günlerde son AB zirvesinde varılan mutabakat çerçevesinde bağlayıcı bir anlaşma yapacağız" dedi.

  "SIĞINMACILARIN İTİRAZ HAKKI OLACAK"

  AB'nin sığınmacıları Türkiye'ye göndererek Cenevre Sözleşmesi'ne aykırı davranacağı yönündeki eleştirilere de yanıt veren Jean Claude Juncker, "İllegal yollardan gelen her sığınmacı için bir hafta sürecek bir sığınma başvuru süreci olacak ve itiraz hakkına da sahip olacak. Bu kişiler ancak bu sürecin sonunda Türkiye'ye iade edilebilir" diye konuştu.

  MERKEL: AB ÜYELİĞİ GÜNDEMDE YOK

  Almanya Başbakanı Angela Merkel de dün yaptığı açıklamada, Türkiye ile AB üyelik görüşmelerinin ucu açık olduğunu hatırlatarak, "Türkiye'nin AB üyeliği gündemde yok" ifadelerini kullanmıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir